• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

isg eğitimi için son şans olabilir mi?

Tuğba Gök

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba
Ben isg eğitimi almayı düşünüyorum dün görüşmeye gittiğim bi kurum yönetmeliğin değişebileceğini söyledi .Buna göre bundan sonra eğitim ve sertifika alınması şeklinde değil sadece ön lisans,lisan veya yüksek lisans olarak isg eğitimi alanlar uzman olabilirler.Konu hakkında farklı duyum alan var mı ?
Diyelimki eğitimi aldım sertifikayıda aldım; yönetmeliğin değişip elde edilmiş hakkın iptal olma olasılığı nedir?

Cevap: isg eğitimi için son şans olabilir mi?

bana gelen mailden: Uzaktan Eğitim (90 saat), Yüz Yüze Eğitim (90 saat) ( çasgem in eğitim saatleri hakkında bilgisi olan varsa ekleyebilir mi?)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kurumumuza gönderdiği yazıya göre 24 Aralık 2011 tarihinde yaptırılacak sınava girebilecekler 21 Ekim 2011 tarihine kadar C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.

peki C sınıfı sertifika için karşımıza ne kadar bir ücret çıkıyor karşımıza ?

@qrafiqer
Bu daha önce C sınıfı olanlar için. Onların aldığı eğitim yeni yönetmeliğe göre eksik sayıldığından eğitim saatlerini tamamlamaları isteniyordur.

çasgemin eğitimleri ne zamanlar acaba?

Çasgemin sitesine eğitim takvimlerini henüz açıklamamışlar. Sebebide büyük ihtimalle danıştayın alacağı kararı beklemelerinden. Ama bildiğim 2011 yılı içinde olmayacağıdır. Danıştayın kararından sonra yönetmeliği yenileme çalışmaları başlayacaklarından 2012 yılı içinde bile olmayacağı anlamına gelebilir.

Eğitimi alan hemen hemen herkes sınavı geçebilir bence. Çünkü sınav sanıldığı kadar zor değil. Fakat asıl iş ve sıkıntı uzman olduktan sonra başlar... düşünen arkadaşlara önce alabilecekleri cezalara bakmalarını tavsiye ederim. Kısaca iş hayatı ofislerde geçmiş kişiler için olmadığını düşünmekteyim bu mesleğin... Uzun ve geniş bir persipektif ve saha deneyimi istiyor... Herkese başarılar

Aralik 2010 sinavi icin ozel kurslardan alanlar iptal, sadece casgem belgeleri gecerli 300-400 kisi

02.07.2011 sınavı hem ozel kurs hem casgem için geçerli

En eskiler hepten iptal, ders takviyesi ile bile olamayacak O tarihten beri 7 yil ISG uzmani olarak calistigini ispat edenler B veya C olsalar bile direk A kurs ve sinaviyla A olacaklar Ispat edemeyenler direk C kurs ve sinavi ile tekrar Cden baslayacaklar. B sınıfı ise tamamen iptal

Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi nereden alabiliriz. Çasgemi aradım, burası sadece eğitim verir. Genel Müdürlükten bilgi alın dediler. İş Sağlığı ve Güv. Gen.Md. telefonları problemli nereyi arayıp bilgi alabiliriz. 2 gün sonra başlayacak bir eğitime kaydımı yaptırmıştım. Özel kurumların geçersiz olması durumunda ne olacak nereden bilgi alıcaz. Çasgemin eğitimi eylül gibi olacakmış. Dediğiniz gibi sıra beklemek gerekecek. Bu durumdada sıra biraz zor gelir. Herkes çasgeme yönelecek.

Bende aradım .telefona çıkan bayan böyle bir durm var bizde eğitim veren bir kurumuz diğerleri hakkında bu şekilde atıp tutmak doğru olmaz isg yi arayın dedi aynı şekilde oraya ulaşamadım bende eğitim için bi kuruma kayıt olucaktım ama artık düşünmüyorum bu belirsizlikten sonra hem para hem zaman kaybı olucak sanırım .Sadece çasgem in eğitimi geçerli sayılıcaksa bile oda Ankara olduğunda gitmek mümkün değil.

Sonuçta özel eğitim veren kuruluşları ÇASGEM yetkilendirmiyor mu? Nasıl kendi yetkilendirdiği kuruluşları yok sayar?

Çasgemin yok saydığı birşey yok. Yönetmeliğe yapılan itirazlar sonucu danıştayın alabileceği kararlar var. Şuan için 2011 yılı içinde özel kurumlardan eğitim alanlara için ters bir durum yok ama olmayacağı anlamınada gelmez. Fakat 2010 yılı içinde özel kurumlardan eğitim alanların sertifikaları danıştay kararıyla geçersiz sayıldı.

Aslında buna 2Temmuz maduruyum mu demeliyimm yoksa bugün git yarın gel madurumu bilemedim hayır şimdi uzman olsak bile belki iki ay sonra iptal edilme durumu olacak 2010 aralıktaki uzmanlarımızın uzmanlık belgelerinin iptali ,biz 2011 de eğitimini tamamlayan isg vakası olanların eğitimlerinin iptal olma durumları ne olacağını bilemiyoruz hergün yeni yönetmelikler çıkıo ama ortada net bişey yok kimiside aralıktaki sınavın ekime alınacağı konusunda atıp tutarken olan bizlere oluyor düzenli ve düzgün bi işi olmayanaarın hali taji komik çünkü çoğu insan bu sektörde iş bulabilirim die bu eğitimi aldı ve sonuçççç benceeeeeeeeee sıfııırrr.....

Arkadaşlar TMMOB neden dava açtı?

Yanlış bilmiyorsam tabipler birliği de işyeri hekimliğiyle ilgili dava açacaktı, doktorlara bununla ilgili eğitimi ancak biz veririz diye.

Zaten ilk davayı hekimler birliği açtı. Akademik bir konu olduğundan özel kurumların işin içine girmesine karşı çıkıyorlar

sanırım çasgem eğitim veren firmalardan da görüş almış ve sonuç birçogunun sertifikası iptal, tekrardan eğitim alacaklar ve sınava girecekler...

Benim eğitim alacağım firma 2 hafta önce bir denetleme geçirmiş ve "eğitim verebilir" diye bir belge almış. "Şu anda eğitim verebiliyoruz ama yönetmelik değişir iptal edilirmi bilmiyoruz" diye bir ifade kullandılar. Kafam çok karıştı. Bu arada çasgemin eğitimi eylülde olacakmış.