• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İş güvenliği ve sağlığı (Güler misin?...Ağlar mısın?)

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

önce ...Çevre Görevlisi Belges...
...sonra Lpg Sorumlu Müdürlülük...
ŞİMDİ...İş Sağlığı ve Güvenliği

memura ek gelir güzelde peki özelde çalışanlar... Herkese bedava.. yeridir bence...

O

Olgun Akman

Bence olasılık dışında düşünülsede il müd. yada diğer birimde çalışan bütün teknık personeller alır.
herkese vermezler. böyle bişey varsa c tipi alırım bende

O

Olgun Akman

Alınır bir şekilde ama yasa çıksın ondan sonra düşünürüm . zaten haberde çok belirsiz yan var . kim olacak nasıl olacak ne görev alacak ne yapacak 1 çok şey belirsiz.

aldemir072

CMNet Üyesi
dostum aslında belli yasada çıktı 50 ve üstü işçi çalıştıran firmalar iş güvenliği kapsamında tehlike durumuna göre İSG uzmanı hizmeti almak zorundalar. ben başvurucamda bir yerden haber bekliyorum diye bide danışmanlık işinde çalışıyorum o yüzden fırsat bulamıyorum işer biraz yoğun anlıyacağın...

İş güvenliği uzmanlığı işi, kaza olmaması için gerekli herşeyi düşünmek her türlü önlemi alma işidir. ateşten gömlektir. Personelleri taşıyan servis aracı kaza yapsa o bile iş kazası ve direk sorumluluk sizde.

Arkadaşlar merhaba, iş güvenliği komitesi oluşturmak için çalışan sayısının 50 ve üzeri olduğunu biliyorum ama bu aralar 20 ve üzeri olarak değişti diye duydum. Bu konuda net bir bilgisi olan var mı bu söylenti ne kadar doğru?

aldemir072

CMNet Üyesi
İş sağlığı ve güvenliği kurulu

(1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

(2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

a) Asıl işveren ve alt işveren tarafından ayrı ayrı kurul oluşturulmuş ise, faaliyetlerin yürütülmesi ve kararların uygulanması konusunda iş birliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

b) Asıl işveren tarafından kurul oluşturulmuş ise, kurul oluşturması gerekmeyen alt işveren, koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

c) İşyerinde kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren, alt işverenin oluşturduğu kurula iş birliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

ç) Kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren ve alt işverenin toplam çalışan sayısı elliden fazla ise, koordinasyonu asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur.

(3) Aynı çalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.​

İş sağlığı ve güvenliği kurulu

(1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

(2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

a) Asıl işveren ve alt işveren tarafından ayrı ayrı kurul oluşturulmuş ise, faaliyetlerin yürütülmesi ve kararların uygulanması konusunda iş birliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

b) Asıl işveren tarafından kurul oluşturulmuş ise, kurul oluşturması gerekmeyen alt işveren, koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

c) İşyerinde kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren, alt işverenin oluşturduğu kurula iş birliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

ç) Kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren ve alt işverenin toplam çalışan sayısı elliden fazla ise, koordinasyonu asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur.

(3) Aynı çalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.

Bu yönetmeliği okumuştum ama yine de teşekkür ederim :) demekki bir değişiklik olmamış..

alix

CMNet Üyesi
kurul şartları, yeni kanun hükümleri yürülüğe giriş tarihleri ilgili sektore degısıklık arz etmektedir. Yürürlüğe girene kadar mevcut kurul yonetmeliği içerigindekı hukumler gecerlıdır.

alix

CMNet Üyesi
evet tehlıklı ve cok tehlıkleı sınıfta ısenız yayımı taırhınden itibaren 6 ay sonra

50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girecek diye biliyorum ben öyle değil mi arkadaşlar...