• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iso 14001 performans kriterleri

Misliyna

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karat Güç Sistemleri
Merhaba

Çevre performans kriteri olarak neleri takip ediyorsunuz ?

Ben ek dosyada ki tabloda ki değerleri takip ediyorum ama bir türlü yeterli gelmiyor...

Bu konuda farklı uygulamaları olan arkadaşlar fikirlerini paylaşa bilirse sevinirim.

Herkese İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

• 2016 Aylık Çevre Performans Göstergeleri.pdf
    43.6 KB · Görüntüleme: 722
Atıklar için harcanan para miktarı da eklenebilir. Bu maddeler için hedefleriniz var mı peki? Hangi eşiği geçince iyi yada kötü kabul ediyorsunuz.

Merhaba,
Atıksu ve atık miktarlarını birim üretim miktarları başına takip etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Ayrıca hedef olarak birim atık maliyetlerinizi takip edebilirsiniz

Merhabalar
Çevre performans raporu / Formu hakkında yardım edebilecek bir arkadaş var mı ?
Örnek form olur, bilgi olur.
nasıl bir şey , hangi başlıklar incelenir , iso 14001:2015 e göre nasıl hazırlamak gerekir.

Araştırmalarım sonucu ben bir bulguya rastlayamadım, hep personel performansı var . Çevre performansı konusunda sıkıntı yaşıyorum.
Acaba çevre etki değerlendirme ile çevre performans değerlendirme aynı şey mi ?
Bir yerleri karıştırdım galiba kafamda :)
Şimdiden teşekkür ederim..

Merhaba @m.o.sirkeci

Çevre performans raporu dediğinizde spesifik bir olgu yoktur aslında.
Nasıl her departmanın bir veya birden fazla performans göstergesi var ise Çevre'yi de bir departman olarak düşünüp göstergeler üzerinden gidilebileceği gibi, YGG toplantısında hem kriterler hem de genel durumların değerlendirmesiyle Çevre Performansını değerlendirebilirsiniz.

Çevre konulu göstergeler ne olabilir derseniz de,
*Çevre konulu kaza sayısı
*Çevre konulu yasal mevzuatlara uyum yüzdesi
*Doğal kaynak kullanımlarında % bazında azalma oranları
*Atık yönetim sisteminiz var ise atık ayrıştırma oranları
*Çevre konulu eğitimlerde kişi başı X adam saat eğitim verilmesi
*Çevre konulu eğitimlerin genel eğitim planında %X olmasının sağlanması,
*Çevre konulu eğitimlerde personellerin %X inin katılımının sağlanması
*Müşterilerin %X'ine ürün bertarafı hakkında yazılı bilgi sağlanması ... vb. şeklinde çoğaltılabilir. Bu göstergeler firma sisteminize, işleyişinize, kültürüne vs. bir çok etkene göre değişkenlik gösterebilir.

YGG Toplantısında genel çevre performansının değerlendirilmesi dediğimizde de; tüm bu göstergelerin değerlendirilmesinin yanında;
*Çevre konulu değişiklik istekleri,
*Risk ve fırsat değerlendirmesinde Çevre konulu göstergelerin değerlendirilmesi
*Çevre boyut ve etki analizinin değerlendirilmesi ve gözden geçirme çıktıları,
*Çevre uygunsuzlukları veya iyileştirme önerileri ve bunlara binaen alınan aksiyonlar gibi çevre konulu veya etkili her bir etken değerlendirmesinin sonucu size Çevre Performans Raporu olarak çıkacaktır.

@Esra Şahin
Merhaba,

Atık ayrıştırma oranı takibinde hangi metodu kullanıyorsunuz? Bu konuyla ilgili Atık Oranı takibim var ancak ayrıştırma ile ilgili bir takip daha sağlıklı olacak diye düşünüyorum.

Eğer konu ile ilgili methodunuz var ise paylaşabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim :)

@çevreci16 Merhaba,
Konu hakkında bu yıl performans kriteri belirlemedim geçen yıllarda belirli formatlar üzerinden hesaplamalar yapıyordum fakat %100 doğru veri elde etmek mümkün olamadığı düşüncesindeyim. Bu nedenle şuan kullandığım bir method yok. Fakat bu ancak firma bazında belirlenebilir.

Merhaba @Çeçilya Saktan Genel manada bu şekilde bir uygulama yapmadım. Fakat geçtiğimiz yıllarda bazı dış eğitimlerde bu gibi aktivitelere yer veriliyordu.
(Dış eğitimlerde sadece teorik eğitim değil uygulamalı eğitim, aktiviteler vb. kısımlarına dikkat ediliyordu. )
Haricinde benim yönetim sistemleri olarak beyaz yakaya verdiğim bilgilendirme ve iç denetçi eğitimleri oldu, onlarda tabiki sınav uygulaması yaptım. :)