Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

işyeri yıllık iş güvenliği performans ölçümü

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serhat Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  Size işyerimde yapmış olduğum ve iş güvenliği açısından şirketin hangi seviyede olduğunu gösteren bir çalışma hakkında bilgi vermek istiyorum. Biliyorsunuz herhangi bir işte performansın en iyi somut göstergesi rakamlardır. Bizim işyerimizde şöyle bir uygulama var. Kendimiz excell'de bir puanlama cetveli oluşturduk şirket içinde ve yılda 1 kez bu puanlamayı yapıp işletmenin 1 yıl önceki puanı ile bu yılki puanı karşılaştırılıp hangi seviyede olduğu belirleniyor. ortalama performans puanı yükselmişse sıkıntı olmuyor fakat düştü ise neden düştüğü araştrılıyor ve rapor veriliyor. Ayrıca bu puanın belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Barajın altına düşmesi işletmein iş güvenliği açısından o işletmede çalışmanın çok sakıncalı olduğu anlamına geliyor. Sizlerde benzer uygulamayı şirketiniz için yapabilirsiniz. İşverenler bu tip çalışmaları çok severler. Ayrıca işi ne kadar hakıyla yaptığınızı da kanıtlamış olursunuz. Denetleme formunun aynısını veremem şirket gizlilik politikası dolayısıyla bu yüzden hepinizden özür dilerim. Fakat benzer bir format oluşturup daha sonrasında burada sizlerle paylaşabilirim arkadaşlar..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Benzer bir format iyi olacaktır. Değerlendime kriterleriniz neler? Kişileri mi birimleri mi değerlendiriyorsunuz?
   
 3. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Fatih bey değerlendirmede biz 1'den 5'e kadar numara veriyoruz. Bunlar ne anlama geliyor şöyle;
  Bir maddeye 1 numarasını verdiysek bu işyerinde bu maddeyle ilgili hiçbirşey yapılmamış anlamına geliyor.
  2 verirsek birşeyler yapılmış ama mevzuat veyönetim sistemi açısından yeterli değil. 3 verirsek hem mevzuat hem de standart açısından uygun alamına geliyor. 4 verirsek mevzuatında üzerine çıkıldığını gösteriyor. 5 ise world star anlamına geliyor. Dünyada benzer bir uygulaması yok. Bizde baraj 1,5 puan. bu değerlendirme sonucunda işyeri risk ortalaması 3 ise mevzuattaki ve standartlardaki uygunluğunu sağlıyor anlamına geliyor.
  Bu maddelerin puan ağırlıkları var. Bu puan ağırlıklarına göre ortalama alıyor. Yani her maddeye puan verip aritmetik ortalamasını almıyor. Mesela iki adet madde var. birisine 1 diğerine 3 puan verdiniz. eğer puan ağırlığı olan maddeye 1 verdiyseniz 1 veya 1'e yakın bir değer çıkıyor. çok güzel bir sistem aslında benzerini hazırlayıp yayınlayınca göreceksiniz zaten.
  Denetim maddeleri benzer risk gruplarınagöre bir düzen şeklindedir. Değerlendirmeye herşey giriyor. kişilerin davranışından tutunda makine risklerine ofislere kadar herşeyi denetliyorsunuz.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Sabırsızlıkla bekliyorum...
   
 5. Serdar Çetinkaya

  Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

  Bu performans ölçüm formunu bende bekliyorum:)
   
 6. keops

  keops CMNet Üyesi

  böyle bir formu bende bekliyorum
   
 7. Çağatay Özcan

  Çağatay Özcan CMNet Üyesi

  evet bu form arşive eklenecek bir döküman olabilir..
   
 8. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Cevap: işyeri yıllık iş güvenliği performans ölçümü

  Tablo hakkında bir gelişme var mı?
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.