Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşletme Belgesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Sinem Yener tarafından paylaşıldı.

 1. Sinem Yener

  Sinem Yener CMNet Üyesi

  İşletme belgesini veya işçi sayısına göre muafiyet yazısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bak. dan alabilirsiz. Örnek ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.
 2. Gürhan Kula

  Gürhan Kula CMNet Üyesi

  Bu belgeyi almak bu kadar basit ve kolay değil bilgilerinize....bu dilekçe sadece başvuru aşaması, esas süreç bundan sonrası
   
 3. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  50 ve üzeri personel çalıştıranlar için zorlaşıyor haklısınız.
   
  Gülfem Polat ve dilek kaya bunu beğendi.
 4. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  ekte işletme belgesi ile ilgili yönetmelik bulunmaktadır.50 kişinin altında da çalışanınız bulunsa doğrudan muafiyet yazısı başvurusunda bulunmuyorsunuz.Yönetmelik ek-1 formunu doldurup işletme belgesi başvurusunda bulunuyorsunuz.50 kişinin altında çalışan varsa bir kaç gün içerisinde işletme belgesi almanıza gerek olmadığı yönünde yazı çıkıyor.İşletme belgesi alma zorunluluğunuz varsa süreç daha farklı işliyor. Asgari güvenlik önlemlerine ilişkin liste ve ilgili mevzuat uyarınca tesisin sağlaması gereken koşullar inceleniyor.
   

  Ekli Dosyalar:

  Begüm Surmuş ve Gürhan Kula bunu beğendi.
 5. Sinem Yener

  Sinem Yener CMNet Üyesi

  Ben yukarıda belirttiğim gibi, muafiyet yazısından bahsetmiştim. Dikkatinize..
   
 6. ugurkavakli

  ugurkavakli CMNet Üyesi

  çalışanların listesini ekine koymamız yeterli oluyor mu yoksa bir denetlemeye geliniyormu?
   
 7. Gürhan Kula

  Gürhan Kula CMNet Üyesi

  Çalışan listelerine gerek yok. Eğer çalışan sayısı 50 den az ise "İşletme Belgesinden Muaf" yazısı kolaylıkla alınabiliyor ve denetleme olmuyor. Yok çalışan sayısı 50 den fazla ise bölkge müdürlüğü müfettişleri denetlemeye geliyor, İSG açısından eksikler belirleniyor ve tamamlanması için 3 ay süre veriliyor. Süre sonunda tekrar denetim oluyor ve olumlu ise İşletme Belgesi kesinleşiyor olumsuz ise Belge geri alınıyor ve idari para cezası veriliyor...
   
 8. cemba82

  cemba82 CMNet Üyesi

  Yenileme işlemlerinden bahsedeyim ben de. Yenileme için verdikleri dilekçeyi doldurarak işletmeyi temsile yetkili kişilerin imzaları atılıyor. Formu teslim ettiğiniz gün içerisinde ya da ertesi gün düzenlenip veriliyor. 3 ay sonra Bakanlık denetçileri tarafından denetleme yapılacağı belirtiliyor. (4 ay geçti şu ana kadar denetleme gerçekleşmiş değil)
   
 9. Gizem Uzunel

  Gizem Uzunel CMNet Üyesi

  Devlet kurumları işletme belgesinden muaf mıdır? yoksa 50 sayısını gecen her işletme bu belgeyi almak zorundamıdır?
   
 10. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  devlet kurumları tabiki muaf değildir. aslında bakarsanız işletme belgesinin muafı gibi bir tanım mevzuatta yok. bizim yaptığımız başvuru sonucunda "kapsamda yer almadığında yazı verilememektedir" şeklinde yazılar verilmektedir.
  ve evet 50 kişi üzeri her işletmeden bu belge istenir.
   
 11. Gizem Uzunel

  Gizem Uzunel CMNet Üyesi

  Peki Kaan Bey teşekkür ederim.
   
 12. Ezgi Karabulut

  Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

  iyi gunler seelma hanım. ben işletme belgesinden muafiyet belgesi almam gerekiyor. şimdi sadece bu başvuru formunu doldurmam yeterli oluo mu. yoksa ayrıcada bir dilekçe yazıp muaf olduğumuzu belirtmem gerekıo mu
   
 13. muafiyet yazısı için Başvuru formunu doldurun yeterli onlar kişi sayısına göre değerlendiriyorlar
   
 14. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  tabi sgk dökümünü de istiyorlar...
   
 15. Yaklaşık 20-30 tane istemişimdir hiç öyle bir şey istemediler.
  İŞLETME BELGESİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  İKİNCİ BÖLÜM

  Genel Hükümler

  İşletme belgesi talebi

  MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında bulunan tüm işyerlerine “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” düzenlenmeden önce bölge müdürlüğünden işletme belgesi alınması zorunludur.

  (2) İşletme belgesi almak isteyen işveren veya işveren vekili, EK-1’de yer alan başvuru ve beyan formu ile bölge müdürlüğüne bizzat, posta yoluyla veya elektronik ortamda müracaat eder.

  (3) Başvuru ve beyan formu esas alınarak başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bölge müdürlüğü tarafından EK-2’de gösterilen işletme belgesi düzenlenerek ilgiliye aynı gün içinde verilir veya gönderilir. İşletme belgesi verilen işyerleri, yine aynı gün ilgili iş teftiş grup başkanlıklarına bildirilir.

  (4) Beyana göre verilen işletme belgesi müktesep hak doğurmaz.

  (5) Açıldığında bu Yönetmelik kapsamına girmemekle birlikte, daha sonra Yönetmelik kapsamına giren işyerleri için işletme belgesi alınması zorunludur. Bu durumda işveren veya işveren vekili, bu yükümlülüğün başladığı tarihten itibaren en çok otuz iş günü içerisinde EK-1’de yer alan başvuru ve beyan formu ile bölge müdürlüğüne bizzat, posta yoluyla veya elektronik ortamda müracaat eder.
   

  Ekli Dosyalar:

 16. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  izmir için istediler bizim firmalarımıza...
   
 17. Ezgi Karabulut

  Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

  cok tesekkur ederım :)
   
 18. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Yağmur hanımında belirttiği gibi personel sayısı 50 kişiden az ise başvuru formunun doldurulması yeterli.Bir kaç gün içinde muaf olduğunuza dair yazı veriliyor.
   
  Ezgi Karabulut bunu beğendi.
 19. Ezgi Karabulut

  Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

  tesekkur edrım seelma hanım hallettik o konuyu yazımız geldi ilginiz için teşekkür edrim
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...