Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ithalat faturası hakkında bilgi...

Konu, 'ARŞİV' kısmında Olgaç SÜRMELİHİNDİ tarafından paylaşıldı.

  1. Arkadaşlar toplama ayırma veya geri kazanım lisansına sahip tesisler yurt dışından ambalaj atığı veya tehlikesiz atık malzemesi aldığında; ilk önce ambalaj atığı için konuşayım; atık ambalaj sistemine beyan ederken, toplama ayırma lisansına sahipseniz ya da hem GDT hem de TAT lisansınız varsa aldığınız miktarı sadece ek-7B sistemine beyan yapacaksınız ve temin yöntemine ithalat seçip fatura numarasını gümrük beyannamesinin sağ en üst köşede Gümrük Müdürlüğü ve tarih arasında rakam ve harf vardır, harften sonraki rakam fatura numarasıdır ve bahsettiğim tarih fatura tarihidir. Bir de bazen yurt dışındaki firma fatura gönderir ve bazı yanlışlıkla olabilir.Biz gümrük beyannamesini baz almamız gerekir. Bir de gelen malzemenin PP, PE veya başka bir malzeme olduğunu öğrenmek için gümrük beyannamesinin üzerinde eşya kodu yazar ve bu kod uzun rakamlar içerir. Bu malzemenin cinsini söyler ve GTİP numarası Gümrük Tarife Cetveli adı altında internetten bulabilirsiniz. Linki; http://www.orgtr.org/tr/turk-gumruk...rgulama-gtip-kodu-bulma-gtip-aciklama-notlari. Eğer sadece GDT lisansınız varsa ek-8B'ye yapabilirsiniz. Ama hem TAT hem deGDT lisansınız varsa sadece ek-7B'ye yapacaksınız ve kendi bünyenizde geri kazanıma gönderdiğinizde ek-7C'den kendi adınıza çıkış yapabilirsiniz. Bu olayı resimli olarak daha sonra anlatacağım. Herkese kolay gelsin.
     

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?