• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Jeneratör bildirimi hakkında

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
Merhaba herkese,
firma tat ve geri kazanım firmasıdır. 1 adet jeneratör vardır. 500 saati geçmiyor diye il müdürlüğüne bildirim yapmaları gerekiyor mu?

"
SKHKKY Ek-5 Kirletici Vasfı Yüksek Tesisler İçin Özel Emisyon Sınırları bölümünde tanımlanan “Birinci Bölüm: Yakma Tesisleri 2.7 İçten Yanmalı Motorlar kısmında “Tamamen Acil Durumlarda Kullanılan, Acil Güç Sistemleri (sürekli çalıştırılmayan, herhangi bir arıza durumunda veya elektrik kesintisinden dolayı işletmeye sokulan ve bu durumların ortadan kalkması ile işletmeden alınan ve yılda azami 500 saat’e kadar kullanılan) için aşağıdaki emisyon standartları uygulanmayacaktır. Bu tesislerin işletmecileri her yıl içindeki bu tür kullanımlara ilişkin bir raporu yetkili mercilere sunmak zorundadır.” ifadesi yer almaktadır.
Firmada bulunan jeneratörün kullanımı, 2017 yılında 500 saati geçmemektedir. Gereğini bilgilerinize arz ederiz."

gibi.
bence gerek yok ama danışmak istedim.

kolay gelsin

@Cem Yılmaz
@Cem Yılmaz
Teşekkür ederim

o zaman bu dilekçeyi 2018 yılı olarak versem yeterlidir değil mi?

@Evrem Yeşil

Evet, yılı düzeltip unvan, adres, kullanım miktarı, marka, model gibi konularda sıkıntı yoksa sunabilirsiniz.

@Evrem Yeşil

Taahhütname veriyorsunuz 500 saati geçmediğine dair. Eğer geçiyorsa sıkıntı olur geçmiyorsa zaten sorun olmaz. Denetime geldiklerinde 500 saati geçmediğini gösterin derlerse jeneratörde sayaç vardır oradan okutursunuz.

@Evrem Yeşil

Ben her yıl aynı günlerde fotoğraf çekiyorum sayaçtan, taahhüt vermeme gerek olmadığını söylediler. :D Taahhüt versem de vermesem de, nasıl ispatlayacaklar diye düşünüyorum.

@Cem Yılmaz

İşte yapılmış olsun diye yapılan bana göre boş bir bildirim. Emisyon ölçüm raporlarında zaten jeneratör beyanı yapılıyor. Her sene bildirime ne gerek var. Bir de sıfır atık projesi diyoruz kağıt israfından başka bir şey değil. Bu bildirimler evrak kayıttan alındıktan sonra ne yapılıyor kenara atılıyor sanırım. UATF formlarını da gönderiyorduk sürekli, yazılım geliştirdiler de angarya işten ve kağıt israfından kurtulduk. Bu beyanda öyle olmalı. Örnek vereyim Entegre Çevre Bilgi Sistemi devreye alınıp başvurular sistem üzerinden yapılmaya başlandığından beri en az 300-400 sayfa kağıt israfı önlenmiş oldu. Dilekçelere koyduğumuz eklerden bahsetmiyorum bile onları da katarsak sayfa sayısı artar. Neyse benim yorumlamam bu kadar :D

Zaten beyan ediyorsunuz. ama ispatini tabi yapmaları zor. =)

500 saatı geçmediğine dair değilde kaç saat kullanıldıysa onun beyanını gerçekleştiriyoruz.
kimisinde kullanılmıyorsa kullanılmadıgı, kullanılıyorsada 40 saat 100 saat neyse artık onun beyanını yapıyoruz :)

İyi Günler, jeneratör bildirimiyle ilgili bir sorum olacaktı. Acaba hangi ayda bildirim yapacağız, yada böyle bir zorunluluk var mı?

@selinbozkurt84

Zorunluluk yok, ancak her yıl yaptığımız için aynı aylara (Ocak-Şubat) denk getirmeye çalışıyoruz.

@selinbozkurt84

Geçtiğimiz senelerde taahhütname, antetli firma evrakı ya da fotoğraf koymuşluğumuz var. Ancak artık eksiz veriyorum dilekçeyi. Bağlayıcılığı olmadığını iletmişlerdi. Tabi kendinizi garanti altına almak için sayaç okumasını ekleyebilirsiniz.