Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanalizasyona deşarj standartları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serap Töre Çelik tarafından paylaşıldı.

 1. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Bildiğiniz gibi SKKY ' de tablo 5 ile 20 arasında farklı tesislere ait alıcı ortam deşarj standartları bulunmakta. Bir de Tablo 25 Kanalizasyona Deşarj Standardı var. Tablo 5 ile 20 arasında sınıflandırılan tesislerden biri, eğer arıtılmış suyunu kanalizasyona deşarj edecekse, tablo 25 mi kullanılmalı, yoksa özel olarak sınıflandırılmış alıcı ortam deşarj standardı olduğundan , var olan spesifik standartlara göre mi yapılmalı ?

  Kanalizasyon sistemine deşarj da yapılan arıtmanın ( ön arıtma diye geçiyor SKKY' de) amacı kanalizasyon içerisindeki atıksuyun içeriğinin bozulmaması. Böylece kanalizasyon sistemi sonunda bulunan arıtma tesisinin atıksu kriterleri bozulmamış olacak.

  Bu bilgilere göre benim düşüncem alıcı ortam deşarj standardının kullanılması gereksiz o kadar temiz suyu neden kanalizasyona vereyim, kanalizasyon deşarj standartlarını sağlamam yeterli.

  ama danışman bir arkadaşım da durumun böyle olmadığını, eğer spesifik olarak belirlenmiş tablolar arasında yer alıyorsa işletme, kanalizasyon da olsa onların kullanılması gerektiğini hatta SKKY de bununla igili bilgi yer aldığını söyledi ama ben bulamadım ve kafam fazlasıyla karıştı :(
  Uzun yazımı okuduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim.
   
  nakzo34 bunu beğendi.
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Serap hanım, eğer şehir kanalizasyon şebeke sistemine bağlayacaksanız muhakkak o ilin bir kanalizasyon bağlantı deşarj standardı vardır. Bulunduğun ildeki Su ve Kanalizasyon müdürlüğüne giderek bu konuda daha net bilgi alabilirsin. Kanalizasyona vereceğin atıksuyun içeriği de önemli . Selamlar
   
 3. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Serap Hanım,sizin de belirttiğiniz gibi atıksular ön arıtmadan sonra kanalizasyona deşarj edilebilirler.Ön arıtma ile hedeflenen kanalizasyon deşarj standartlarının sağlanmasıdır.Burada sektör tablosu hangi parametrelere bakılması gerektiğini gösterir.Örneğin süt ürünleri atıksuları sektör tablosu 5.3 te KOİ,pH ve Yağ-Gres parametreleri kontrol edilir.Ama sınır değer olarak 5.3 tekiler değil Tablo 25 tekiler veya deşarj yapılacak altyapı yönetiminin belirlemiş olduğu değerler kullanılır.
   
 4. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Fatih bey, organize sanayi bölgesinin kanalizasyon sistemi, il kanalizasyon değil, sanırım onlara da sormam gerekecek. İlginiz için teşekkürler.
   
 5. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Selma Hanım teşekkür ederim :) Bir kaç sorum daha olacak size,
  Organize sanayi bölgesi olması durumu değiştirmez değil mi ? Yine dediğiniz gibi uygulayacağız, yoksa organize sanayi bölgesi bu durumda bize özel bir standart verip buna uygun yapın diyebilir mi ? Ve bu projeden onay almak gerekirse onay merci il çevre midir ?
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  aynen o şekilde, osb kendi deşarj standartlarını da belirliyor. belki de size arıtmaya gerek yk bile diyebilir.
   
 7. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Tarık bey OSB istemiş arıtmayı, pH problemi var suyun ve KOI zaman zaman 4000 mg/L ye yaklaşıyor, dediğiniz gibi OSB ile görüşmek gerekecek, proje yaparken peki onay için il çevre mi olmalı ya da onaya gerek var mı ? Normalde kanalizasyon sistemine deşarj bağlantı izinleri dolayısı ile proje onayları İZSU'dan alınıyordu çünkü. Şimdi kanalizasyon OSB arıtmasına tabi tutuluyor neticede. İZSU ile de pek alakası kalmıyor olayın değil mi ?
   
 8. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  OSB'nin içinde oldugunuzdan proje onayını da osb yapıyor.
   
 9. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  OSB lerin deşarj limitleri daha esnektir.OSB de çalıştığım içi biliyorum aslında Tablo 25 uygulanması gerekiyor.Ama onu bile sağlamak istemeyen işletmeler bile var malesef..
   
 10. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  hangi osb standardı belki ben de vardır..
   
 11. Tijen Canişcioğlu

  Tijen Canişcioğlu CMNet Üyesi

  Serap hanım,
  Eğer şehir kanalizasyon şebekesine bağlanacaksa, proje dosyası hazırlanıp meslek odamıza ve İZSU'ya onaylatıyorsunuz. Onaylanmış projeye göre önlem tesisini yapıyorsunuz.
  OSB ise, OSB'nin kanala deşarj standart değerlerine göre proje dosyasını hazırlayıp OSB'den onaylatıyorsunuz. İl çevre onayı gerekmiyor. Yanlız betonarme olacaksa önlem tesisinizde mimari projeyi de talep ediyorlar.
   
 12. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Manisa Turgutlu OSB Tarık Bey,
   
 13. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Tijen Hanım teşekkür ederim bilgiler için.
   
  Tijen Canişcioğlu bunu beğendi.
 14. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Tarık bey TOSB sitesinden OSB ler için genel bir yönetmelik indirdim okudum, direkt standart belirtilmemiş ama, pH ve yüzey aktif maddeler ile ilgili bilgiler yer almakta. Yönlendirmeniz için teşekkürler.
   
  Tarık Can bunu beğendi.
 15. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  rica ederim, sektördeki arkadaşlara yardımcı olmak görevimiz, siz danısmanlık firması mısınız? adı neydi?
   
  Serap Töre Çelik bunu beğendi.
 16. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Hayır danışmanlık değil, İnşaat firmasıyız, taahhüt işleri yapıyoruz, Arıtma , alt yapı, havuz, Elektrik dağıtım şebekeleri.. herşey var :) ERKASAP İnşaat İzmirdeyiz
   
 17. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  ben de arıtmadan pek anlamıyorum artık, okuldan sonra mevcut arıtmalar üzerinde işletme fln yaptık ancak proje vb. işleri hiç yapmadık. arıtmacı lazımdı bizlere de :p :)
   
  Serap Töre Çelik bunu beğendi.
 18. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  İhtiyacınız olduğunda aktarabileceğim her türlü bilgiye paylaşırım :)