• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İSG yüksek lisans-B sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı

İrem Ülgen

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,
Marmara'dan yeni mezun oldum. İSG üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Yönetmeliklerdeki son durum nedir? Doğrudan B sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı hala devam etmekte mi yoksa C sınıfından mı başlamam gerekiyor? Bilgisi olan ?

İrem hanım,
Daha öncesinde vardı ama şu anki yönetmeliklerde öyle bir durum yoktur Yeni çıkacak yönetmelikleri beklemek lazım

Evet daha önce forumlarda vs bir çok yerde görmüştüm fakat şuanki durum hakkında sağlıklı bilgi edinemedim.
Çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba

İSG üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ama öğrenmek istediğim bir kaç konu var;

1)Benim C sınıfı sertifikam yok buna rağmen yüksek lisansımı İSG üzerine yapıp B sınıfı sertifika alabiliyormuyum??
2)İSG yüksek lisansı eğitim süresi 2 yıl mı?
3)İSG yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin hepsi ücretlimi ve bildiğiniz ücretsiz üni.varmı?
4)İSG yönetmeliğin çıkmasını beklendiği yazıyor bazı yerlerde yönetmeliği bulamıyorum bu sorularımın cevabı ordada olabilir bilen biri linki atabilirmi?

Şimdilik bu kadar yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler:)

1) isg yüksek yapıp b sınıfı sınavına girebilirsiniz.
2) 2 yıl
3) devlet üniversiteleri var öğrenim bedelleri var mı net bilmiyorum
4) resmi gazete yi inceleyin orda yoksa bakanlığın mevzuat taslaklarına bakın.

Teşekkür ederim irem hanım burda aynı zamanda

İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği ana bilim dalında doktora yapmış olan mühendis, mimar veya
teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on
yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara..

şeklinde bir ifade de dikkatimi çekti İSG üzerine doktora yapanlara da A sınıfı İSG sertifikası mı veriliyor?

ayrıca diyelim B sınıfı sertifikası aldık bunun belli bir süresi var değilmi yenilemek gerekiyor bir süre sonra mesela 7 yıl sonra diye bir ifade okumuştum tekrar sınava girmek gerekiyormuş doğrumu?

doktora yapanlar için öyle bir hak var hatta Yıldız Teknik eylül ayına yetiştirmeye çalışıyor programı fakat o okul bitene kadar A sınıfı oluruz heralde:)
sertifika yeniletme hakkında bi bilgim yok malesef