• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim ISO 14064-1:2018 Kurumsal Karbon Ayak İzi Online Eğitimi

Merhabalar;
Firma olarak uzun yıllardır ISO Standartları kapsamında danışmanlık eğitim faaliyetleri gösteren bir firmayız. Sera Gazları emisyonlarının hesaplanması ve sistem kurulumu konusunda da faaliyet gösteriyoruz.
Sera Gazları ve Emisyonları konusunun Çevre Mühendisi meslektaşlarımızın ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu düşünmekteyim.
Bu anlamda hazırlamış olduğumuz ISO 14064-1:2018 Kurumsal Karbon Ayak İzi Hesaplama Online Eğitimi hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.
Eğitim online eğitim şeklinde verilmekte olup
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
linkinden eğitim hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Okan Eşref TANRIVERDİMerhaba, Okan Bey;
Eğitimi alabilmek için herhangi bir mezuniyet şartı ya da öncesinde alınması gereken bir eğitim ya da belge var mıdır. İlgilenmek istediğim bir konu ama ne sera gazları ne de karbon ayak izi hakkında hesaplama ya da herhangi bir pratiğim olmadığı için sormak istedim. Bir de, bu eğitimin olması için kanunda geçen bir madde ya da herhangi bir mevzuatta atıfta bulunması durumu söz konusu mudur. İlgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar;
Eğitimi almak için mezuniyet ve alınması gereken herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. ISO 14064-1:2018 eğitiminde yasal mevzuata atıfta bulunma konusu ise SERA GAZI EMİSYONLARININ TAKİBİ HAKKINDA YÖNETMELİK diye bir yönetmeliğimiz mevcuttur. Burada yönetmelik içerisinde yer alan kategorilere girin kurumsal firmaların yasal olarak Sera Gazı Emisyonlarını hesaplaması izleme planları ve emisyon raporlarını hazırlamaları ve doğrulayıcı kuruluşlara doğrulatmaları gerekmektedir. Bu hesaplamalar yapılırken de ISO 14064 standardına atıflar bulunmaktadır.
Kısacası Çevre Mühendisi meslektaşlarımın ya da bu konuya gönül verecek diğer arkadaşların Sera Gazları ve Emisyonlarının hesaplanması konusuna ağırlık vermeleri gerektiğini düşünmekteyim.
İlerleyen zamanlarda bu konuda neden ağırlık verilmesi gerektiğinin daha iyi anlaşılacağı kanatindeyim.
Saygılarımla.

Okan Eşref TANRIVERDİMerhabalar ;
Sertifikanın geçerliliği süreli midir? ve Hesaplama yapabilecek duruma gelebilecek miyiz eğitim sonunda? Firmaların müşteri denetimleri (Özellikle tekstil firmaları) bu konuya ağırlık vermiş durumda. o yüzden bu eğitim benim için oldukça önemli. Bir de eğitim tarihi için açıklama yapabilir misiniz? 1 ay içerisinde tamamlanmalıdır diyor eğitim vermiş olduğunuz linkte. Ödeme ne zamana kadar gerçekleştirilmeli ? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.

Sertifikaların geçerliliği ISO 14064-1:2018 standardı revize edilene kadardır. Bir önceki revizyon ISO 14064-1:2006 olarak geçiyordu. Buradan pay biçersek önümüzdeki 5 yıl rahat geçerliliği olacaktır. Kısacası geçerlilik süresi ile ilgili 3-5-10 yıl gibi bir şey demek çok doğru olmuyor. Standart daha yeni revize edildi. Geçerlilik süresinden ziyade bu standardı nasıl öğrenirim ona odaklanmakta fayda var sürüm değişse de alt yapı olduğundan sonraki sürüme geçerken zorlanılmayacaktır.
Eğitimde biz hesaplamalar ile ilgili ayrıntıları anlatıyoruz hesaplama yapabilecek düzeye gelirsiniz diye düşünüyorum.
Tekstil firmaları yurt dışına ihracat yaptıkları için ürün vermiş olduğu firmalar emisyon değerlerine bakıyorlar. O yüzden ağırlık vermiş durumdalar.
Eğitimi satınaldıktan sonra size kullanıcı adı, şifre ve eğitim portalının linki mail olarak gönderiliyor ve o dakikadan itibaren günün istediğiniz saatinde ve zamanında eğitime giriş yaparak eğitimi tamamlayabiliyorsunuz. Yani belirli bir tarih yok eğitimi ne zaman satınalırsanız 5-10 dakika içerisinde eğitiminiz aktif hale getirilmektedir.

