• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite Artışı Ürün Bazında Bakarsak ÇED Durumu Ne Olur?

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bir firmamız Matbaa Mürekkebi, Vernik vb. ürünlerin üretimini yapmaktadır. Firma konu ile ilgili olarak 2008 yılında Proje Tanıtım Dosyası sonucu ÇED Gerekli Değildir Belgesine sahip olmuş. Firmada zaman içinde kapasite artışları olmuş tabi ki, ancak Çed geçerliliğini korumuş. Şuan firmada yine bir kapasite artışı meydana gelecek. Bu artış, 2008 yılında hazırlanan Proje Tanıtım Dosyasındaki üretim kapasitesinin altında kalıyor. Ancak kalem kalem bakıldığında artışlar var.
Örneğin; Proje Tanıtım Dosyasındaki Vernik 600 ton/yıl. Şimdiki kapasitede Vernik 3200 ton/yıl. Totale bakınca altında kalıyoruz ama ürün bazında bazı kalemler örnekteki gibi artmış. Bu durumda izlemem gereken yol hakkında bana bilgi verir misiniz?

Genel üretim kapasiteniz ne peki? Sonuçta vernik üretim kalemlerinizden biri ve artış olmuş. Bildirimi yapılmamış. Üretimi etkilemeyen bir durum olsa sıkıntı olmazdı fakat bu durumda çed taahhütüne uymadığınız için ceza yiyebilirsiniz.

@Esra G.Ö.
Henüz kapasite raporu çıkmadı planlanan durum budur. Genel üretim kapasitesi Proje Tanıtım dosyasında 39 ton, bizim şuanki 20 ton olacak. Total de artış yok, eski kapasiteye göre artış var. Ve kalem bazında artış var

İl Müdürlüğüne Hitaben
Tarih...Sayılı ÇED Gerekli Değildir Belgemiz ektedir. İşletmemizde, proje tanıtım dosyasında belirttiğimiz birtakım ürünlerin kapasiteseinde değişiklikler olmuştur. Ekteki kapasitemizin göz önüne alınarak işletmemizin ÇED Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederiz.
Ekler:
1. Proje Özeti
2. Proses Akım Şeması
3. Tapu veya Kira Kontratı
4. Vaziyet Planı
5. Şirket yada Şahıs İmza Sirküsü
6. Ticaret Sicil Gazetesi Örneği
7. Kapasite Raporu
8. ÇED Gerekli Değildir Belgesi
Not: Ekler farklı illerde değişklik gösterebilir.

Cevap sizi sonsuza dek kurtaracaktır :) İyi çalışmalar dilerim.

@eyavuz
Tamam o zaman bu şekilde bilgi vereyim. Peki sizce bu bilgiler ışığında Çed Belgesi Geçerliliğini koruyor şeklinde cevap gelir mi? Şimdi firma merak ediyor durumu. tekrar PTD hazırlanır mı diye?

Toplam kapasiteyi aşmadığınız sürece sorun olmaz. Örneğin benim süt işleme tesisim vardı. Kalem kalem bakınca kaşar üretimi, peynir üretimi, süt üretimi kapasiteleri, kapasite raporunda proje tanıtım dosyasını aşıyordu. Ancak genel baktığımızda çiğ süt işleme kapasitesi ÇED i aşmadığı için bir sorun olmadı.