• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kamulaştırma bilirkişiliği

Evet maille beraber benimde haberim oldu. Açtım yönetmeliğe de baktım. Orada da cvplar bulamadım. Öncelikle Çevre Mühendisi olarak ne gibi kamulaştırma davalarına bakıyoruz? En azından genel hatları ile çizebilecek olan var mıdır?
Mesleki tecrübe demiş. Buraya odaya kayıtlı olunan yıl mı anlamalıyım. Çünkü burada birçoğumuz Isg ve Çevre danışmanlığı üstünde çalışıyoruz. Ve bunların kamulaştırma ile hiç bir alakaları yok.
Bir değer hususta ;

Bilirkişi listelerinin oluşturulması

MADDE 7 – (1) Birliğe bağlı ihtisas odaları tarafından üyelerinin oturdukları yer göz önüne alınarak her il için seçilecek on beş ilâ yirmi beş kişiden oluşacak liste her yıl Ocak ayının ilk haftası içerisinde hazırlanarak Valiliklere sunulur. Valilikçe onanmasını müteakip liste il merkezi ve ilçelerdeki asliye hukuk mahkemelerine gönderilir.

(2) İl merkezleri için il idare kurulları, ilçe merkezleri için ilçe idare kurullarınca bu bölgede oturan ve bu bölgede gayrimenkul sahibi olan mühendis ve mimarlar arasından seçilerek oluşturulacak on beş kişilik liste Ocak ayının ilk haftası içerisinde valiliklere sunulur. Listeler onanmasını müteakip seçildikleri yerin asliye hukuk mahkemesine gönderilir.

Burası direk yönetmeliktendi. Yani toplam 25 kişi seçiliyor bunlarında 15 i listeye giriyor ve gayrimenkul sahibi olması gerekiyor. Bu liste bu yıl başlayan birşey değil. Listeleri de oda belirliyor. Demek ki oda sizi tanımıyor veya sevmiyorsa bu listeye girememe şansımızda yüksek.

Bütün bunların cevaplarını alabileceğimiz bir arkadaşımız yardımcı olursa çok memnun olurum.