Beste Nur KARAKAYAAslında olay sadece hesaplama yapmak değil eğitimi alırsanız dediklerimi anlayacaksınız. Hesaplama zaten FV*NKD*EF olarak veriliyor. Ama ISO 14064-1:2018 standardı bir sistem kurulması gerektiği ve bu sistemin nasıl geliştirilmesi konusunu içermektedir. Yapılan hesaplamaların güven aralığı ve güvenilirliği önem arz etmektedir. Kısacası olayın sadece 2-3 veriyi alıp çarpmak olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
Eğer eğitimi bizden veya başka birilerinden de aldığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Fiyat biraz fazla gibi geldi naçizane,
-içerikte örnek hesaplamalar olacak mı link de bulamadım
-eğitim sonunda kaynak desteği sağlanacak mı ? (standartlar, videolar gibi)
-Standardın revize olması halinde tekrar eğitim olacaktır elbette tekrar aynı fiyat üzerinden mi yoksa alanlar için destek sağlanacak mı? (fiyat olarak)
- Göremediğim için sormak istiyorum eğitim içeriğinde; İklim değişikliği olgusu, ISO 14064-1 standardı ve WRI Sera Gazı Protokolü tanıtımı, DHMİ Yeşil Havaalanı (Green Airport) Projesi kapsamında sera gazı hesaplama yöntemleri, Sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve rapor edilmesi ile ilgili standartların genel yapısı ve aralarındaki temel farklılıklar, İklim değişikliğine sebep olan sera gazları, Türkiye‘nin ve diğer ülkelerin sera gazı emisyonları, Sera gazı emisyonlarının hesaplanmasının ve raporlanmasının sebepleri ve faydaları gibi konulara değiniliyor mu?
- kargo alıcı ödemeli olmuş :)

FERHAT ELÇİFerhat Bey Merhaba;
Fiyat konusunda takdiri size bırakıyorum :)
Eğitim sonunda dileyen arkadaşlara eğitim sunumu paylaşılacaktır. (Standardı TSE'den almak gerekiyor dağıtım ve çoğaltma yapılamıyor. Videoların paylaşımı da yapılmıyor.)
Standardın revize olması bir önceki revizyona göre değerlendirirsek 12 yıl sonra revize edilmiş o zamana kadar neler değişir bilmiyorum o yüzden de şuan için revize edildiği zaman neler yapılır bir şey söylemek çok zor. Ama diğer ISO standartlarında revizyon olduğunda yeni standarda göre eğitim çekip satışını yapıyoruz.
Eğitim içeriğinde de sizin yukarıda saydığınız içerikler de yer almaktadır.
Kargo eğitim bittikten sonra sertifika gönderiminden kaynaklıdır :)

Benim de merak ettiğim bir husus var. Bu hesaplamalar ücretli bir program üzerinden mi yapılıyor? 1 ay demo açıp sonra yapamayacaksak çok bir anlamı olmayacak.
Ve alıcı ödemeli sertifika beni benden aldı :)

Kübra E.Kübra Hanım Merhaba;
Hesaplamaları biz excel üzerinden hesaplıyoruz. Eğitimde size hesaplama yapmak için bir program verilmiyor. Eğitim ISO 14064-1 standardı ve bu standardın istemiş olduğu hazırlanması gereken dokümanlar ve hesaplamalar ile ilgili bilgilendirme sağlıyor. Eğitim size her bir hesaplamada eğitimi aç ona göre yap yaklaşımı sağlamayacak. Eğitimde neyin nasıl hesaplanması gerektiği konusu anlatılacak siz de kendi tesisinize göre hesaplamaları yapacaksınız.
Sertifika konusuna takılmayın E ticaret sitelerinde böyle durumlar olabiliyor. Siz eğitimi aldıktan sonra o kargonun çok bir önemi yok yardımcı oluruz.

Bana bir kaynak kitap verin size en kral makrolu exceli ücretsiz yapıp foruma koyayım...

kapsam-1 emisyonları sera gazı hesaplamalarının aynısı diye biliyorum.

Değişiklik tarihi ise;

Standard aramadan kontrol edebilirsiniz standardları

Yerini Aldığı :
:2006;
Yerine Geçen :
:2019;

Önceki cevapları görüntüle…
Murat ÇelebiMurat Bey;
ISO 14064-1 2018 Standardı Kurumsal Karbon Ayak İzi İzleme Raporlama Hesaplama Standardıdır.
ISO 14064-2 2019 Standardı Sera Gazı Azaltım Projelerinin Onaylanması Standardıdır.
ISO 14064-3 2019 Standardı Doğrulama Standardıdır. Bunlar ISO 14064 ailesinin standardıdır.
Hesaplamalar ISO 14064-1 standardına göre yapılmaktadır. Bu standardın içeriğinde de
Kapsam 1 Doğrudan Sera Gazı Emisyonları
Kapsam 2 İthal Enerjiden Kaynaklı Dolaylı Sera Gazı Emisyonları
Kapsam 3 Ulaşımdan kaynaklanan Dolaylı sera gazı emisyonları
Kapsam 4 Kuruluş tarafından kullanılan ürünlerden kaynaklanan Dolaylı sera gazı emisyonları
Kapsam 5 Kuruluştaki ürünlerin kullanımıyla ilişkili Dolaylı sera gazı emisyonları
Kapsam 6 Diğer kaynaklardan Dolaylı sera gazı emisyonları yer almaktadır.
Kısacası ISO 14064-1 dendiği için sadece Kapsam 1 hesaplanacak diye anlaşılmış sanırım durum öyle değil yukarıda yazan 6 kapsama dair de eğitim içeriğinde bilgi verilmektedir.
Hesaplamalarda bu 6 kapsama göre yapılacaktır.

Okan Eşref TANRIVERDİ, Üstadım. Akredite olmuş doğrulayıcı kuruluşları nasıl öğrenebiliriz. Türkiye de var değil mi doğrulama denetimi yaptıracağımız kuruluşlar.
Bir de yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla sizden aldığımız eğitim sonrası yaptığımız sertifika ile yaptığımız hesaplamalar ile emisyon miktarımızın herhangi bir geçerliliği olmayacak. Bu eğitimi almayan birinin de yaptığı emisyon hesabı ne kadar geçerli ise bizimki de o kadar geçerli, doğru mu anlıyorum. Bu noktada benim kafam biraz karışık. Karanlık noktalar var, aydınlata bilir misiniz. İlgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hüsamettin SelçukHüsamettin Bey;
Doğrulama denetimi yaptıracağınız firmalar mevcuttur. Bu denetimi yapan akredite kuruluşlardan bir tanesi AURA ULUSLARARASI BELGELENDİRME EĞİTİM DENETİM VE MUAYENE HİZ. LTD. ŞTİ. diğer firmalar için türkak akredite kuruluş arama sayfasından bakabilirsiniz.
Yaptığınız emisyon hesabını doğrulayıcı kuruluşlara doğrulatmadığınız sürece uluslararası bir geçerliliği olmayacaktır.
Burada eğitimi alma amacınız emisyon hesabının geçerliliğinden ziyade bu hesabı ve ISO 14064-1 :2018 sistem kurulumunu nasıl yapacağınızın anlaşılabilmesidir. Doğrulama denetiminde sadece hesaplamalara bakılmadığını yukarıda anlatmıştım. Siz ister eğitim alın ister almayın isterseniz Baş Doğrulayıcı/Denetçi olun yaptığınız hesaplamalar doğrulatılmadığı sürece bir geçerliliği olmayacaktır.