Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Isveç geri dönüşümde örnek oluyor..

Konu, 'ARŞİV' kısmında silinebilir üye tarafından paylaşıldı.

 1. silinebilir üye

  silinebilir üye CMNet Üyesi

  guzel-bir-kati-atik-yonetimi-copten-enerji-ureten-isvec-copunu-bitirdi+%282%29.jpg


  Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve daha birçok sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti.

  Mevcut senaryoda Norveç, İsveç'e fazla çöplerini yok etmesi için para ödüyor. İsveç de üzerine para alarak elde ettiği bu çöpleri geri dönüştürerek vatandaşlarına elektrik ve ısınma sunuyor. Yani elektrik ve ısınmayı bedavaya getirip bir de üzerine para kazanıyorlar.

  KAYNAK
   
 2. silinebilir üye

  silinebilir üye CMNet Üyesi

  bizde niye böyle bir uygulama yok anlamış değilim açıkcası .. üstüne birde para alıyorsun hemde enerji üretiyorsun.. bu yönlere yatırılım yapılmalı
   
 3. Yunus Topal

  Yunus Topal CMNet Üyesi

  İsveç i çevre mühendisleri olarak kutlamak gerek, gerçekten süper bir şekilde oturtmuşlar sistemi.Yakın tarihte bizde onlar gibi olmak dileğiyle....
   
 4. silinebilir üye

  silinebilir üye CMNet Üyesi

  zor gibi.. sadece tekil olarak yapılabilir ancak devletin 1000 türlü olayı var deyip sallarlar.. tekel olması da sıkıntı parası olan kişiler her alana giriyor devletin bekasıyla yardım olarak düşünmüyor tamamen parasal olay ve güç :/

  şahsen böyle fikir daha önce söylenmiş bölümümüzün ilk zamanlarında fakat pek tesir etmemiş alternatif enerji kaynaklarından önemli..

  bizde öğretilen teoride kirlilik kaynağını azalt, azaltamazsan en aza indirge, ondan sonra geri kazan veya geri dönüştür ama buna yönelik çalışma Türkiyede yapılmış değil hep en son olan depolamaya çalışıyoruz.. tabi bazi ufak çaplı geri dönüşüm şirketleri de yok değil
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 5. Yunus Topal

  Yunus Topal CMNet Üyesi

  Süleyman bey size katılıyorum yalnız şunu da dile getirmekte fayda var ki ; ülkemiz son 10-15 senede büyük işler başardı bir çok konumda çok iyi yol katetti. Bu ilerleyiş de devam ediyor ... İsteğimiz arzumuz dileğimiz bizim ülkemizde de olması hatta daha iyi şekilde olması. Evet çok kısa zaman da olmaya bilir ama ülkemizin şuan ki durumu itibariyle çok kısa olmasa da kısa zaman da olabilir.Önce biz bu işin ehemmiyetini bilen mühendis adayları - mühendisler daha sonra da toplumumuz da destekçi olmalıyız...
   
 6. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Belediyenin topladığı atıklar geri dönüştürülüyor ama dönüşümden elde edilen maddi kazanç ne oluyor?

  Evimizin önünden geri dönüştürülebilir maddeleri toplayan firma ayrıştırma yaptıktan sonra başka firmalara satış yapıyor ve maddi kazanç elde ediyor. Şimdi bu kazanç firma sahibi haricinde birilerine yarıyor mu?

  İsveç ülkesi ayrıştırdığı çöplerin karşılığında enerji ve ısınma alıyor. Peki Türkiye'de ayrıştırılmış çöplerden kimler kazanıyor. Vatandaşın bir kazancı oluyor mu? Evet, tek kazancı üstüne düşen görevi yaptığı için vicdanının rahat olması oluyor. Vicdanını düşünen vatandaş sayısıda çok az olduğu için ayrıştırma yaygınlaşmıyor.

  Ayrıştırılan çöplerin geri dönüşümünden elde edilen kazanç vatandaşa aktarılırsa ayrıştırma yapan hane sayısı çok büyük hızla artışa geçebilir.
   
  A_K Özalp ve Devranckl bunu beğendi.
 7. silinebilir üye

  silinebilir üye CMNet Üyesi

  devletin bunu yapması lazım.. aksine her yer özelleştirilip satılıyor bence dediğiniz yere çıkıyor halkın yararına birşey olacak ki teşvik olsun buy konuda çok haklısınız
   
 8. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Toplama Ayırma Tesisleri, Geri Dönüşüm Tesisleri çevreye duyarlı oldukları için çalışmıyorlar. Böyle olduğunu da açık açık söylerler zaten. Tek amaçları para kazanmak. (Haliyle) Hatta nakliyede kullandıkları kamyonlarında 10 numara yağ yakıyorlar, ucuz olsun diye. :)

  Çevreyi düşünen, dünya geleceğini düşünen bir TAT firma sahibi BMW X6 'a biner mi? Hadi para sende ve cılkını çıkartacaksın bari Cadillac Esclade Hybrid alda ona bin, diyecek bir kelime lafın olur.

  İşin iyi tarafı ise şu, bu aynı kişiler ne kadar para kazanırsa çevre için o kadar iyi oluyor.

  Vatandaş evinde ayrıştırma yaparak vicdanını rahatlatır ve üzerine düşen görevini yerine getirmiş olur yıl sonunda da gidip çöp vergisini öder.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.