• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işletmede kullanılmayan fe (iii)'ü ne yapabilirim?

Okan Karaçoban

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba, çalıştığım fabrikada daha önceden kimyasal arıtma için alınan Fe(III) yeterli gelmediği için kullanılmamakta, onun yerine özel kimyasallar kullanılmaktadır. Yer kaplamasından ve işe yaramamasından dolayı elden çıkarmak istiyoruz ancak satabilir miyiz yoksa imha için mi göndermeliyiz ona karar veremedim.

Tabiki satabilirsek çok daha iyi olur işletme için ancak bir şekilde de elden çıkarmam gerekmekte. Şimdeden fikirleriniz için teşekkürler.

Demir 3 Klorürden neden vazgeçtiniz. Faaliyetiniz nedir çıkan atıksuyun özelliği? Bizde demir 3 klorür kullanıyoruz jar testlerinde en uygun onun olduğunu düşünerek onu seçmişler. Ne kullanabiliriz? Şunu belirtim suyumuz çok yağlı. Gelen suda hem mineral bazlı yağ var (kimyasal arıtmaya girmeden önce yağ ayırmak için lamellalı bir yağ ayırıcı var) hem de bor yağlı su da geliyor.

Dmir 3 Klorür'den daha etkili ve konsantre bir kimyasal ile işimizi görüyoruz. Zaten arıtmamız öyle aman aman bir arıtma değil. Su bazlı boya arıtımı yapıyorum tesiste.