Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalıba kurşun yerine dökülebilecek maden veya başka birşey

Konu, 'ARŞİV' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

 1. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Arkadaşlar kalıptan ölçüm alamadığımız için kalıbın içerisine kurşun döküp, çıkan parçanın ölçümü yapılıyor. Kurşunun yerine kullanabileceğimiz bir malzeme bulabilir miyiz?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  ne ölçümü yapıyorsunuz hacim mi? birde nasıl bir kalıptan bahsediyorsunuz.
   
 3. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  evet boyutlarını ölçüyoruz, metal kalıp. kalıpları kendimiz yapıyoruz. kalıplar makineye bağlanıyor imalatımız ona göre yapılıyor, ancak kalıbın ölçüsü ile çıkan malzemenin ölçüsü aynı olmuyor. bunu tespit edebilmek için öncesinde ölçü almak için gerekiyor. kalıptan alınan ölçü sağlıklı olmuyor, içinden çıkan malzemenin ölçüsü sağlıklı oluyor.

  su ile karışınca sertleşen birşey veya plastik gibi eritip dökülünce donan birşeyler olabilir

  balmumu falan denenmiiş olmamış

  tabi kalıptan çıkarken ölçüsü bozulmamalı
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Alçı gibi mi mesela ?
   
 5. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  olur belki denemek lazım, kalıptan çıkarırken kırılır mı acaba
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kalıba yapışmasını engellerseniz sıkıntı olmaz sanırım. Bunun içinde yağ benzeri bir malzeme kullanabilirsiniz. Birde elektronik ölçüm aletleri olabilir bununla ilgili bunu da araştırırsanız iyi olacaktır.
   
  Melis Kara bunu beğendi.
 7. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Yağ olabilir belki. Bir deneteyim. Elektronik ölçü aletlerimiz çokta, kalıbın içi ile kalıptan çıkan malzeme aynı olmuyor, yağla alçıyı bir denettireyim bakalım.

  Başka fikri olan veya uygulayan varsa paylaşırsa sevinirim.

  Yağlasak bile kırılırmış çıkaramazlarmış kalıptan. Denemeden söylüyorlar ama ben bu fikri sevdim gidip kendim yapıcam nerdeyse.
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  belki çinko ya da kalay alternatif olur? kurşunla aradaki +-100 derecelik erime noktası farkları iki metal için işi imkansız hale de getirebilir tabii. ama şu da var uygun aralıkta bildiğimiz kalayla seyreltilmiş kurşun içeren lehim alaşımı değişik erime noktaları oluştururmuş. denenebilir gibi geldi. piyasada çeşidi kolay bulunabilecek malzeme sonuçta.

  diş laboratuvarlarındaki işlerde ya da diş hekimlerinin ölçü alma yöntemlerinde çeşit çeşit kolay sertleşen malzemeler kullanılıyor, daha plastik benzeri, esnek malzemeler.. ya da belki püskürtme ile yüzeye uygulanabilecek malzemeler de olabilir diş hekimliğinde kullanılan..

  bizim peder kalıp ustası, kardeşlerden biri de diş teknisyeni, ikisini bir arada yakalar sorarım eğer iş acil değilse. belki bi inovasyona vesile oluruz bu vesileyle. acelesi yoksa yarın öbürsü gün yazarım belki işe yarayabilecek bişeyler.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bi de alçının içinde oluşan hava kabarcıkları işi zorlaştırır. alçı dökerken kalıbın esnek olması gerekiyor. alçının kendisinin esneyerek kalıptan kurtulması elektroplastik kalıplar gibi ayrıntılı-çetrefilli yüzeylerde imkansız olur gibi geliyor. sizin kalıplar ne basımı için kullanılıyor?
  hani hayal gücümü zorlayınca bana, metalden kolayca ayrılabilecek ama yüzeyine az bir yağ (gazyağı gibi ya da az daha kalını) ile de yapıştırılabilecek metal tozlarının böyle arada pudra gibi kullanıldığı üzerine alçı türü çabuk donan malzeme sürülüp ince bir kabuk şeklinde alınacak parçanın iş göreceği falan olası görünüyor ama sanayi erbabına yukarıdaki cümleyi kursam ortasına gelmeden esnemeye başlarlar.

  ya da kolay soğuyan ve fazla büzüşmeyen bir plastiği şu yöntemle:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_molding
  kalıplamak da olabilir. şurda bi makina mühendisi olsa ne iyi olurdu yav.
   
 10. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Biz civata ve somun üretiyoruz. bunları üretmek için yaptığımız kalıplar var. işlenmiş metal kalıplar. düz yüzeyli, somun ve civataların dişşiz halleri için. Sizin baba ve kardeşinizin mesleği de tam sorumun cevabı alınabilecek mesleklermiş gerçekten. Çok acil değil beklerim 2-3 gün. Yeterki kurşundan kurtulalım.

  Makine mühendislerimiz var ama bilmiyorlar maalesef.
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kalıba su doldurup buzluğa koyun :)
   
 12. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Evet bunu ben de önerdim. Kalıp bozulursa dediler. Bozuk kalıpta deneyin dedim. Ama kalıptan çıkarana kadar buz eriyip sağlıklı ölçüm yapamayabilir sanırım.
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  kalıp neden bozulsun ki kalıbınız metal değil mi?
   
 14. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Evet metal, ama otomotiv sektörüne yönelik hassas çalışıyoruz biraz, 1 mikron bile önemli. Ama denemeden birşey denmez sanırım yine de.
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Hmm anladım şimdi. Google da "RTV 2 kalıp silikonu" yazın biraz araştırın, anladığım kadarı ile bu malzeme var olan bir ürünün kalıbını çıkartmak için kullanılıyor ama aynı mantığın tersi hareketle sizin istediğinizi de yapabilir. Denenebilir bence.
   
 16. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bakalım en basit su ile denenir, sonra alçıyı deneyeceğim. Sonra klape arkadaştan gelecek öneriye bakıcam. Sonuçları yazarım.