• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Hamza Toruk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Wunder
Herkese merhaba arkadaşlar , bu yıl mezun oldum ve isg de C sınıfı sertifika almak istiyorum elinde kaynak olan arkadaşlar paylaşabilir mi ?

Bir diğer husus izlemem gereken yol tam olarak nedir aramızda tecrübeli arkadaşlar yönlendirme yaparsa çok sevinirim.

@Hamza Toruk

önce kursa yazılıyorsun. sonra oturup mevzuat çalışıyorsun iş bitiyor. kaynak için isgturkiye.com veya facebookta İSG SINAVLARINA HAZIRLIK PLATFORMU diye bir grup var buradan ulaşabilirsin

Aynı durumdayım aşağı yukarı. C sınıfı kursa yazildim şu an uzaktan eğitim goruyorum sonra staj yapılacak sonra kurs merkezinde 15 gün aralıksız eğitim
En sin mayıs ayında osymin sınavından 70 alınacak. Çok çalışmak lazım bayagi kapsamlı ve bilgi çok. Başarılar...

@selaya
Bana şuan kaynak lazımda genel olarak bakmak istiyorum yardımcı olma şansınız var mı acaba ? ( yada önerdiğiniz bir yol )

@Abdulkerim DOĞAN

Otomotiv Mühendisi olduğum için kursa yazılmadan direk sınava girebiliyormuşuz bu yüzden bende direk kursa ekstra ücret ödemeden bu işi halletmek istiyorum .

@selaya
Nasıl yani konular sabit değil mi ? Konuların sabit olduğunu varsayarsak ideal kitapta vardır diye düşünüyorum . Mesela siz şuan hangi yayını kullanıyorsunuz ?

Hicbir yayını kullanmıyorum şu an kafamı da karıştırmak istemiyorum. Sadece kursun verdiği bilgiler uzaktan eğitim ve sunumlar. Ve kitap verecekler onlara calisacagim

Kurs ve bakanlık her adımınızı kontrol ediyor. Kurssuz nasil olurki. Tüm bakanlığa bildirimleri kurs yapiyor. Ve tüm kaynakları veriyor. Ayrıca staj nasil yapacaksınız kendi başınıza. Benim kurs her adımda beni yönlendiriyor. Takip ediyor....

İş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle mevzuat okumaya alışın. Mevzuata da iş güvenliği uzmanı nasıl olunurla başlayın. Bunu araştırırsanız hiçbir mühendisliğin eğitimden muaf olmadığını göreceksiniz. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin.

Kaynak içinde isgturkiye.com bekleriz.

c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlara,
3)(Ek:RG-30/4/2015-29342) Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlardan yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
(2) Birinci fıkranın (a) bendinin (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) (3) ve (4) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.
(3) (Ek:RG-30/4/2015-29342) Sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

Arkadaşlar değerli cevaplarınız için ve beni aydınlattığınız için sizlere çok teşekkür ederim . Kurs şartmış onu anlamış olduk, isgturkiye.com kayıt oldum hocam hiç merak etmeyin .