• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iso14001-iso9001

doğuş sınmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çalışmıyorum
Herkese merhaba arkadaslar ,gecen yil mezun olan bir cevre muhendisiyim.Suan dublin,irlandada yasiyorum.Burda kendi meslegimi yapmak istiyorum.Bunun icinde kendimi gelistirmem ve CV me bir seyler katmam gerekiyor.Bunun ilk adimlarini ISO14001 ve ISO9001 sertifikalarini alarak baslamak istiyorum.Sormak istedigim soru bu alacagim sertifikalar faydali olur mu ve bu sertifiklari nereden veya hangi siteden alabilirim ? Yabanci bir kaynak olmasi cok onemli ,avrupa gecerliligi icin .Bunun yani sira bana sunuda al veya bu kursada katil diyebileceginiz her turlu onerilerinize acigim.Ilerleyen yillarda sustainable energy-climate change ya da atiksu aritimi uzerine calismayi dusunuyorum.
Nereden baslayacagimi bilemiyorum acikcasi ,tavsiyeleriniz bekliyorum.. Tesekkur ederim.

Öncelikle geleceğinize yön vermek için üniversitenin bitmesini bekleyerek geç kalmışsınız. Bahsettiğiniz yönetim sistemi eğitimlerini aldığınızı gösteren belgeleri ben bir işveren olarak asla ciddiye almam ama bu eğitim sertifikalarıyla iş bulan bir sürü insan var. Her ne kadar 2023 yılına geldiğimiz bu dönemde 9001 ve 14001 gibi artık simitçinin bile 2 günde alabildiği ya da parasını vererek 10 dakikada alınabilen belgelerin bir ciddiyeti olmasa da hiç yoktan iyidir.

İrlanda diyince ilk etapta aklıma İngilizce geldi. İngilizceniz ne durumda bilmiyorum ama zayıfsa geliştirmek kendinize yapacağınız en büyük yatırım olur.

Geç kalmışsınız denilmiş ama Türkiye'de Çevre Mühendisliği yapacaksanız Üniversite bitmeden zaten burası için fazla yapabileceği bir şey yok. Yabancı Dili var ise tabi. En fazla gönüllü staj yapar, seminerlere katılır (Okuluna göre yılda 2-3 kez bu tarz seminer, fuar zaten olur) belki akademik bazı şeyler yapabilirsiniz onun da ne kadar değeri vardır meslekte aktif olan arkadaşlarımız konuşmalı diye düşünüyorum.

Sizin o belge vs. İrlanda'da falan almanız uygun olabilir. İngilizce her yerde bir artı tabi ki. İrlanda'da İngilizce konuşuluyor. İngilizcenizin iyi olduğunu düşünüyorum.

Ama Türkiye'ye geldiğinizde elinizde diplomanız var ise

-Herhangi bir yerde çalışacaksanız Çevre Hizmet Yeterlilik Belgesi yani Çevre Görevlisi
-Atıksu alanında çalışacaksanız AAT Tesis Sorumlusu Belgesi
-Kimyasallar üzerine çalışacaksanız KDU Belgesi

Almanız en başta gerekecektir.