Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyon sularının ileride içme suyu potansiyeli olan ortamlara deşarjı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Panzerfaust tarafından paylaşıldı.

 1. Panzerfaust

  Panzerfaust CMNet Üyesi

  Merhaba, merkezden uzak 3 köyde atıksu altyapı çalişmaları başlamiştir. Söz konusu olan köylere ait atıksuların foseptiklere deşarj edilmesi öngörülmekte olduğu belirtilmektedir. Ayrıca bu köyler ileride içme suyu havzası olarak kullanılabiliceği göz önüne alınarak ne gibi çalişmalar yapilabilir?

  > Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde, "içme ve kullanma suyu rezervuarlarına atık su deşarj edilemez. Su kaynağını besleyen akar ve kuru derelere ise su kalitesini değiştirecek şekilde atık su deşarjına izin verilemez." ifadeleri yer almaktadır.

  Bilindiği üzere atıksular arıtılsa dahi belli bir kirlilik yükünü ihtiva ederler. Paket atıksu arıtmaa tesisleri performansları ve çıkış suları kalitesi gereğince, kanalizasyon sistemi ile merkezi atık su arıta tesisine alınamıyan alanlarda evsel atıkların arıtılıp içme suyu ve kullanma suyu temini dışında kullanılan yüzelsey sulara ve deniz gibi alıcı ortamlara deşarj yapan bölgeler için uygundur. İçmesuyu elde edilen alanların atıksularının havza dışına çıkarılarak merkezi atıksu arıtma tesislerine iletilmesi öncelikli çözüm alternatifi olarak değerlerdirilmelidir.

  Elimde özet olarak böyle bir konu bulunmaktadir. Bu konuyu rapor şeklinde nasıl hazırlayabilirim, raporda neler olmalıdır, nasıl yazılmalıdır öneride bulunur musunuz?
   
  Duygu Dilek bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Aslında raporun ana temasını yukarıda belirtmişsiniz. Öncelikle bahsi geçen havza için bilgiler verebilirsiniz yağış miktarı, varsa akarsu-göl bilgileri, havzadan nerelere içmesuyu sağlanıyor. Neden korunması lazım korunmazsa ne olur? Bu gibi bilgiler giriş için yeterli olacaktır. Daha sonra kanalizasyon hattı ile ilgili bilgiler verebilirsiniz. Hat neden yapılması gerekiyor, neden deşarjı havza içinde olması lazım, havzayı kirletmemek için foseptikte nasıl bir sızdırmazlık teknolojisi kullanacaksınız. Atıksu nihai olarak nereye taşınacak?

  Aklıma gelenler bunlar şimdilik..
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.