• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite raporu

Hande A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre m.
Merhaba arkadaşlar devlet kurumları kapasite raporundan muaf olabiliyor mu?

Üstadım Merhaba,

Yapılan faaliyete göre kapasite raporundan muaf olan kurumlar ve firmalar olabilmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yayımlanan "Kapasite Raporlarının Düzenlenmesi Usul ve Esasları" incelemenizi tavsiye ederim.

Kapasite raporu düzenlenecek alanlar Madde 6- (1) Kapasite raporları; tezgah, cihaz, makine gibi muharrik kuvvet kullanarak hammadde, yarı ve tam mamulleri, özellik, içerik, bileşim veya şeklini kısmen veya tamamen değiştirmek amacıyla işleyerek, seri halde veya standart olarak yeni bir ürün üreten işyerleri ile yer altı kaynaklarının çıkarılıp işlendiği yerleri işletenler ve bilişim teknolojisi ile yazılım üretenler ile Birlik Yönetim Kurulu tarafından belirlenen üretim alanları için düzenlenir.

1645643354131.png

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kapasite raporu düzenlenmesi için 1. şart odaya kayıtlı olmaktır.
Devlet kurumları Odalara kayıt olamaz. Kapasite raporu düzenlenemez ve kapasite raporundan muaftır.
Ancak ekspertiz raporu alabilirsiniz.

Merhaba,

Benim de bir sorum olacak. Bir tesiste tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Hizmet aldığımız çevre danışmanımız, yenilenen kapasite raporuyla çevre iznini güncellemeyi unutmuş.
Kapasite artışı %40 civarı. Üretim metotlarında, kullanılan hammadde miktarında bir artış yok ama ürün miktarı güncellendi. Kapasite raporu güncelleneli neredeyse 1 yıl olacak.
Cezai bir durumla karşılaşmamak için neler yapılabilir?
Yeni bir kapasite raporu başvurusu yapıp, o rapor ile devam mı etmeli? Bir öneriniz var mıdır?

Anonim (637b)Merhaba,

Üretim kapasiteniz artığından dolayı mecbur izin yenileme başvurusu yapılması lazım. Başvurunuzu 1 yıl önce çıkarılan kapasite raporu ile yaptığınızda ilgili memur kapasite rapor tarihine dikkat edecektir ki bundan dolayı idari para cezası alabilirsiniz.

Aynı kapasite raporunu revize ederek başvuru yapılabilir. Fakat ilerleyen süreçlerde 1 yıl önce çıkarılan kapasite raporunuz herhangi bir denetimde tespit edilirse idari para cezası alabilirsiniz.

Kapasite artışınızın ÇED'inizi ilgilendirip ilgilendirmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederim. ÇED'inizi aşar ise proses/fabrika kapatmaya kadar idari yaptırım uygulanabilir.

Oğuzhan KeskinBilgilendirme için teşekkür ederim. ÇED'i aşmıyor neyse ki.
Aslında üretimde de değişen bir durum yok. Daha önce unutulan bir ürün kalemi kapasite raporuna ilave edilmiş. Tüketimlerde bir değişiklik yok. Dahası, çevre iznine tabii olduğumuz alanda da değil değişiklik. Kafamı karıştıran da bu. Hem tamamen montaja dayalı bir ürün kalemi hem de çevre iznine tabii olduğumuz proses dışında.
Nİhayetinde anladığım, kapasite raporunu revize ederek başvuru yapmak dışında pek seçenek yok gibi.
Tekrar teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar;
Geçici faaliyet belgemizi aldık. İzin lisansı almama 6 ay kadar bir süre var ve bu boşlukta kapasite raporunu yenileyeceğiz. Kapasite raporum taslak aşamasında ve 1/3 oranından daha az artış göstermiştir. 1 tane pres ekleyeceğiz. İzin lisans belgesini alırken problem teşkil eder mi?

hacer_oguzÜstadım Merhaba,

İşletmenin toplam üretim ve/veya tüketim kapasitesi miktarı 1/3 oranını geçmiyorsa herhangi bir yenileme işlemi yapmanıza gerek yok. Ancak pres makinesi ekleyeceğiniz için bu durumu il çevre müdürlüğüne yazılı bildirin ve yazı da Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında üretim miktarının 1/3 oranını aşmadığını belirtin. Eliniz de kanıt olmuş olur.