Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  İlgili yönetmeliği bulamadım;işletme içi verilen eğitim dışında dışardan sertifikalı eğitim aldırma zorunluluğumuz var sanırım,nasıl bir yol izlenebilir?
   
 2. murat200

  murat200 CMNet Üyesi

  Tuğba Hanım, İş Güvenliği sertifikalı eğitimi Bakanlğın yetkilendirmiş olduğu A, B, C sınıfı uzmanlarından alınabilir.

  Murat TEMEL
  İş Güvenlik Uzmanı ( B )
  Tel: 0537 4739116
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Peki bünyemizde A uzmanı var ise yine de dışarıdan eğitim aldırmamız gerekir mi?Yani sertifika aldırmak zorundamıyız yoksa eğitim verildiğine dair bir liste yeterli olur mu?
   
 4. mehmet 06

  mehmet 06 CMNet Üyesi

  Tuğba hanım dışarıdan almanıza gerek yok kendi bünyenizde bulunan bir mühendis arkadaşta eğitim verebilir çalışma bakanlığı teknik iş müfettişleri bunu kabul ediyor zaten sertifikaların durumu daha net değil mahkemede her an iptal olabilir
   
 5. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  merhaba arkadaşlar;
  ben belediyede çalışıyorum. belediyenin bünyesinde bulunan zabıta amirliğindeki temizlik işçileri fen işleri müdürlüğü, su ve kanalizasyon işleri müdürlüğü ve itfaiye amirliğinde görevli işçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmak istiyoruz. neler yapmam gerektiğini ya da nereden başlamam gerektiğini bilen arkadaşlarımız varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. başkan eğitim konusunda olur izni verdi. eğitim kurumlarından mı yoksa bireysel olarak çalışanlardan mı aldırmalıyım. nasıl bir eğitim tercihinde bulunmalıyız. eğitim sonunda sınav yapılmalı mı yoksa sadece katılım belgesi verilse yeterli olur mu?(işçilerin eğitim seviyeleri çok iyi değil ne yazık ki) eğitimin hafta içi mesai saatinde olması isteniyor. bu eğitime teknik kadroda çalışan mühendis tekniker arkadaşlarımızı da dahil etmeli miyim? yoksa sadece işçilere yönelik mi olsun? vb. kafamda birsürü soru var yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Öncelikle eğitim içeriğini belirleyen kurallarınızı ve işçilerin yapması gereken bir talimat hazırlayın, sonunda işçilerin ve eğitimi yapan kişinin imzası olan bir yer olsun. Yani işçiler ben bu eğitimi aldım ve yukarıda yazan kurallara uymayı taahhüt ediyorum diyecekler bu talimat ile.

  Daha sonra talimata paralel olarak eğitim sunumu hazırlayın.

  İşçi ve tekniker, mühendislere ayrı eğitim vermeniz faydalı olacaktır. Tekniker ve mühendislere mutlaka eğitim gerekiyor..

  Sınav yanış bilmiyorsam mevzuatta geçiyor, geçmese bile yapmanızda ve sonuçları saklamanızda fayda var.
   
 7. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  eğitimi dışarıdan aldırmam gerekiyor. yani sertifikası olan ya da eğitim vermeye yetkili olan kuruluşlardan. ben küçük çapta bir eğitim verdim. ama sonuçta bu konuda uzman değilim.uzman birinden bu eğitimi aldırmak daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Uzmanlık gerektiren bir konuda eğitim vermiyorsunuz, sertifikada aldırmayacaksınız. Bu işleme eğitim değilde talimatlandırma demek daha doğru bence..
   
 9. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım İSG eğitimlerini kanunen iş sağlığı güvenliği uzmanlarının verme yetkisi var. bir iş güvenliği uzmanı ile görüşerek eğitim aldırabilirsiniz yada Ortak sağlık güvenlik birimlerinden aldırabilirsiniz.
  iş güvenliği uzmanına ulaşma zorluğu çekerseniz iş güvenliği uzmanlarının kurduğu danışmanlık firmalarıyla da görüşebilirsiniz.
  dikkat edeceğiniz nokta eğitimi verenin iş güvenliği uzmanı olması.

