• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İzin lisans belgesi süre bitimi

gamzesylr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Esas Çevre
Arkadaşlar merhaba ben çevre danışmanlığı yapıyorum biraz yeniyim :) size sormak istediğim bir geridönüşüm firmamın izin lisans belgesinin süresinin bitmesine az kaldı yani ortalama 9 ay var önümüzdeki 3 ay içinde belge yenileme yapmam lazım ama bu aşamada neler yapmam lazım adım adım anlatabilirmisiniz. :kötü: bu arada izin lisans konusu tehlikesiz atık geri kazanım.

Merhaba,

Eğer maden ocağı 2020 yılında çalışmayacaksa, durumu bildiren bir yazı ile il müdürlüğüne başvurun, çalışmayan tesisin izni yenilenmez diye düşünüyorum.

Fakat şöylede bir durum var, siz izninizi yenilemediğiniz zaman ve tesisin 2021 yılında faaliyete gececeğini farz edersek, 2021 yılında yapacağınız başvuruda cezalı harç ödemeniz gerekebilir,(hiç izin yenileme yakmadım cezası varmı bilgim yok) ve başvurunuz uzayabilir.(belki tesis yetkilisi ceza harcı için söylenebilir)

Bana kalırsa tesisiniz 2021 yılında faaliyete gececek ise izninizi yenileyin boşuna cezalı harç ödemeyin.

İl müdürlüğü belki izin yenilemeyin(muafiyet verebilirler) diyebilirler ama bana kalırsa konuyu yenileme süresi geçmeden bakanlığada bir danışın derim. Belki sistem üzeriden bir müdahale edebilirler.

bakanlığa danışmak gerekebilir dediğiniz gibi. belki 2020 yılı için bir muafiyet verebilirler. çevre izni sürecini başlatayım kafam rahat etsin desem de olmuyor, çünkü çalışmayan ocağın ölçümü, vtr si büyük ihtimal olamayacak. ayrıca da kapasite raporu bile yenilenmemiş çalışma olmadığı için.

@sdagtekin muafiyet verseler bile ileride size cezalı harç çıkabilir(eğer cezalı harç ödemesi var ise) bakanlık ile görüşürken harç meselesinide sormanızı tavsiye ederim ki ileride tesis yetkilisi ile karşı karşıya gelmeyin.

evet kesinlikle haklısınız. muafiyet verseler bile sistem üzerinden bir tanımlama getiremezler büyük ihtimalle ve otomatik olarak başvuru yapılamaz ibaresi çıkacaktır. önce bir il müdürlüğü ile görüşmeyi planlıyorum. çok teşekkür ederim bilgileriniz için...

merhaba arkadaşlar ,

çevre izni süre bitimi için 180 gün öncesinde başvuru yapamayacağıma (imisyon ölçümü yaptıramayacağımdan dolayı, kapasite raporu olmadığından dolayı, ) dair il müdürlüğü ve bakanlık ile telefon görüşmesi yaptım. iki adet seçeneği bize bıraktılar.
1. güncellemenin yapılması gerektiği süre içerisinde hiç başvuru yapılmaması ve çevre izninin düşmesi
2.ilgili süre zarfında sisteme başvuru yapılıp boş eksik belge yüklenmesi ve sonrasında verilen ek süre içerisinde de belgenin yüklenmemesi durumunda çevre izninin düşmesi

sizce maliyet ve sistemsel yaşanacak zorluklar açısından baktığımızda hangisi daha pratik olur.

Üstadım Merhaba,

2. seçenek daha mantıklı. İl çevrenin istemiş olduğu evrakları yetiştirebilirsiniz. Bu sürede istenilen evrakları yüklemezseniz süreç gfb'den başlayacak ve hem maddi hem de zaman kaybı yaşarsınız. Siz bir an önce gerekli çalışmaları başlatın. :)

çevre izninin güncellenmesi için ayrıca uygunluk yazısı talebini oluşturmam gerekecek o halde. sistem benden il müdürlüğü uygunluk yazısı isteyecek değil mi? o zamanda işletmeye gelmeleri gerekecek fakat bir bakacaklar ki bekçi bile yok:)
[automerge]1578655256[/automerge]
manyezit ocağı bahse konu işletme de

Aynen öyle üstadım. İl müdürlüğü uygunluk yazısı başvurusunda denetime gelebiliyorlar. Faaliyete ne zaman geçilecek?

geçilmeyecek büyük ihtimalle belki 2021..
[automerge]1578655468[/automerge]
belki uygunluk yazısı için il müdürlüğünün gelip aktif çalışma yoktur yazması bizim yararımıza olur. ama sanıyorum ki gelmeden önce görüşeceğimizden dolayı boş sahaya gelmeyi tercih etmezler.

Bence il çevre müdürlüğü ile tekrar görüşün. Büyük ihtimalle çevre izni düşecektir çalışma olmadığından dolayı.

Evet öyle görünüyor. her şekilde düşeceğine göre sisteme girerek bir şeyler yapmaya çalışmanın, çevre görevlisi siciline olumsuz işlemler yapmanın (eksik belge yükleme, zamanında belgeleri tamamlayamama gibi) lüzümü yok. çevre izni düşsün tekrar çalışılacaksa bedeller iki katı ödenerek tekrar başvurular yapılır. benim düşüncem bu idi ama gözde kaçırdığım, atladığım bir şeyler olabilir diye meslektaşlarıma danışmak istedim.

İyi de kapasite raporu olmadan, uygunluk nasıl verecekler? Otomatik olarak 1. seçeneğe düşeceksiniz.

180 Gün kala, Uygunluğu alıp; Çevre İzni Yenileme Başvurusunu başlatmış olmanız gerekiyor. Uygunluk için evrak listesinde kapasite raporu, ÇED görüşü, Ticaret Sicil Gazetesi öncelikli dosyalar. Bunlardan birini bile yüklemezseniz, Uygunluk Aşamasını geçemezsiniz. Otomatik olarak reddederler, böylelikle ister istemez yenileme değil de, sıfırdan alır gibi işlem yapmak zorunda kalırsınız.

Çevre İzni yenileme ( 180 gün süresinin dolmasına son 3 Gün ) İl uygunluk yazısı için denetlemeye geçen hafta geldi yazısını yazdı gitti. Onay sürecine düştü peki şimdi bu uygunluk yazısı 3 gün içinde onaylanmasa_???
Ve onaylandığı an itibari ile Çevre İzin Süre Bitimi Yenileme işlemine tıkladıktan sonra istenecek belgeler__?
Konu ile ilgili detay bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi?

Üstadım Merhaba, çevre izin ve/veya lisans belgesi yenilemede istenilen belgeler Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinin ekinde yer almaktadır;

2) Çevre izin belgesi ile çevre izin ve lisans belgesi yenileme başvurularında Ek-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlara ilave olarak, il müdürlüğü uygunluk yazısı, kapasite raporu ve Çevresel Etki Değerlendirmesine ilişkin kararın bulunması gerekmektedir.

Merhaba,

Eğer son 3 gün içerisinde belgeniz onaylanmaz ise direk sistem cezalı harca düşürüyor. Bundan dolayı gidin il müdürlüğünde yazınızı onaylatmaya bakın derim.

İlgili birim ben onay için Müdür Yardımcısına verdim o geçen hafta yoktu bugün geldi. Bugün yarın onay verecektir. (Korkutucu bir ihtimal)