• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İzin lisans belgesi süre bitimi

gamzesylr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Esas Çevre
Arkadaşlar merhaba ben çevre danışmanlığı yapıyorum biraz yeniyim :) size sormak istediğim bir geridönüşüm firmamın izin lisans belgesinin süresinin bitmesine az kaldı yani ortalama 9 ay var önümüzdeki 3 ay içinde belge yenileme yapmam lazım ama bu aşamada neler yapmam lazım adım adım anlatabilirmisiniz. :kötü: bu arada izin lisans konusu tehlikesiz atık geri kazanım.

@Cem Yılmaz
teşekkür ederim en altta gözümden kaçmış :)

Arkadaşlar gfb başvurusu yaptım ve kabul edildi. Şimdi çevre izin başvurusu yapmam lazım peki bunun için gfb de olduğu gibi il müdürlük uygunluk yazısını tekrar yazmam gerekiyor mu yada sadece valilik tespit raporu yeterli olur mu ?

Arkadaşlar gfb başvurusu yaptım ve kabul edildi. Şimdi çevre izin başvurusu yapmam lazım peki bunun için gfb de olduğu gibi il müdürlük uygunluk yazısını tekrar yazmam gerekiyor mu yada sadece valilik tespit raporu yeterli olur mu ?

GFB alınmasının ardından en geç 6 ay içinde İzin başvurusunun yapılması gerekiyor. Bu başvuruda da Valilik Tespit Raporu gerekiyor. Uygunluk yazısı GFB aşamasında alınır İzin başvurusunda sadece Valilik Tespit Raporu (VTR) yeterli.

Arkadaşlar merhaba,
çevre izni yenileme için başvuruda bulunmak istiyorum fakat 180 gün önceden başvuru yapmadığım için şöyle bir ifade çıkıyor
"Belge süre bitimi nedeniyle yenilemelerde 180 gün önce başvuruyu göndermeniz gerekmektedir. Süreyi geçtiğiniz için başvuru süreci başlatamazsınız. "
bundan dolayı hiç bir işlem yapamıyorum.
düzeltmek için ne yapmam gerekli?

Merhaba. Süreyi geçtiğiniz için baştan başlamanız gerekir. Uygunluk başvurusu>GFB olarak.

Yönetmelikte de belirtildiği üzere; çevre izninizin bitmesine 180 gün kala başvurunuzun başlatılmış olması gerekiyor. Uygunluk Başvurusu > GFB İlk Başvuru yolunu izleyerek sıfırdan başlayacaksınız başvurulara.

Cezası bulunmuyor şimdilik. Bir an önce başvurularınızı başlatın. Normalde çevre izni belge güncellemesi EK-1 için 3050 TL tutar. Ama siz sıfırdan başlayacağınız için GFB + ÇEVRE İZNİ ücretleri nedeniyle toplamda 3 katı civarını ödemek zorunda kalacaksınız.
Sorularınızın cevapları için yönetmeliği detaylı inceleyebilirsiniz:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Boranss EÇBS üzerinde bir duyuru vardı. Çevre İzni yenileyeceklerin belge süre bitiminden 180 takvim günü öncesinde başvuru yapmaları gerektiği, bu süre içinde yeniden uygunluk yazısı alınacağı için bununda sistemden yapıldığı için 180 takvim gününden de önce başvuru yapılmalıdır diye. Uygunluk yazısı sürecini de düşünerek daha erken yapılması gerektiğini süre bittiğinde herhangi bir düzeltme yapılmayacağını yazıyordu.

merhabalar bende valilik tespit raporu için sistem üzerinden başvuru yapacağım ancak Eçbs üzerinden şahıs uygulamalarında girdiğimde VTR ile alakalı bir şey göremedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

VTR için sistemden başvuru yapılmıyor hocam, dilekçe ile İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

merhaba arkadaşlar, süre bitimi ile çevre izninin güncellenmesi gereken bir maden ocağım var.
buranın çevre izni güncellemesinde imisyon ölçümü isteniyor muydu hatırlayamadım. Aynı şekilde VTR isteniyor mu?

İmisyon ölçümü 2 yılda bir yapılmalı zaten. Eğer geçerliliği varsa kullanılır. VTR de hazırlanmak zorunda.

saha aktif çalışmadığından ölçümlerimiz yok, resmi yazı ile durdurmuştum. VTR için ise de il müdürlüğüne yazılı başvuru yapıyoruk sanırım hala öyle fakat il müdürlüğü yazısı için EÇBS den başvuru yapabiliyoruz. sonuç olarak süre bitimi ile çevre izni güncelleme süreci çevre izni alınması sürecinden farksız. aynı işlemler yapılıyor:)
aktif çalışmayan (2019 yılında çalışmamış ve 2020 de çalışmayacak) olan maden ocağı için çevre izni güncellemesi sürecine alternatif neler olabilir arkadaşlar. il müdürlüğü ile görüşerek muafiyet talep etmek ile var aklımda. alternatif yorumlarınızı beklerim.