• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iso 14001:2015 görev tanımları

Esin Alkar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Merhaba Arkadaşlar
İSO 14001:2015'e geçişte görev tanımları için revizyon yapmamız gerekiyor mu?

Merhaba @Esin Alkar,

Standartta lider belirlenmesi gerektiğinden bahsediyor. Kendi sistemimde bu konuda bir revizyon yaptım. Belirlenen liderin görev tanımına ekleme yaparak belirttim. Bunu atama yazısı ile de halledebilirsiniz.
Ayrıca Risk ve fırsatlar konusunda katkı sağlanması, bilinçli davranılması vb. bir ifade de eklenebilir. Tamamen bir zorunluluk yok diye düşünüyorum. Fakat dediğim gibi liderliği ya görev tanımında ya da atama ile belirlemelisiniz.

lider belirlenmesinden bahsedilmiş bu hususu dikkate almalısınız. ayrıca mavi yada beyaz yaka olarak genel manada görev tanımınıda kabul etmiyor. işletmedeki her ünvan için görev yetki tanımlanmış olmalı. örneğin oparatör, formen vb

Teşekkürler @Esra Şahin, @ismail.kaya
Ben el kitabında üst yönetimin sistemden birinci derecede sorumlu olduğunu ve liderlik yapacağını belirttim. Bu nedenle de atama yazısı yazmadım, tabi görev tanımlarını da revize etmedim. Ayrıca bir lider tanımlanmalı mı? Yönetimin temsilcisi kavramını da henüz kaldırmadım sorumluluğu (raporlamalar vs.) devam ediyor. Eski görev tanımlarım var orada yöneticiler, çalışanlar, çevre görevlisi tarzında gruplamalar yapmıştım. Şimdi onları revize etmek çok zor olacak, bu hali sorun olur anladığım kadarıyla

@Esra Şahin bir lider atadım dediniz, ben üst yönetim liderlik gösterir diye yazmıştım ancak bunu değiştirmem gerekiyor, 5.1 maddesindeki taahhüdü de üst yönetim değilde bu lider verebilir mi? Ben standarttan verebileceği gibi bir sonuç çıkardım. Bir soru da Genel Müdür için görev tanımı olmak zorunda mı?

@ismail.kaya size de aynı soruları sorsam: 5.1 maddesindeki taahhüdü üst yönetim değilde bu lider verebilir mi? Ben standarttan verebileceği gibi bir sonuç çıkardım. Bir soru da Genel Müdür için görev tanımı olmak zorunda mı?
Ayrıca yazdığım tüm sorulara içtenlikle cevap veren herkese teşekkürler

@Esin Alkar Bir lider değil. Tüm departmanlarda bir lider belirlendi. Bu görev tanımlarına eklendi. Departmanlar arası uygunsuzlukların belirlenmesi, DÖF açılması vb. gibi yükümlülükleri ilerletmesi için.
Taahhüt verilmesinden kasıt; üst yönetimin 5.1 maddesinde tüm sorumluluğundan bahsediyor. Eski standartta yönetim temsilcisi tüm bunları üstlenirken şuan paylaşım yapılıp lider belirleniyor. Hem yönetim temsilcisi hem lider kullanılabilir. (benim sistemimde bu şekilde)
j maddesinde ise liderliğe değinmiş.

@Esin Alkar esra hanımında dediği gibi her süreç için her bölüm için lider belirlendi. ve bunlarda görev tanımlarına eklendi. standartın

5.1.1 maddesi genel: bu maddeye açıklama yapacaksınız. sonrasında 5.3 yetki ve sorumluluklarda açıklama yapacaksınız. üst yönetim, yönetim temsilcisi, bölüm müdürü gibi. yaparsanız organizasyon şemasınıda ekine koyarsınız

ben üst yönetim Çevre Yönetim sistemi için liderlik gösterir diye 5.1 maddesinde belirtmiştim. Bir de bölüm yöneticileri bölümlerinde liderlik gösterir, üst yönetim de onları destekler şeklinde yazmıştım. Ama bunu değiştirmem gerektiği için sormuştum soruyu

@Esin Alkar
ben aşağıdaki gibi yaptım yardımcı olur belki.

Yönetim Temsilcisi .................... organizasyondaki yönetim kadrosu içerisinden seçilir. Seçilen temsilci üst yönetim tarafından tüm çalışanlara duyurulur. Bu kişilerin sorumluluk ve yetkileri Yönetim Temsilcisi görev tanımında tanımlanmıştır.(Yönetim tarafından Yönetim Sistemi kapsamında Kalite, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre ile ilgili olmak üzere birden fazla yönetim temsilcisi veya YT’ye ana konusu dışındaki diğer konularda yardımcı olması için yardımcılar atanabilir.)
Genel olarak Yönetim Temsilcisinin/Temsilcilerinin görevi;
a. Kalite, çevre, iş sağlığı & güvenliği yönetim sisteminin ihtiyaç duyduğu süreçlerin ve prosedürlerin oluşturulması, uygulanması ve sürekliliğini sağlamak,
b. Kalite, çevre, iş sağlığı & güvenliği yönetim sisteminin performansı ve gelişimi için kaynak ihtiyaçları hakkında üst yönetime rapor sunmak,
c. Kurumda müşteri isteklerinin farkındalığının artmasına yönelik çalışmalar yapmak.
.................... yukarıda belirtilen yetki ve sorumluluklara sahip olacak yönetim temsilcisini belirlemiş ve duyurmuştur.
Ayrıca yönetim temsilcisi dışında her departman için departman lideri belirlenir ve entegre yönetim sistemini yönetim temsilcisi ile koordineli yürütür. Departman liderinin sorumlulukları görev tanımlarında belirtilmiştir.

upload_2017-11-30_9-28-36.png

Esra hanım Tüm departmanlarda lider belirlenmesi gerektiğini yazmışsınız.Buna göre üst yönetim şirket müdürü ve depertman liderlerinden mi oluşacak acaba.Konuya bir açıklık getirebilir misiniz. Ya da şirket müdürü üst yönetim diğer departman sorumluları da kendi kısımlarında liderdir açıklaması da yapılabilir mi.

Şöyle ki Hatice Hanım,
Üst yönetim şirket hiyerarşisine göre zaten genel müdür ve yardımcısıdır. Yükümlülükler üst yönetimdedir. Fakat yetki devrine izin verilir. Burada da eski sistemde yönetim temsilcisi adı altında yetkilendirme yapılıyordu. Yeni sistemde de ister yönetim temsilcisi olarak devam edilir ister paylaşım yapılır.
Kısaca özetlersek yönetim temsilcisinin yetkilerinin dağıtılması olayı liderlik dediğimiz kısım. Liderlierin bağlanması gerektiği yere şirket bazında karar verilebilir. Benim sistemimde liderler bana bağlı (yönetim temsilcisi).
Üst yönetim kısmında bir değişklik yok, üst yönetime bağlı kısımda değişiklik var.

Bu tamamen firma bazındaki değerlendirmeleriniz sonrası çıkan maddeler Selin Hanım. İşletme bazlı değişir. Bu yukarda yazan genel ifadelerdir, bunlar da yeterli olacaktır. Ekleme yapıp zenginleştirmek, değiştirmek tamemen firmanın elinde. Departman lideri, departman temsilcisi vb. kullanılabilir.