• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Isg ölçümleri neden yapılır?

Kayıt
9 Ağustos 2012
Mesajlar
61
Beğeniler
28
Şehir
Ankara
#1
İSG ölçümleri (gürültü, aydınlatma, toz, termal konfor vs.) biz bunları neden yapıyoruz? Yani bir denetim, cezai sistem mevcut ama onun dışında yaptırımı nedir, neye dayanır, niye yapılır bu konudaki görüşlerinizi duymak istiyorum.
 

putperest

CMNet Üyesi
Kayıt
21 Haziran 2011
Mesajlar
143
Beğeniler
80
#2
mevzuatı, cezayı bir yana bırakın isg ölçümlerinin temelinde çalışan sağlığını korumak vardır. sadece bu nedenle bile isg ölçümleri anlamlandırılmalı, çeşitlendirilmeli, riskler ortaya konulmalı, risk azaltıcı tedbirler devreye girmeli, ve uygulanmalı. ölçümler sistemlerin izleme mekanizmalarıdır. aldığınız tedbirlerin etkinliğini bu şekilde ölçersiniz.

yasal cezalar dışında yaptırımını mı soruyorsunuz? tedbirlerin ortaya konamaması nedeniyle bir insanın bir uzvunu kaybetmesi, bir meslek hastalığına yakalanması ve hatta ölümü bile söz konusu olabilir. işin yasal kısmı fasafiso, felsefesini anlayıp işin özüne inmek lazım.

temelinde ne var sorusunun cevabı da yukarda saydığım olayların acı tecrübeleridir.