Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamuya çevre mühendisi lazim

Konu, 'ARŞİV' kısmında efeakcelik tarafından paylaşıldı.

 1. efeakcelik

  efeakcelik CMNet Üyesi

  Değerli Üyemiz;

  Kamudaki çevre mühendisi istihdamı ve çevre görevlisi belgesi gibi konularda meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları aktarmak adına, 14.11.2014 tarihinde İstanbul şube binamızda, İstanbul 1.Bölge Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Melda Onur`la bir görüşme yapmış ve ardından 20.11.2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe görüşmeleri öncesi bu taleplerimizi TBMM ‘de basın toplantısıyla dile getirmiştik.

  Aynı gün Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce`nin yanıtlaması talebiyle Melda Onur ile birlikte hazırladığımız Çevre Görevlisi Belgesi ve Kamuda Çevre Mühendisi istihdamı konulu iki adet soru önergesini Melda ONUR aracılığıyla meclise iletmiştik.

  Çevre Görevlisi Belgesi hakkında sorduğumuz sorulara aylar geçmesine rağmen hala yanıt alamadık ancak Kamuda Çevre Mühendisi İstihdamı hakkında verdiğimiz konulu soru önergemiz İdris Güllüce tarafından yanıtlandı.

  1- İstanbul genelinde hangi kamu kuruluşunda kaç tane çevre mühendisi istihdam edilmektedir?
  2- İstanbul`da çevre denetimi altında bulunması gereken kaç adet tesis vardır?
  3- İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde kaç tane denetim personeli vardır? Kaç tanesi Çevre Mühendisidir?

  sorularını sorduğumuz önergemize ;

  İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde 62 çevre mühendisi istihdam edildiği,
  Çevre denetimi altında bulunan tesis sayısını ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı istatistik verilerine göre İstanbul`da 8 organize sanayi bölgesi içerisinde 34.544 adet sanayi tesisi, 9 adet küçük sanayi sitesinde 4.945 adet sanayi tesisi ve İstanbul Sanayi Odasına kayıtlı toplam 18.267 adet sanayi tesisinin bulunduğu,

  İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`nde 109 adet denetim elemanının olup bunun sadece 60`ının çevre mühendisi olduğu yanıtı verilmiştir.

  60 SÜPER KAHRAMAN

  Bu yanıtlara göre İstanbul`da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde çevre denetimi altında en az 39000 sanayi tesisine çevre denetimi yapacak olan 60 çevre mühendisinin nasıl yetişeceği merak konusudur. Bu verilere rağmen ışığında bakanlık nasıl hala yeterli çevre mühendisi istihdam ettiğini söylemektedir.

  Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Raporu`nda İllerin Çevre Sorunlarının Öncelik Sırasına göre Su Kirliliği İstanbul`da birinci öncelikli sorun olarak belirlenmiş, sebebi olarakta yeterli denetim yapılamaması olarak gösterilmiştir. Şimdi soruyoruz Bakanlık 60 çevre mühendisi ile 17 milyona yaklaşan nüfusu, 39 ilçesi ve en az 39000 çevre denetimi altında bulunan sanayi tesisi ile İstanbul`da nasıl yeterli denetim gerçekleştirecek ve bu soruna çözüm bulacaktır?

  Adında çevre olan bir bakanlığın çevre mühendisi istihdamı yapmaması, çevre sorunlarına karşı hassasiyetinin olmadığının göstergesidir. Çevre Mühendislerinin yaşadığı bu problemler bir an önce çözülmeli, ekolojik yıkım ve yaşanan çevre sorunlarının giderilmesi için bir an önce Çevre Mühendisleri kamuda istihdam edilmelidir.

  Kamuya Çevre Mühendisi Lazım !

  TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ  Soru Önergesi tam metin ; http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-56699sgc.pdf
  Melda Onur ile görüşme haberimiz ; http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91246&tipi=67&sube=2#.VPhcxXysU8I
  TBMM basın açıklaması haberimiz ; http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91337&tipi=67&sube=2#.VPhcw3ysU8I
  Soru önergeleri haberimiz ; http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91344&tipi=67&sube=2#.VPhcw3ysU8I
  İlgili haber ; http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=92160&tipi=67&sube=2#.VPhke3ysU8I
   
  yusufok ve Melih Coşar bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...