Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jeotermal sudan bor üretimi projesi ödül getirdi

Konu, 'ARŞİV' kısmında cevremuhendisi tarafından paylaşıldı.

 1. Pamukkale Üniversitesi'nden 3 öğretim üyesinin ‘Jeotermal Kaynaklardan Bor Arıtma ve Geri Kazanım Projesi’, uluslararası yarışmada ikinci oldu. Projeyle, jeotermal sulardan yılda en az 1800 ton bor üretilmesi hedefleniyor.

  Pamukkale Üniversitesi'nden (PAÜ) 3 öğretim üyesinin, "Jeotermal Kaynaklardan Bor Arıtma ve Geri Kazanım Sistemi Projesi", uluslararası yarışmada ikinci oldu.

  Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doç. Dr. Cem Gök ve Yrd. Doç. Dr. Meruyert Kaygusuz'la birlikte hazırladıkları projeyle, TÜBİTAK, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı ile Küresel Çevre Fonu işbirliğinde düzenlenen "Temiz Teknoloji İş Fikirleri" konulu uluslararası proje yarışmasına katıldıklarını bildirdi.

  [​IMG]

  Jeotermal enerjiyle bor üretimi mümkün.[Fotoğraf: Wikimedia Commons]

  Yarışmaya katılan 217 girişimci fikir arasından finale kalarak "Su Verimliliği" kategorisinde ikinci olduklarını ifade eden Doruk, proje ile jeotermal sulardan yılda en az bin 800 ton bor üretilmesi ve saniyede 3 ton suyun arıtılarak birinci sınıf sulama suyu kriterlerine ulaştırılmasının planlandığını ifade etti.

  Doruk, proje hakkında şu bilgileri verdi:

  "Bu proje ile Menderes nehrinden sulanan arazilerdeki bor kirliliği önlenerek yılda en az 260 milyon liralık tarımsal verim kaybı engellenecek. Bu sayede jeotermal atık sular tarımsal üretim için daha zararsız hale getirilmiş olacak. Jeotermal sulardan bor arıtımı ile oluşan bor kirliliği engellenmiş, su, toprak ve çevreye duyarlı enerji ve tarımsal üretim sağlanmış olacak. İki yıl içinde tamamlanması planlanan sistemin hayata geçirilmesiyle Denizli ve Aydın ekonomisine yıllık en az 300 milyon liradan fazla katkısı sağlanacağı tahmin edilmektedir."

  Kaynak: Al Jazeera Turk
   
 2. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Okulum ve memleketim adına sevindirici bir haber ;)
   
 3. alix

  alix CMNet Üyesi

  Güzel bir proje iyi iş çıarmışlar. Yenilebilir enerji kaynaklara yönelmek şart oldu
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...