Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon hattında pompa kullanımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nihan Yonkuç tarafından paylaşıldı.

 1. Nihan Yonkuç

  Nihan Yonkuç CMNet Üyesi

  İyi günler, kanalizasyon hattı projemde atıksuyu terfi etmek zorunda kaldım, debi düşük, imalat oluşturucam ama pompa ile ilgili kararsızım, öğütücülü mü olmalı ? yoksa daha verimli hangi pompa olur, ve kanalizasyon terfi hattı ile ilgili dökümanı olan paylaşabilir mi?

  Teşekkürler..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bunun birçok faktörü var. Basma yüksekliğin önemli. kanalizasyon hattında öğütücülü pompa öneririm fakat her basma yüksekliği için bu pompadan bulamazsın. Dalgıç pompamı, kuru tip pompamı olacağına bir pompa üreticiyle görüşüp karar vermek en doğrusu olacaktır.
   
 3. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Fatih beyin dediklerine ilave olarak , suyu bir kuyuda toplayıp basarsan mutlaka öğütmeli pompa kullanmalısın.
  Sadece atık su noktasında ise kademeli pompa kullanmalısınız.Tabi ki, mesafe ve yükseklik sizin kullanacağınız pompa modelini ve gücünü belirleyecektir.
  kolay gelsin,
   
 4. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  atıksu terfi edilecek ve bir drenaj kanalı varsa basma yüksekliğine göre dalgıç pompa seçilebilir.Önüne bir kaba ızgara konur
  Mesela Flygt Submersible Pump seçilebilir.
   
 5. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Pompa seçimi tamamen bir hesap işi; atık suyun m3 cinsinden çokluğu, yoğunluğu, debisi, aktarma yollarının uygunluğu da önem arz eder.
  Tabi ki kaba filtrasyon yapılmalı aksi halde lağım fareleri tehlike oluşturabilir.
  Mutlak yabancı marka pompa olması da gerekmez yerli üretim işinizi görecek firmalar da var.
  Siz sadece ne istediğinizi ve nasıl bir atık için kullanacağınızı bildirin yeter.
   
 6. Nihan Yonkuç

  Nihan Yonkuç CMNet Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim, atıksuyun debisi çok düşük, servet bey dediğiniz gibi kuyuda toplayıp, dinlendirmeyi düşünüyorum, kum tutucu iiçin araştırma yaptım fakat debi küçük, kafamı karıştıran birde bu odanın kaça kaç olacağı hesabı var mıdır? 5 metre lik kot farkım var, debi 3,096 m³/sa., birim debi mi kullanılacak bir de? .kafam karma karışık :(
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  debi o kadar düşük ki.. kararsız kalacak bir durum yok. tamamen size kalmış, ben olsam debiyi iki defa 1,75 gibi bir emniyet faktörüyle çarparım. biri günlük diğeri saatlik değişim için. 9 m3 gibi bir sonuç çıkar. 2*2,5*2 (en boy yüks.) olacak şekilde 10m3 hacimde, ortalama 3 saat bekletme yaparım, (daha da arttırmam bu süreyi). 5 metre kota basacak pompa için imalat metoduna göre seçebileceğim ayrı bir oda yaparım. pompayı çalıştığı ideal su seviyesine getirip, tankı kısa sürede (15 dakikada mesela) boşaltabilecek kadar kuvvetlisinden seçip, öğütücü işine de hiç girmeden basit bir ince ızgara koyup 300 dolarlık falan bir atıksu pompasıyla bunu hallederim (fiyat tamamen aklımda kaldığı kadarıyla, yerli üretici fiyatı bu civar olur en fazla ama 6-7 aydır güncel bir kataloğa bakmadım tabii, daha ucuza, iskontolu alınabilir de)
   
 8. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  1)Önelikle maksimum debiye göre işlemler yapılır maksimum debide hangi yıl için yapıyorsan değişir
  2)en makulu terfi merkezi için pompa istasyoonu yapmaktır.
  3)İletim mesafesi önemlidir bazı iletim mesafeleri için pompa buşlamayabilirsin bile
  4)arıza anında yedek pompalar koyman gerekir
  5)elektrik kesilirse birde jeneraör koyman gerekir pompa gücünü hesaplayıp üreticilerden destek alarak yapılacak bir iştir.

  ayrıca kamu kurumlarına yapılan projelerde genellikle terfi hattı pompa istasyonu yaptırıp işi garantiye alıyorlar yaptığınız sistemin zaten kullanım süresine bağlı olarakta sistem için en uygun olanı olduğu için karşılıklı görüş alınarak yapılıyor bu yüzden maddi külfet olarak görünen bazı şeyleri idare yetkililerine danışarak yapın ayrıca birde darbe hesabı ve ekonomik çap hesabı vardır bununda yapılması gereklidir
   
 9. Nihan Yonkuç

  Nihan Yonkuç CMNet Üyesi

  Teşekkürler, dediklerinizi göz önüne alarak birşeyler oluşturmaya çalışıcam.. iyi çalışmalar.. bu konu başlığından devam etsem sıkıntı olur mu? teşekkür ediyorum, pompa konusunda baya ilerledim, fakat şimdi de makine teçhizat kısmına takıldım, pompam dalgıç pompa, vortex tipli, basma kısmına çekvalf yerleştiricem, acaba benim gözden kaçıdrğım başka kısımlar neler olabilir??
   
 10. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Arkadaşım, çekvalfler içinden geçen kimyasallar nedeni ile zamanla kaçırabilir, bozulabilirler. Su taşıyan sistemlerde bile aynı durum söz konusu olabiliyor. Size tavsiyem ileride böyle bir durum ile karşılaştığınızda, çekvalf veya pompa bakımlarında hat içindeki sıvının geri dönüşlerini önlemek amaçlı marka bir küresel vanayı havuzun rakor bağlantısının önüne koymanız olacaktır.
  Kolay gelsin,

  Bana basit kroki ve akış yönünü verirseniz daha detaylı anlatır veya çizebilirim,
  Tekrar kolay gelsin,
   
 11. Nihan Yonkuç

  Nihan Yonkuç CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim ama kapsamlı birşey değil zaten, amacım yapacğımda keşifde eksik olmaması ve ben bunu ilk defa yapıyorum, yanlış olmasını istemediğimden bu kadar çabam ... :( uygulama aşamasında küresel vana kullandırabilirim..

  Teşekkür ederim kolay gelsin..
   
 12. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Debi, yükseklik ve A.K.M miktarını yazarsan bir kaç pompa tipi önerisinde bulunabilirim tesislerde denemiş ve çalışabilirliği kontrol edilmiş pompalar olacaktır önerilerim birde tabiki bütçe

  Kolay Gelsin
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.