• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Izin lisans değerlendirme aşamasında tesis taşınması

denizpolat026

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
merhaba arkadaşlar. Tesisin gfb si bulunmakta. Çevre izin lisansı başvurusu yapılmış. İl müdürlüğü eksiklik bildirmiş. Bu aşamada tesis başka adrese taşınırsa ne yapmamız gerekir. Yeni adreste gfb başvurusu yaparken başvuruda izin lisans bedeli kadar ceza miktarı ödermiyiz

gfb işlemlerini şuan başlatamıyorum , izin lisans sisteminde eksiklik bildirimi var , ayrıca yeni taşınacağı yerde şuan inşaat çalışması var

@denizpolat026 tesis daha taşınmıyor gibi anlıyorum, o zaman eksiklik bildirimini tamamlamanız en doğrusu. İnşaat halinde ise eksikliği tamamlama süreniz var demektir. eğer siz eksiklik tamamlama süresi içersinde taşınırsanız zaten yen gfb başvurusu yapacaksınız. O zaman bu durumu İl Çevreye sorun derim.

@denizpolat026 merhaba , tesisi başa yere taşınıyorsa adres bilgileri değiştiği için belgeleri güncellemeniz istenebilir. ÇED, Su ve kanalizasyon idarelerinden alınan bağlantı yazılarının adresleri gibi. il müdürlüğünüze danışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Şöyle anlatayım: Başvuru yaptığın sistemde ceza söz konusu olması için başvuru ekranında ekteki gibi bir durum olması lazım yoksa ceza söz konusu olmuyor. Artık cezayı sistem otomatik kesiyor zaten.

Ekli dosyalar

• Örnek.jpg
    Örnek.jpg
    10.5 KB · Görüntüleme: 25
arkadaşlar benimde bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var, bir tesisim için sistem üzerinden çevre izni başvurusunu başlattım, fakat elimizde bulunan kapasite raporunun güncelleme zamanı gelmiş. güncellenecek kapasite raporundaki miktarları artırırsak kapasite artışı yapılmış gibi algılanıp süreci tekrar mı başlatmak gerekir. tekrar başlatacağım süreyi de optimum şartlara göre kontrol etmek istersem eğer çevre izninin çıkmasını bekleyip onu mu güncellemeliyim.
bir diğeri sorum da kapasite raporundaki miktarların aşılmasının tespiti ve yönetmelik açısından cezai durumu nasıl yaşanır. üretimlerde ÇED değerlerini aşmıyoruz, gelinen denetimlerde de ÇED değerlerine bakılıyor hep, hiç kapasite raporundaki değer ile üretim karşılaştırılmıyor ya da bana denk gelmedi, bilgilendirirseniz sevinirim.

1) 1/3 artış yoksa, proseste veya yakma sisteminde bir değişiklik yok ise bildirmek gerekemez. Ancak üretimde önceki üretim miktarının 1/3 oranı ve üzerine çıkılmışsa çevre izni yenileme yapılır (çevre izni varsa)
Başvuru anında 1/3 oranı artış olmazsa sorun yok. Olursa çevre ve şehircilikle konuşun belki size ek belge isteği gönderirler güncel kapasite raporu istiyoruz şeklinde.
2) Kapasite raporundaki miktar artışı olabilir önemli olan 1/3'ü geçiyor mu? Geçerse 1 ay içerisinde İl Çevre Müdürlüğü'nü konuyla ilgili bilgilendirme zorunluluğu vardır. 1 ayı geçerse ceza söz konusu.