Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iş yerindeki meraklı tip

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ayse Gul tarafından paylaşıldı.

 1. Ayse Gul

  Ayse Gul CMNet Üyesi

  işini sevmeyen, sadece para kazanmak için yaptığı bir aktivite olarak gören, aslında evde seda sayan, müge anlı, esra erol izleyip, boş vakitlerini altın günlerine ayırmak isteyen tiptir.

  genellikle patavatsız da olur bunlar. kimsenin cesaret edemediği soruları soracak kadar da özgüven sahibi kişilerdir. ayrıca her şeyden herkesten önce haberdar olmayı başarır. buna ek olarak, haberdar olduğu bilgilerin yayılmasında büyük emek sarf eder ve bu bilgilerin ilk duyurusunu da kendisi yapar. örneğin evli bir çalışanın boşanma haberini, diğer çalışanlara bildirmeyi kendine görev edinir. boşanan kişi ile röportaj da gerçekleştirir. hiç çekinmeden detaylara iner. ''neden, nasıl, ne zaman, nerede'' sorgular. aynı şekilde bir yakınını kaybeden çalışana da en çok bu soru sorar. bir çokları böyle durumlarda ''nasıl oldu'' sorusunu yersiz bulup sormaya çekinirken, bunun böylesi sadece konunun bu kısmı ile ilgilenir, hatta bu merakını gidermek için baş sağlığı diler.

  bilinen en itici iş yeri tiplemelerinden biridir. yeni nesildeki potansiyele bakılırsa, ağzının burnunun dağıtılması artık an meselesidir.
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  iyi dolmuşsunuz.:)

  not: ekşiden alıntı değil mi?
   
  Ayse Gul bunu beğendi.
 3. Ayse Gul

  Ayse Gul CMNet Üyesi

  @Melih Coşar Hayır değil ekşi de önceden vardı onu da ben yazmıştım zaten sözlükte hesabım var. Bizzat kendim yazdım :)

  Kaldırdım hatta şimdi ekşiden artık sadece burada var belki sonra bloguma eklerim :)
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  ben bunun bir de nifakçı ve çift taraflı çalışan tipini gördüm. :) Kombo yapmış adam :D
   
  Gülin Ç., gülay ve Ayse Gul bunu beğendi.
 5. Ferhat Bağaç

  Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

  Cahillikten gelen kuvvetli bir cesaretleri olur :)
   
 6. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Dunning Kruger Sendromu :

  Dunning–Kruger etkisi ya da Dunning–Kruger sendromu, Cornell Üniversitesinin iki psikologu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir.
  Cornell University’de görevli psikologlar Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine ve 2000’de Nobel almalarına neden olan tanı, “Cahil cesareti” olarak tanımlanıyor. Teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” diyor.

  Araştırmalar sonucunda şu bulgulara ulaşılmış:
  Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
  Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
  Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
  Nitelikleri, eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.


  Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...
  Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı. Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayan-lar ise "en alçakgönüllü" deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıtverdiklerini düşünüyorlardı. Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:
  "İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür! Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur. 'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür.

  Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler... Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında 'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler...Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği' ile suçlanırlar..."
   
  Gülin Ç., Ayse Gul ve Melih Coşar bunu beğendi.
 7. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  @Ayse Gul eminim her okuyanın gözünde birileri belirmiştir. O kadar şeffaf ve net yani :)
   
  Ayse Gul bunu beğendi.
 8. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Off kadın versiyonuyla çalıştım dehşetül vahşetti :naslyany::naslyany:
   
  NEGATOSKOP, Melih Coşar ve Gülin Ç. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.