• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işyeri-ölçüm laboratuvarı açma

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
merhabalar.
bir ölçüm laboratuvarı açmak yaklaşık ne kadar maliyetle olur bileniniz veya yorum yapacak olanınız var mı? (alınacak izinler, belgeler, cihazlar hepsi toplam olarak)o_O

çok fazla değilmi peki ya. anladığım kadarıyla aynı zamanda iş güvenliği uzmanısınız
iş yerimde sıkıntı yaşıyorum ve artık kendım bır konu uzerınde yol almak istiyorum bu durumdan bunaldım.
bir iş güvenliği uzmanı olup bu konu uzerınde firma kurmak bu civardamı maliyetle karşı karşıya ?

çevre ölçüm laboratuvarı istiyordum fakat maliyetinin bu kadar olduğunu bilmiyordum.
ikinci planım da OSGB kurmak idi. onunda maliyetı bu kadar değildir umarım

yok osgb bu kadar maliyetli değil. fakat osgb'de ofislerde olması gereken teknik özellikler var, hangi odaların olacağı min kaç m2 olacağı bu odaların vs gibi. müdahale odasında tıbbi ekipmanlar olmalı bi kısım. yetki belgesi almanın da bi ücreti var, biraz sıkıntılı bi süreç. ayrıca işyeri hekimi ve diğersağlık personeli çalıştırmanız gerekecek bunların da maliyeti var. yatırım maliyeti yine 50-100bin arasında değişir diye tahmin ediyorum.

Ölçüm labratuvarı 150 - 250 bin arası bir maliyete kurulabilir ( mecburi cihazlar alınabilir) personel ve yer hariç.

OSGB de minumum 50 bin TL ye kurulabilir personel önemli çünkü direk insan gücü anlaştığınız doktora ve kira maliyetinize göre kurulum maliyeti artabilir.

ikisi içinde önemi olan paradan çok çevre ve işi bilmek.

@hepaistos

Ağır metal analizi yapan AAS cihazının ikinci elini eski çalıştığım yerde 150bin TL'ye aldık.

@hepaistos

Hayır piyasa da çok az firma analizi başka yere yaptırıyor, diğer türlü para kazanması çok zor çünkü.

@sagapoo

ölçüm parametrelerine değişkenlik gösterir. min 500 binden başlar sonu yok (10 milyon tl lik lab da kurulabilir).