  Bildiğiniz üzere iş güvenliği uzmanlığı da 3 sınıf. (A,B,C)
  A sınıfı teoride en bilgili ve tecrübeli olanlarıdır. C sınıfıda yeni iş güvenliği uzmanlarıdır.

  eğitim sonunda da bir sertifika ya da belge düzenletip bunları çalışanların özlük dosyalarında saklamanızda fayda var. genelde bu eğitimler mavi yaka ve beyaz yaka personellere farklı içeriklerde verilmekte. mühendis ve tekniker kadronuza vereceğiniz eğitimin daha yoğun içerikli olmasında fayda var sebebine gelincede bu kişiler genelde normal işçilerin yönetici konumunda olduklarından dolayı biraz daha mevzuata da hakim olmalarında fayda var.

  eğitimi "eğitim vermiş olmak" için yaptırmayacağınıza inandığımdan dolayı fatih beyin dediği gibi sonunda sınav olacak olması çalışanlarınızın eğitime daha çok önem vermesini dolayısıyla eğitimin amacına bir adım daha yaklaşmasını sağlayacaktır.

  bir diğer konuda çalışanlarınızın bölümlerine göre eğitimi özelleştirmenizde fayda var. mesela itfaiye ekibinize vereceğiniz yangın ve ilk yardım eğitimiyle sıradan bir işçinize vereceğiniz yangın ve ilk yardım eğitiminizin içeriğinin farklı olması gerekiyor bana göre. temel İSG eğitimlerinizi tamamladıktan sonra bölümlerinize özel konularda daha detaya inerek eğitimi çeşitlendirmenizde fayda olacağını düşünüyorum.

  Kolay gelsin :)
   
  Çiğdem Aksoy bunu beğendi.
 10. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  İsg eğitimleri ancak uzmanlar verebilir,tabi pek bilinmedik bir durum var oda eğitimcinin eğitimi.Şöyle ki hem isg uzmanı olması hemde eğitimcinin eğitimi ne katılması veya formasyon eğitimi alması gerekiyor,..Çalışanları bölümüne göre ayırmakta fayda varki temel isg eğitimleri için spesifik bilgiler içersin.İSG eğitim sonrasında sınav yapılmakta,sınav sonucu başarılı olanlara sertifika geçemeyenler tekrar eğitime tabi tutuluyor...Bahsettiğim tüm özellikleri çalışmakta olduğum OSGB olarak karşılamaktayız..Bilginize..
   
 11. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  c sınıfı sertifikada, dışarıdan alınan bireysel eğitimler için, 90 saat uzaktan eğitim, 90 saat örgün eğitim şartı var sanırım. uzaktan eğitim sonrası, örgün olan kısma katılmadan notlarla çalışma şansı olabiliyor mu? yoksa, devam şartı da göz önünde bulunduruluyor mu sınava girmeden önce? konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar, deneyimlerini paylaşırsa , sevinirim.
   
 12. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Öyküm hanım 90 saat örgün kısımda %10 devamsızlık hakkı var. devamsız olanlar sınava alınmıyor. devam durumunu bakanlık eğitim kurumlarından istiyor. onun dışındada eğitim sırasında bakanlıktan görevliler bizzat denetlemeye geliyorlar bazen. yani katılmamak gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil.
   
 13. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  iş güvenliği uzmanlarının çalıştıkları iş yerinde işçilere eğitim vermesi için eğiticilerin eğitimi eğitimini tamamlaması gerekiyormu? gerekiyorsa neye dayanarak bunu söylediğinizi öğrenebilirmiyim tuğba hanım?
   
 14. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  bilgilendirme için teşekkürler Mustafa Bey.
   
  Mustafa Demir bunu beğendi.
 15. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  rica ederim öyküm hanım eğer eğitim almayı düşünüyorsanız hafta sonu eğitimleride açılıyor bilginiz olsun
   
 16. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  birkaç yeri aradım bununla ilgili, ancak sadece hafta sonu eğitim veren bir yer bulamadım.
  bu şekilde eğitim veren bir yer biliyor musunuz? çalışırken izin almak konusunda sıkıntı yaşadığım için, çok iyi olur eğer varsa.
   
 17. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  öyküm hanım ben erciyes üniversitesi ersem den kursumu almıştım hafta sonu eğitimi açmışlardı hala da açıyorlar. ancak tahminimce kayseride eğitim almayı düşünmezsiniz
   
 18. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  İstanbulda iseniz bu konuda çalışma yapan ve hafta sonu eğitim veren bir çok yer var.
   
 19. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  istanbul'dayım. internetten araştırdığım birkaç yeri aradım, ancak haftaiçi de eğitimlerinin sürdüğünü söylediler. eğer bildiğiniz yerler varsa, paylaşabilir misiniz ? - reklam olmaması açısından özel mesaj olarak da gönderebilirsiniz-
   
 20. Sadık Güven

  Sadık Güven CMNet Üyesi

  Öyküm hanım , eğer istanbul'da hafta sonu eğitimi veren yer bulabildiyseniz paylaşabilirmisiniz?
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları