Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ISO 9001 Hk. Sorularınız..

Konu, 'Kalite Yönetim Sistemi (ISO9001)' kısmında Metin tarafından paylaşıldı.

 1. Metin

  Metin CMNet Üyesi

  İyi günler Arkadaşlar ISO ve TSE hakkındaki sorularınız ve sorunlarıza elimden geldiği kadar çözmeye çalışacağım bana iletmeniz yeterli !!!
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  ISO nedir ne işe yarar? Firmalara ne gibi faydası oluyor? Ve en genel anlamda nasıl kurulur :)
   
 3. Metin

  Metin CMNet Üyesi

  ISO (International Organization for Standardization), Uluslararası Standartlar Teşkilatıdır yani ISO kalite değildir sadece o standartı ulaştığının bir göstergesidir . Ama türkiyede ISO'lar sadece ihale şartnamelerine uygunluk olsun diye alınır ve kullanılır. Bu nedenden dolayı firmalara pek fazla bir yararı olmaz. :)
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Gerçi profosyonel anlamda değer veren firmalara bence yararı olabilir. Belli bir standarda ulaşıp bunu koruyan va sadece " Belgemiz var " mantığı ile hareket etmeyen firmaların daha çok müşteri potansiyeline ulaşabileceği ve verilen hizmetin onların en büyük reklamı olması bu işin mantığıdır bence. Tabi Türkiye'de ne kadar uygulanıyor orasını bilemem.
   
 5. Metin

  Metin CMNet Üyesi

  Evet söylediklerinde haklısın kurumsal firmalar (ama lafta değil gerçek anlamda bunların çoğuda malesef genelde yabancı firmalar) bu işi bilinçli bir şekilde yapıyorlar ve maksimum faydaya ulaşıyorlar. ISO'ya gerçekten değer veren ve işin bilinçinde olanlar her zaman kazanır bence. Sonuçta ISO belirli bir deneyim sonucunda ortaya çıkan ve kendini sürekli revize eden bir sistemdir.
   
 6. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  ce belgesi hakkında biliginiz var mı? mesela belgenin geçerlilik süresi nedir?her ürün için ce alınabılırmı ?
   
 7. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  ıso belgesi mezun olmadan önce katılım belgesi şeklindede verilebiliyor. Bunun çevre mühendisleri açısından katkısı nedir? Bu katılım belgesine biz nasıl ulaşabiliriz.
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  ISO belgesini mezun olmadan alabilirsiniz katılım belgesi ile değil sertifika ile. Çalışma alanınızı genişletir ve size daha geniş biz vizyon sağlar.
   
 9. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ISO 14001 iç tetkikçi sertifikam olmasaydı şu an çalıştığım yere giremezdim (kalite konusunda deneyimim olmamasına rağmen). Artık çevre görevlileri iç denetim yapma, rapor yazma gibi sorumlulukları olduğu için ISO eğitimleri yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
   
  SenayKS bunu beğendi.
 10. Emre Eryiğit

  Emre Eryiğit CMNet Üyesi

  Sizce mezun olmadan önce okul hayatımızda iken bu ıso belgelerini almaktaki fayda nedir?Hocalarımızdan bazıları şirketleri bünyesinde bu belgeleri öğrencilere belli bir ücret karşılığında veriyorlar?Verdikleri belgeler ISO'nun dışında Gürültü gibi belgelerde var?
   
 11. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Sadece belge ise eğitim verimiyorsa hiçbir faydası olmaz. ISO bir kültürdür arkadaşlar. Öğrenciyken alırsın kendini de biraz geliştirirsin iş bulma sürecin hızlanır. Birde emin olun okuldayken çok bol bir zamanınız var iş hayatına atıldığınızda yada mezun olduğunuzda bu zamanı bulamayacaksınız..
   
  KaanGu ve SenayKS bunu beğendi.
 12. Hüseyin Akburu

  Hüseyin Akburu CMNet Üyesi

  evet ben de TSE den almıştım öğrenciyken, CV mizde bulunan hemen herkesin almadığı dolayısıyla da iş bulma sürecini hızlandıran bir durumdur, ama sadece belgeyi alıp rafa kaldırmamak gerekir üzerine düşüp öğrenmek gerekir, Fatih bey in de dediği gibi mühendislik kültürümüzü geliştirmekte önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum.
   
  KaanGu bunu beğendi.
 13. Emre Eryiğit

  Emre Eryiğit CMNet Üyesi

  Belli bir eğitim veriyorlar eğitim sonucu alıyoruz.O zaman almakta fayda var?
   
 14. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Kalite üzerine çalışan biri tam olarak nerden başlamalı?Çok kapsamlı bir soru olmuş olabilir fakat farzedin ki ilk iş gününüz ve nerden başlamalısınız?

  (Not:Tesis ve proses incelemesi haricinde)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Haziran 2017
 15. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  öncelikle şirket içerisinde ilk yapmanız gereken departmanları ve iş tanımlarını belirlemeniz olacaktır.
   
 16. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Mevcut yerde daha önceden belirlenmiş ise..?
   
 17. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  yapmanız gereken; iş akım şemasını çizmek ve kalite el kitabını hazırlamak

  maden sektöründe çalışan arkadaşlardan, zenginleştirme tesislerinde iso 9001 uygulamanıza ait, form, prosedür, KEK vs. varsa paylaşmanız mümkün mü?
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  kişi olarak alınan ıso ların hiçbir getirisinin olduğunu düşünmüyorum.nitekim öyle olsaydı şimdi horoz lojistiğin kalite yönetmeni olmuştum. ama bir firmanın kalite belgelendirmesini anlamıyorum.heleki mevcut bir müşteri portföyü varken.mecburide değil bildiğim kadarıyla.yoksa öyle mi?
   
 19. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Mecburi değil firmanın kendisine kalmış sistemi kurup kurmamak...
   
 20. Sadık Güven

  Sadık Güven CMNet Üyesi

  Tuğba CABİ, eğer firmanın daha önce belgelendirmesi mevcut ise, bu temelin üzerine çalışabilirsiniz. Fakat hiç belgelendirme yapılmamış bir kuruluş ise öncelikle dokümantasyon sisteminin oluşturulması gerekir. Çalışılacak olan kalite yönetim sisteminin (9001,14001,16949,18001...) zorunlu prosedürlerini öğrenip , öncelikle bu prosedürler üzerine çalışmaya başlamak yararlı olacaktır. Daha sonra bu prosedürlerin pratikte ayrıntılanması gereken bölümleri için ayrıntılı talimatlar oluşturarak devam edebilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...