• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

isg eğitimi için son şans olabilir mi?

Tuğba Gök

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba
Ben isg eğitimi almayı düşünüyorum dün görüşmeye gittiğim bi kurum yönetmeliğin değişebileceğini söyledi .Buna göre bundan sonra eğitim ve sertifika alınması şeklinde değil sadece ön lisans,lisan veya yüksek lisans olarak isg eğitimi alanlar uzman olabilirler.Konu hakkında farklı duyum alan var mı ?
Diyelimki eğitimi aldım sertifikayıda aldım; yönetmeliğin değişip elde edilmiş hakkın iptal olma olasılığı nedir?

Cevap: isg eğitimi için son şans olabilir mi?

Bence değişmeyecek. Kaç tane lisans yüksek lisansta ısg eğtimi veren yer var. önlisans nispeten daha fazla ama burdaki mezunlar ihtiyaçları karşılamaz.

şuan ihitiyaç duyulan sayıyı bu yıl verilen eğitim sonucu karşıladılar. yaklaşık 5000 kişi eğitim almıştır.

eğitim alanlarında belgelerinin iptal olma gibi bir durumunda söz konusu oldugu hakkında bir duyum var.

Öyle bir durum yok, daha önce belge almış kişilerin belgeleri büyük bir ihtimalle geçersiz sayılacak. Çünkü yeni yönetmeliğe göre 220 saat eğitim alma şartı var. Eskiden eğitim süresi bu kadar değildi.

Daha önce eğitim alan kişilerin belgeleri eğitim süresi sebebiyle geçersiz sayılacak bakanın yaptığı açıklamaya göre 1600 civarında uzmana ihityaç var ve 50 kişi ve üzeri işçi çalıştıran sanayiden sayılan işletmeler için zorunlu olan uzmanlık 25 kişi ve daha fazlası işçi çalıştıran diye değiştirilmesi gündemde bu yüzden uzmana ihtiyaç çok olucak. şuan türkiyede belgesi geçerli olan a sınıfı uzman sayısı 100 ün altında olduğu söyleniyor. ben bu eğitimin son olacağını düşünmüyorum bazı eğitim veren kuruluşların kadroları emekli iş müfettişlerinden oluşuyor dolayısıyla bu kurumlar bakanlıktan sağlıklı bilgi alabiliyorlar bu eğitim kurumlarıyla görüşmenizde fayda var

Şuan A sınıfı uzman sadece bakanlıktan emekli olmuş iş müfittişlerinden oluşmakta. Onların sayısıda 50 nin biraz üzerinde. B sınıfı uzman şuan hiç bulunmamakta. Sebebi ise belgelerin eğitim süresi yüzünden iptal edilmesi. C sınıfı ise en son sınavı geçip belge almaya hak kazanacak kişilerden oluşacak. Daha önceden C sınıfı olanlarında eğitim süresi sebebi ile belgeleri iptal edilmiştir.

@gokcaykut

desenize bundan sonra sertifikayı alabilen çok sanslı olucak..

Zannetmiyorum. Çünkü eğitimlerin önümüzdeki senede aynı hızla devam edeceğini ve eğitim veren özel kuruluşların sayısınında artacağını düşünüyorum. Piyasanın ihtiyacı 5000 civarında iken bu sene olan eğitimlerle bu sayı neredeyse karşılandı. Uzman sayısı arttıkça işin değeri düşecektir.

peki eğitimleri alan herkes sınavdan geçebiliyor mu :]

bıraz calısırsanız gecersınız o kadar zor sormuyolar meb soruları hazırlıo 4 sıklı yanlıs dogruyu goturmuyor kolay yanı

arkadaşlar en yakın sınav tarihi ne zaman olur acaba bir de çasgemin eğitimi ne zaman başlar bi bilgisi olan var mı?

En yakın sınav tarihi aralık diye biliyorum, 2012 takvimi ise belli değil henüz.

teşekkürler

Eğitim kurumlarının verdiği sertifikaların geçersiz olması gündemde önünüzü görene kadar bekleyin derim ben..

@Fatih Özcan

çasgemden başka biyerden almamak lazım sanırım bu aralar

daha farklı bi soru bu 220 saatlik eğitimden bahsediliyorsa çalışan bir insanın bu sertifikayı alabilmesi için hafta sonu 10 saat eğitim görerek 22 hafta gidip gelmesi gerekiyor. Böle bir eğitime ki gider? hadi diyelim çalışmıyor günde 8 saatlik bi eğitim verdiklerini düşünelim buda bir ay yapar. Sınavı geçmeyi bırakalım da ne kadar devamsızlık hakkımız var onu soralım :))

bu eğitimlerden en az yarısı uzaktan eğitim ( kaç saat olduğunu hatırlayamadım) kalan kısmıda yüzyüze eğitim. yüz yüze eğitim kısmı ortalama 3 hafta kadar sürer. uzaktan eğitim kısmını evinden iş yerinden vs. internet ortamında alırsın. %10 devamsızlık hakkın vardır. çalışan kişiler ya akşam eğitimlerine katılır yada iş yerinden eğitim izni alır. zaten çalışanları genelde işveren bu eğitime göndermek istediğinden bir sıkıntı olmaz.