• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş kazaları :(

Kazaların sebepleri,
Kişisel kusurlar,
Yanlış tasarlanmış makine takım ve avadanlık,
Sağa ve sola dönüşlerde kör nokta uyarı levha eksikliği,
İşletme içi ve dışı hız sınırı ihlali,
Güvenlik ve koruma sistemlerinin devre dışı bırakılması,
Eğitimi eksik veya eğitimsiz personel,
Fazla çalışmaların kanuni süreleri aşması,
Mobbing,
Kas gücü yetersiz insan çalıştırılması,
İşletmelerin işe, çevreye ve çalışana uygun değil de sadece para kazanmaya yönelik olarak tasarlanması,
hatta abuk subuk olması,
Birim zamanda olması gerekli hava akımının olmaması,
Yaz ve kış termal uygulama eksikliği, veya yanlışlığı,
Yapıcı düşüncelerin ayaklar altına alınması veya başkalarının bu madalyaları toplama uğruna çalışanın hakkını gasp etmesi,
Günlük alınan kalorinin düşüklüğü,
Ergonomik olmayan iş elbiseleri ve KKD ler,
Aşınmış forklift lastikleri,
Doğru ve uygun olmayan geçişler ve geçitler,
Standart dışı merdivenler ve iskeleler,
Uygun olmayan yaşam ipleri,
Yanlış ve düzensiz istifleme,
Ortamdaki başı boş kimyasallar,
Plansız ve acele ile yapılan bakım ve onarım işleri,
Ortamdaki gürültü, titreşim ve toz,
daha yazılacak o kadar sebep var ki; hepimizin gözlerinin önünde duran ve hareket halinde olan,
yazmak ile bitecek gibi değil,
Kazasız günler dilerim,

@Yasemin Aslantürk
15 numaralı slaytta parmak üstüne konulmuş kiraz var :) Am diğerleri gerçekten çok ürkütücü ve ne yazıkki bu resimler gibi binlerce resim var, bazı durumlarda işçilere göstermekte fayda var. Özellikle dönen parçaları olan bir makinenin gücünü ve düşme dinamiğini kestirmeleri açısından. 10 kg lik bir malzemeyi kaldırmakla, malzemenin 10 metreden düşmesini eşdeğer gören çalışanlar olabiliyor. (mühendislerden bile duydum)

ya siz ne iş yapıyorsunuz. sanırım orada sorun var. ben kan kopmuş parça falan göremem ki... hem att doktor vb vb ne iş yapıyor. siz nie topluyorsunuz? o zman ben cevre müh. olarak kalayım en iyisi.

bide böyle bir sunumu işçiye izletmek suç olmalı ya. adamın psikolojisi bozuyorsunuz. istemediğiniz şeyi yapan çocuğa tokat atmaya benziyor bu.

parça toplamak neyyyy yaaa!!!

Kardeşim bir kaza düşün ?
Tren ani fren yapıyor ve içindekiler şöyle bir savruluyor ve tren Erenköy istasyonunda duruyor.
Kapılar açılıyor bir kargaşa, peronda çığlıklar.
Bir vagon arkamızda bir asker kan tutmuş olacak öylece duruyor,
Ve ani bir hareket ile onu kenara çektim, arda bir kadın çırpınıyor,
Peron üzerine yatarak aradan kadını çektim ve aldım,
Çığlıklar koptu çevremde çünkü kadının iki bacağı dizlerinin çok üstünden kopmuştu,
Herkes sağa sola kaçıştı, istasyonun hemen yanı yol , ilk geçen aracın önüne çıktım ve acil olarak hastaneye götürülmesi gerektiğini söyledim,
Aracın sahibi olmaz dedi ve kapı kilidine bastı, camın aralığından yakasından öyle bir tutmuşum ki; Tamam bir kişi benimle gelsin , dedi ve kadının yanındaki arkadaşı ile gittiler,
Rayların üzerindeki kahverengi çizmeli ayakları da bir torbaya koyarak gönderdik,
Benim görevim bir yıl sonraki mahkemede anlattıklarım ile son buldu.
Hayat bu daha neler var da, arkadaş resimden bu etkilendiğine göre ,
Benim gibi Kartal araştırma morgunda unutulup kilitli kalsa ne yapar acaba?
Kazasız ve sağlıklı günler dilerim,

Grange'ın kitabını okuyor gibi hissettim kendimi...
'Rayların üzerindeki kahverengi çizmeli ayakları da bir torbaya koyarak gönderdik...'
cidden o anı yaşadım.
betimleme sahnelerini Ahmet Ümit sizin kadar iyi yapsa kitapları yabancı dillere çevrilir... yurt dışına açılır adam...
o olayda ben orada olsam asla yaptıklarını yapmazdım. yapamazdım yani.
walla tebrik ediyorum sizi...

Açıkçası,Ahmet Ümit vb. kitaplar ve Son Durak filmi serileri sayesinde nereden nasıl bir risk oluşabileceği hakkında hayal gücüm iyi diye düşünüyorum :)