Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon projesi çizeceğim. bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum :)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Adem Taş tarafından paylaşıldı.

 1. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar, işyerimde çalıştığım bölgede dağınık halde bulunan bikaç binanın kanalizasyon sistemini toparlayıp tek yerden belediyenin kanalizasyon sistemine deşarj etmem için kanalizasyon projesi hazırlamak istiyorum.
  üniversitede bununla ilgili eğitim almıştık ancak çalışma hayatında uygulama yapmayınca nasıl yapılacağını unuttuk. arazinin kotları elimde mevcut. nelere dikkat etmem gerekiyor. proje hesaplama işleminde kullanılan yöntem formülasyonlar nelerdir. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yerdım bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  O kadar uzun bir yazı istemişsin ki nasıl anlatsak :)

  Formülasyonlar idarelere göre değişir. Mannig, Babbit, Kutter, Darcy-Weisbach gibi formülasyonlar var. Binalar arası mesafe ne kadar bilmiyorum ama anlattıklarından anladığım parsel bacalarının birleşim ve bağlantı projesi olacak dediğin. Bunların hiçbirine gerek olmaz böyle ise. Evlerden gelecek debiyi hesapla buda yine değişir ama 216 L/N.gün kişi başı değer alabilirsin. Daha sonra parsel bacaları arasına 1/100 eğim ver tamamdır. Büyük apartmanlar değilse çapın 200 mm den fazla çıkmaz. Daha sonra belediyeden bağlantı izni al.
   
 3. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  fatih bey, benim bahsettiğim proje hattını ekte gönderiyorum son noktada belediye rögarı var ve rögarıniç kısmı (derinliği) kotu üstünde yazmaktadır. bu güzergahda proje hazırlamak için nasıl bir yol izleyebilirim

  adsız.JPG
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Adem bey kotlarınız tam gözükmüyor. Kanalizasyon hattını yapacağınız arazinin tamamı size mi ait?
   
 5. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  arazinin % 95'i bize ait son kısımdaki yol bize ait değil onun için çözüm yolu bulduk. ayrıca hattın hemen yanından akarsu geçmekte bor son kıvrımın olduğu bölgede akarsuyu askıda geçecek şekilde planlanmaktadır. yeni resmi ekte gönderiyorum hat.jpg
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Derenin talveg kotu belli mi? Kotlara bakılınca dere altından geçebilirsiniz gibi geliyor. Dere altından geçmenizi öneririm.
  Derenin taşkın seviyesi?
  Dereyi geçtikten sonra boru çapınızı iyi ayarlamanız gerekir çünkü kalan kısmını artık belediyeye terk ediyorsunuz, muhtemelen belediye oraya bağlantı yapacaktır.

  Haritada yazanlar zemin kotları mı?
   
 7. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  ypatığımız incelemeye göre boru derenin zeminini 1.50 metre yukardan geçecektir. çok aşırı su geçen bir dere değildir. amacımız kendi cazibesi ile kanalizasyona vermek o yüzden dere tabanından geçirmek bize sıkıntı çıkaracaktır. bunun için hangi yöntemle hesaplama yapabiliriz. haritada yazanlar zemin kotları sadece son noktadaki 69,96 zemin kotu değil rögar taban kotu yani bağlantıyı düşürebileceğimiz en düşük seviye
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Taşkın durumunu kontrol ettiniz mi? Normalde su bile gelmiyor olabilir ama özellikle şiddetli yağmur olan günlerde bu su ciddi anlamda artabilir. Zemin kotlarınız oldukça iyi.

  Bu projeyi nereye teslim edeceksiniz? hangi idare?
   
 9. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  bu proje resmi olmayacak yani herhangi bir yere teslim etmeyeceğiz. biz kurum olarak proje hazırlyaıp projeye uygun kendi imkanlarımızla kanalizasyon döşeme işini gerçekleştireceğiz. ayrıca derede taşkın olasılığı değerlendirildi ve pek taşkın ihtimali görülmedi dereden askıda korige boru ve borununda dışını çelik koruma ile geçirsek bir sorun olurmu acaba?
   
 10. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Dere genişliği ne kadar?
  Belediyenin yoluna girdikten sonra oralardan gelebilecek debileride dikkate almanız lazım. İleride belediye atıksu bağlar buraya. bu hat benim hattım diyemezsiniz.
  Fabrikalardan sadece evsel atıksular mı bağlanacak?
   
 11. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  dere genişliği yaklaşık 3 metre belediyenin hattı var zaten orada benim son bağlayacağım yer belediyenin kanalizasyonu olacak ve sadece evsel atıksu bağlanacak. bizim hattımıza herhangi bir bağlantı olmayacak yani biz kendi atıksularımızı belediyenin kanalizasyonuna bağlayacağız.
   
 12. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  3 m ise çelik boru ile geçilebilir gömlek olarak.
  En son bağlantı yerinde bacalar arası mesafeniz ne kadar? 72.5-69.96 arası.
   
 13. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  son bağlantı yerindeki mesafe yaklaşık 100 metre
   
 14. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  100 m bacalar arası mesafe çok uygun değil çapınız küçükse. 50 m yi geçmeyin derim. ilave atacağınız bacaya her önüne gelen bağlanır kimseye engel olamazsınız.

  Netpro kanal modülünde hangi hesaplama yöntemleri bulunuyor?
   
 15. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  araya bir rögar atarız son kısmı biraz daha sağa kaydırmada yapabilriz. orası bizim arazimiz böylelikle kontrolüde sağlamış olabilriz. bahsettiğiniz modül hakkında herhangi bir fikrim yok. ben uygun eğimde konuştuğumuz şekilde bağlantı gerçekleştirmem için nasıl hesaplama yönetmi kullanmalıyım hangi formülasyonları kullanmalıyım fatih bey bu konu hakkında önerebileceğiniz yöntem nedir
   
 16. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Şunu yapın sitemizde iller bankası şartnameleri var kanalizasyon için olanı alın orada yazan formülleri kullanın..
   
 17. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  tmm teşekkür ederim fatih bey
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 18. gizem tuna

  gizem tuna CMNet Üyesi

  çok acil bi bilgiye ihtiyacım var. Bir Çevre Mühendisi bi kanalizasyon projesi çiziminden kaç TL alır yaklaşık olarak ????????????????????
   
 19. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  ne mi alır. ögrendiğiyle kalır. inşaat mühendisleri çizer siz bakarsınız.

  toplamda 15 komut biliyorsunuz. çizimden kaç para kaldırırım diyorsunuz.
   
 20. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  İnşaat müh. çizer diye bir şey söylemek yanlış olur :) Çoğu çevre müh. arkadaşım bu işten para kazandı. Büyüklüğüne göre 1500 TL alıyorlardı bundan 5 yıl önce öyle söyleyeyim derseniz ki hangi büyüklükte bir iş inanın hatırlamıyorum :)
   
  Melih Coşar bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları