Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Isg

Konu, 'ARŞİV' kısmında Rıdvan Kılınç tarafından paylaşıldı.

 1. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  Merhaba,
  bellonanin deri kol ve koltuk bedenlerini yapan bir tesiste 6 kişi çalışmaktadır. bu tesis için iş güvenliği uzmanı ve doktor bir fiil bulundurması zorunlumudur. teşekkür ederim.
   
 2. İrem Bengisu Erol

  İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  Bu soruya yanıt verebilmemiz için firmanın NACE kodunu bilmemiz gerekiyor.

  Ama merak ettiğiniz detay isg uzmanının ve doktorun tam zamanlı çalışmasının zorunlu olup olmadığıysa; zorunlu değil. OSGBlerden hizmet alabilirsiniz.
   
 3. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  soruyu yanlış sormuş olabilirim ... şöyleki binalar için sadece risk değerlendirmesi yapıp 6 sene geçerli olması ve başka hiç birşeyle uğraşmaması bu tesis içinde risk değerlendirmesi yeterlimidir. yoksa OSGB den hizmet almak zorunda mıdır.
   
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Sabah sabah cümleyi "...isg uzmanı ve doktor bir fil.." olarak okudum. :D
   
  Rıdvan Kılınç bunu beğendi.
 5. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Merhabalar, ben TAT firmasında çalışıyorum, tesisimizde bir adet presleme ve bir de kırma makinesi var. NACE koduna göre tehlike listesine baktığımda 38.33 kodunu göremedim, bu durumda bizim herhangi bir hizmet almak veya isg uzmanı çalıştırma yükümlülüğümüz var mı? Teşekkürler şimdiden.
   
 6. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Sena Bey,
  46.77 Atık Hurda Ve Toptan Ticareti başlığının altındaki kodlara bakın. Muhtemelen oradan göreceksinizdir faaliyet alanınıza uygun maddeyi. Vergi levhanızdaki ana faaliyet kodu ve adında yazılı olan koda göre belirlemeye çalışıyorsunuzdur herhalde değil mi?
   
 7. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Kapasite raporunda ki koda göre bakmıştım aslında birde oradan bakayım;

  46.77.02 Atık ve hurda toptan ticareti(kağıt, cam, plastik vb. olanlar)(metal olanlar hariç)Az Tehlikeli

  Sanırım bizim durumumuz bu koda giriyor.
   
 8. benım bıldıgım artık her fırm ısg uzmanı bulundurmak zorunda bıze saglık bakanlıgından yazı gelmıstı.
   
 9. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Bir sitede şöyle bir bilgi buldum;

  "MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,” yürürlüğe girer yeni şekli ile;

  02.08.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6495 sayılı Kanun'un 56. maddesi gereğince Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2016 tarihine kadar, 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekim istihdam etme zorunluluğu 01.01.2014 tarihine kadar ertelenmiştir."


  *** Ayrıca eski ve yeni nace kodları diye birşey de buldum, bizim kapasite raporumuzda 383200 yazıyor fakat biz yeni kodlara göre, 38.32.02 koduna giriyoruz sanırım bu kötü oldu...

  (YENİ)38.32.02 Tasnif edilmiş metal dışı atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması// (ESKİ) 383200 Tasnif edilmiş maddelerin geri kazanımı
  Sadece pres makinesi olduğu için "Çok Tehlikeli" kategorisine girmemiz sizce de biraz mantıksız değilmi? :S
   
 10. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Pres makinası olarak değerlendirmeyin bence TAT lar bence çok tehlikeli ve tehlikeli grupta olmaları çok doğal, çalışılan malzemelerin(kağıt, plastik çok çabuk yanıcıdır), ekipmanların(forklift ehliyeti olmayan kullanıcı, şehiriçi toplama yapıldığı için E sınıfı büyük araç ehliyeti yerine B sınıfı küçük araç ehliyetli şöförler) yarattığı tehlike çok büyük.Size sadece metallerin toplanıp araçtan indirilmeden 15 dk içinde yaşayan bir kazayı örnek vereyim.Rulo saclar kamyona halat ve takozla desteklenmeden gelişigüzel yerleştiriliyor.(tehlike görülemiyor.) virajı dönerken rulo kayıyor kamyon yan yatıyor, şöför araçta sıkışıp ölüyor.(Dilovası/Kocaeli 2012) TAT lar bence çok tehlikeli grupta olmalı.
   
  Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 11. zaten o kırma makınelerının cevresı beton bır malzemeyle kaplanmalı. ama maalesef ışcıler yeterı kadar onlen almıolar.
   
 12. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Kırma makinasından bahsetmemiştim ama o da tesis içi bir tehlike kaynağı tabi, genel çerçevede bu tesisler aracıyla,ekipmanıyla,malzemesiyle çok büyük tehlikeler ortaya çıkarıyor.
   
 13. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Tamam anlaşıldı o zaman :)) Pazartesi ilk iş gidip bir isg danışmanlık ile görüşüp, fikir alayım :) Geç bile kalmışım, bu yönetmelikler çıktığında ben işe başlamamıştım, daha yeni gördüm 01.01.2014'den itibaren zorunlu olduğunu.
   
 14. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  fiyatlar şuanda 250 TL (iş yeri hekimi+isg uzmanı) haberiniz olsun :D
   
 15. mesela ben ısg kursuna gıttıgımde hoca vıdeo gostermıstı cogu kısının elı oyuzden kopmustu kırma makınesınde tehlıkelı bır makıne ama artık yenı yasayla mesela antepde cogu fırma onlem almaya basladı bızde dahıl sımdılık sıkıntı yok:D
   
  Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 16. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Devlet 10 kişiden az çalışanı olan, tehlikeli ve çok tehlikeli firmalar için yardım yapacak diye biliyorum yeni yönetmelik yayınlanmış, bu konuda bilgisi olan var mı peki ? :p
   
 17. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  yönetmelik linkini atabilir miniz Sena Bey
   
 18. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

 19. Hayırlısı olur herseyın
   
  Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 20. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  yeni yönetmelik sandım :D benim fikrim nitelikli eleman çalıştırırken maliyetinin bir kısmının karşılanması gibi olabilir.Giderler faturalandırıktan sonra devlet geri ödeme yapaaktır kanısındayım.Kendi uzman görevlendirmeyecektir çünkü imkansız.Siz anlaşmanızı yapın ödemelerinizi faturalandırsınlar.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...