• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

ISG eğitimleri

mmdindar

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Şubat 2012
Mesajlar
5
Beğeniler
0
#1
Merhaba,
ISG eğitimlerinin 4857 sayılı iş kanununun 77'inci maddesine verilmesi gerekiyor. Eğitim usulü yönetmelik 25426 da bilgiler var. Fakat periyodu ile ilgili bir yasa, tüzük, yönetmelik vb. bil bilgi var mı?
 

Canan Erkan

CMNet Üyesi
Kayıt
14 Temmuz 2009
Mesajlar
88
Beğeniler
27
#3
çalışanlara verilecek isg eğitimlerinin hepsini c sınıfı uzmanı verebilir mi? sadece A sınıfı uzmanının vereceği eğitimler var mı?
 
Kayıt
2 Mayıs 2011
Mesajlar
159
Beğeniler
97
#4
İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.
(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
(3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 500 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.
 
Kayıt
2 Mayıs 2011
Mesajlar
159
Beğeniler
97
#5
çalışanlara verilecek isg eğitimlerinin hepsini c sınıfı uzmanı verebilir mi? sadece A sınıfı uzmanının vereceği eğitimler var mı?
Az tehlikeli sınıfta yer alan C sınıfı
Tehlikeli sınıfta yer alan B sınıfı
Çok tehlikeli sınıfta yer alan A sınıfı
bu gruplarda eğitim verebilirsiniz .
 

erdemyasar

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Kasım 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#6
İsg eğitimleriyle ilgili yönetmelikte periyodik olarak tekrarlanması gereklidir diye bilgiler var ama zaman olarak bir bilgi yoktur,periyodikten kasıt her yıl yenilenerek devam etmesidir,zaten eğitim programlarıda işletmede yıllık olarak hazırlanmaktadır..