İSG Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte durdurma kararı

dythrambos

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
15 Ağustos 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
15
#1
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesi durduruldu.

Danıştay 10. Daire, TMMOB‘nin 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin yetki yönünden tamamının ve bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada, yönetmeliğin 25. maddesinin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Yürütmesi durdurulan maddeler şöyle:

Belge alma ve vize işlemleri MADDE 25 -
(1) Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen kişi ve kuruluşların;

b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize ücretini ödemeleri gereklidir.
Bir üst sınıfta çalışma GEÇİCİ MADDE 1 -
(1) Bu Yönetmeliğin yayımından itibaren, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar dört yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.

Vizesi dolmuş iş güvenliği uzmanlığı belgeleri GEÇİCİ MADDE 3 -
(1) Belge alma tarihine göre vize süresi dolmuş olan iş güvenliği uzmanlarının belgeleri bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren altı ay süreyle geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenileme eğitimini tamamlamayanların yetki belgelerinin geçerliliği söz konusu eğitimi alana kadar askıya alınır.

Eğitimi tamamlayanlar GEÇİCİ MADDE 4 -
(1) 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kurumlarınca düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarını tamamlayanlar bu Yönetmelik kapsamında yer alan iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlamış sayılırlar ve düzenlenecek sınavlara katılmaya hak kazanırlar.

Kaynak: TMMOB
 

Tuğçe Kökbaş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
5 Mart 2011
Mesajlar
153
Beğeniler
45
Şehir
Ankara
#2
Ben 14 kasım 2011 de çasgem in eğitimine gittim. Bu çıkan karara göre eğitim geçersiz mi sayılıyor. Tam anlamadım açıkçası...
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#3
Hayır eğitim alanlardan bahsetmiyor.
 

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
16
#4
Arkadaşlar merhaba,

ben yeni c sınıfı iş güvenliği eğitim kurrsuna kayıt oldum. Şimdi bu maddelere göre eğitimlerimiz durduruldu mu yada geçersiz mi sayılacak anlamadım. :(
 

Sadiye Yüce

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Şubat 2009
Mesajlar
151
Beğeniler
44
Şehir
Çorlu, Tekirdağ
#5
Arkadaşlar;

Bu maddeler 27.11.2010 tarihinde yönetmelik ile sağlanan şartların iptali ile ilgilidir. Daha doğrusu öncesinde alınan sertifikalar ile ilgili
 

Yukarı Alt