• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Istanbul ili 2007 yılı öncesi çed belgelerinin güncellenmesi!

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
merhaba arkadaşlar,

İstanbul ilinde ki bir madencilik faaliyeti için çevre izni sürecini başlatmak adına il müdürlüğü uygunluk yazısı için başvuru sonrasında gelindiğinde çed gerekli değildir belgemizi sordular. 2007 tarihli çed gerekli değildir belgemizi sunduk fakat aldıkları mahalli kurul kararı ile istanbul da 2008 öncesi alınmış çed gerekli değildir belgelerinin tekrar güncellenmesini istediler!!!! başvuru yapıp yerinde inceleme yapılması ve ona göre sürece devam edebileceklerini söylediler. bu nasıl bir durumdur karşılaşan var mı aranızda. resmi belgemizi kabul etmiyorlar gibi bir durum bence.

Merhaba;

Bu durumu resmi yazı ile belirttiler, paylaşabilirseniz sevinirim. Daha önce duymamıştım.

bu durumu yani eksiklik olarak çed belgesinin güncellemesi şeklinde yazılı olarak geçtiler. mahalli kurul kararının bana telefonda söylediler ben sorduğumda!

il müdürlüğü uygunluğu için eksiklik yazısı verdiler, içerisine de ÇED belgesinin güncellenmesi gerektiği eksiklik olarak belirtilmiş. başka bir resmi açıklama yok bu durum ile alakalı maalesef. sadece benim başıma mı geldi acaba bu??

@celyagut

Ben 2016 yılı MÇK kararlarını okudum il müdürlüğü sitesinden ama böyle bir husus göremedim,hangi tarihli karar acaba?

@Demir ADAM hiçbir şey değişmedi, samimi olarak ta yaptıkları açıklamada 2007 yılına ait çed belgelerinin bu zamana kadar olan süreçte herhangi bir değişiklik vesaire yapıldı ise bu aşamada yakalamak olduğunu öğrenebildim bir tek. Hangi karar olduğunu sayı tarih vesaire bildirmediler, sadece bizim İstanbul olarak aldığımız karar dediler.
anladığım kadarıyla benim başıma gelen ilginç bir durum bu? 2015 yılında oldu bu dönü bana 2015 yılında eksiklik bildirdiler.
@K.ugur kararlara internet sitesinden mi bakıyorsunuz?

İstanbulda Benim de başıma geldi 2002 tarihli çed kapsam dışı yazımız vardı,2002 yılından sonra 3 kere yönetmelik değişti bundan dolayı görüşü yenilemeniz gerekmektedir denildi,bende sözlü olarak güncel olan yönetmelikte de tesis kapsam dışı ve 2002 den bu yana tesiste üretim ile ilgili herhangi değişiklik yapılmadığını söyledim(ayrıca kendileri de gördü),gerek var mı dedim ama görüşü yeniledik.

İstanbul il müdürlüğüne göre çed yönetmeliğinde değişiklik olması durumunda çed görüşlerinin yenilenmesi gerekmektedir.

teşekkürler Kaan Bey, bu arada süreç nasıl gelişti sahaya gelip ne tür bir inceleme yaptılar? nelere baktılar, yani eskiye ait bilgiler olmalı ellerinde ki mevcut zamanda ne değişmiş görebilsinler..

Sizinki çed gerekli değildir kararı galiba,ptd deki kapasite raporu ile şimdiki kapasite raporunu kıyaslarlar,makine ekipman listesine bakarlar.

çed gerekli değildir belgesinden sonra orada aktif bir üretim yapılmamıştı hata kapasite raporu bile yoktu (ptd içinde de yok doğal olarak) , sadece kısa süreli maden hukukunu yürütmek adına üretim var idi, asıl başlanılacağı zaman kapasite raporu çıkarıldı (2013 yılı). birde çed gerekli değildir belgesi aldıktan sonra 5 yıl içerisinde inşaat faaliyetleri başlamalı diye bir madde var çed yönetmeliğinde. bu durumu nasıl belirliyorlar faaliyet raporlarına mı bakıyorlar(migem' e verilen)

@shalic
Evet il müdürlüğünün web sitesinde yayınlanıyor
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
link burada siz de bir bakın isterseniz.

@shalic
Evet Çed Gerekli Değildir Kararı alındıktan sonra 5 yıl içerisinde faaliyetine başlaması gerekiyor tesislerin aksi durumda Karar Geçersiz oluyor ve yeniden müracaat istiyorlar ancak sizin elinizde MİGEM e verdiğiniz üretim faaliyet raporları var (her ne kadar ruhsat düşmesin diye yapılmış olsa da üretim gerçekleşmiş az veya çok sonuçta sahadan malzeme alınmış mı? bu bence ÇED'in konusu değil önemli olan 5 yıl içinde faaliyet yapmış olmak).

Sonuçta üretim olmasa MİGEM ruhsatı düşürürdü değil mi? ruhsat varsa üretim de vardır yani Maden Kanununda yazar, eğer sen bu ruhsatta üretim yapmaz isen kuruma üretim faaliyet belgelerini sunmaz isen ruhsatını iptal ederim der. Sadece il müdürlüğü tam olarak sizden ne talep etti onu anlamadım ben, üretim olsun olmasın 2007 yılından önceki kararlar yenilecektir diyorsa o ayrı ancak Bakanlık Genelgesi falan olmadan il müdürlüğü böyle bir karar verebilir mi? orası karışık bence siz Çevre Bakanlığında maden şubeyle bu konuyu bir görüşün.

teşekkür ederim, benden il müdürlüğü uygunluk belgesi aşamasında sahada inceleme yaptıktan sonra eksiklik yazdılar ve bunlardan biri de çed belgesinin güncellenmesi idi. Diğer konu benim aklıma takıldığı için sordum yani 5 yıl içinde faaliyete başlamanın göstergesini migem' e verilen raporlar kanıtlıyor bunu teyit etmek istedim. Asıl mevzu işte 2007 yılına ait ÇED belgesinin güncellenmesinin istenmesi.

@shalic
Gerçekten çok değişik bir durum bu ilk defa duyuyorum elle tutulur bir gerekçe olmadan belge güncellemesi talep etmeleri. Garip:)

:S evet birde yazılı eksiklikte ÇED belgesinin güncellenmesi olarak yazıyor:S ama @Kaan Kurt dediğine göre de 'İstanbul il müdürlüğüne göre çed yönetmeliğinde değişiklik olması durumunda çed görüşlerinin yenilenmesi gerekmektedir' diyormuş.