Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Istanbul'un ses haritası...

Konu, 'ARŞİV' kısmında oseflek tarafından paylaşıldı.

 1. YILDIZ Teknik Üniversitesi (YTÜ) Şehir ve Ses Kulübü öğrencileri İstanbul’un "ses silüetini" oluşturdu. Buna göre en gürültülü yer Maslak, en sessiz yer ise Sarıyer. Ses ölçümlerinin sonuçları incelenerek hazırlanan maket, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sergileniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve İnsan Kulübü’nün şehrin ses silüetini oluşturmak amacıyla başlattığı "Şehir ve Ses" atölye çalışması kapsamında öğrenciler 7 gruba ayrılarak 7 farklı bölgeye ayırdıkları İstanbul’da ses kayıtları aldı. Kadıköy, Üsküdar, İstiklal caddesi, Maslak Büyükdere Caddesi, Eminönü-Karaköy, Laleli-Beyazıt ve Sarıyer’de aldıkları 30 dakikalık ses kayıtlarını inceleyen gruplar, bölgenin kimliği, ses çeşitliliği ve seslerin şiddetlerini barındıran maketler hazırladı.

  Bölgedeki mimari ve şehirsel öğeler de maketlerdeki yerini aldı. Maketlerin İstanbul haritasıyla birleştirilmesi sırasında ses kayıtları bilgisayar ortamında desibel (ses ölçü birimi) olarak incelendi. En yüksek sesi 5 birim olarak kabul eden öğrenciler, ses şiddetine göre harita üzerinde yükseltiler oluşturarak İstanbul’un ses silüetini meydana getirdi. İncelenen seslerde en yüksek ses seviyesi Maslak’ta çıkarken, en düşük seviyeye ise Sarıyer sahip oldu. YTÜ Şehir ve İnsan Kulübü’nün çalışmasında, Beykent, İstanbul Teknik, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinin de arasında bulunduğu 42 kişilik bir ekip yer aldı. Hazırlanan maket 24 Mart 2013 tarihine kadar, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2. Kat koridorunda sergilenecek.

  İşte İstanbul’un ses haritası:
  (En düşük ses 0, en yüksek ses 5 olarak kabul edildi)
  İTÜ – Levent – Zincirlikuyu Hattı: 5
  Kadıköy – Moda Hattı: 3.58
  İstiklal Caddesi: 3.46
  Karaköy – Galata Köprüsü – Eminönü Hattı: 3.18
  Kuzguncuk – Üsküdar – Salacak Hattı: 3.16
  Kumkapı – Beyazıt – Laleli Hattı: 2.16
  Sarıyer Hattı: 1.98

  hurriyet.com.tr/sondakika/22860099.asp
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.