• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite artışı

Tuğra .3

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
1/3 oranında kapasite artışım olacak çevre izin sürecini 30 gün içerisinde yeniden başlatacağım.
sisteme kapasite raporu dışında hangi evrakları yükleyeceğim?

Merhaba, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğine göre;

2) Çevre izin belgesi ile çevre izin ve lisans belgesi yenileme başvurularında Ek-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlara ilave olarak, il müdürlüğü uygunluk yazısı, kapasite raporu ve Çevresel Etki Değerlendirmesine ilişkin kararın sunulması gerekmektedir.

Merhaba,
Kapasite artışı 1/3 oranında olmazsa, eskisiyle aynı kalırsa veya çok az miktarda artarsa ne yapmak gerekmektedir?

Eğer yeni bir makina veya hat kurulup kapasite artırılacaksa çed görüşü sorulmalı, bu olmaksızın (vardiya ekleme vb.) kapasite artışı yapılıyorsa bir şey yapmanıza gerek yok.

Önceden kullanılan birkaç stok tankını kullanım dışı yapıp yerine yeni stok tanklarını göstereceğiz. Kapasite raporunda firmaya ait makine ve teçhizat listesi ile yıllık üretim kapasitesi var. Eklenenler makine değil stok tankı olduğu için üretim kapasitesini değiştirmiyor. Kullanım dışı kalan tankları ve yeni ilave edilen tankları yazıp, önceden şu kadarlık olan depolama hacmimiz artık bu kadar olmuştur diyerek ÇED görüşü sormalı mıyım Serkan Bey?

@Serkan Çiçekay Ancak depolama hacminin biraz artması sebebiyle ÇED görüşü almamız gerekir değil mi? Çünkü 500-50.000 m3 arasında hacim olursa seçme eleme kriterlerine giriyor, biz şuan ÇED kapsam dışıyız. 500 m3'ü aşıp aşmayacağımız konusunda değerlendirirler diye düşünüyorum.

Kusura bakmayın, işe başladığımdan bu yana ilk kez kapasite değişikliğimiz olacak, süreçlere pek hakim olmadığım için yanlış/eksik bir şey yapmamak adına soruyorum. :)

@Beril Çataltepe 1/3'ü aşmadığı sürece Serkan Bey'in ilettiği gibi çevre izni ile ilgili bir işlem yapılması zorunlu değil. Ancak ÇED kısmı dediğiniz gibi önemli. Hele ki alınmış bir "Kapsam Dışı" görüşü varsa, kapsama girme ihtimali nedeniyle görüş sorulması gerekir. Bir dilekçe hazırlayıp ekine aşağıdakileri koymanız yeterli olacaktır:
-ÇED Başvuru Formu (İl Müdürlüğü web sitelerinde oluyor)
-Mevcut ÇED Görüşü
-Mevcut görüşüm alındığı döneme ait Kapasite Raporu
-Yeni Kapasite Raporu
-Ticaret Sicil Gazetesi
-Taahhütname

elimde böyle bir taahhütname örneği mevcut işine yarar belki.

Ekli dosyalar

• taahhutname.doc
    40 KB · Görüntüleme: 22