• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kapasite Raporu

erman

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Nisan 2011
Mesajlar
150
Beğeniler
14
Şehir
Balıkesir
#1
Merhaba,

Kapasite raporu ile ilgili iki sorum olacaktı.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- Tesis 2 sene önce hazırlattığı kapasite raporunda çalışma şeklini 8 saat olarak göstermiş ve o şekilde çalışıyormuş. Şu anda aynı sayıda personel ile 24 saat - 3 vardiya çalışıyor. Kapasitesinde herhangi bir değişim olması ve ya olmaması halinde kapasite raporunu yeniletmek gerekir mi? 24 çalışmak için herhangi bir izin gerekiyor mu ?

2-Bir başka tesis için geçerliliği devam eden kapasite raporu mevcut. Kapasite raporuna göre " arıtma bulunuyor ve deşarj izni var." Fakat şu anda deşarj izni zaten dolmuş durumda. Ve arıtma iptal edilip foseptiğe çevrilmek isteniyor. Tesiste ekipman ve kapasite hususunda bir değişiklik bulunmuyor. Sadece atık su konusunda bir değişikliğe gidilecek. Bu durumda raporu yeniletmemiz gerekir mi ?

İyi çalışmalar.
 

KaanDogukan

Genel Yönetici
Kayıt
15 Mart 2010
Mesajlar
345
Beğeniler
349
#4
Her türlü kapasite raporu değişecek.
- yıllık üretim miktarını değiştirmediği sürece ister 24 saat çalışsın ister 8 saat çalışsın kapasite raporunu değiştirmesine gerek yoktur.. ta ki kapasite raporunun süresi dolana kadar.
- kullandığın, ürettiğin ürün ve miktarlarda değişime, gelişme, azalma olması durumunda kapasite raporu değişmelidir.
- atıksu arıtma tesisini değiştirmen durumunda yine aynı durum geçerli, kapasite miktarın değişmediği için kapasite raporunu değiştirmene gerek yoktur. Zaten kapasite raporunun süresi dolması durumunda değiştireceksin ve senden değişiklikler için bilgi ve belge isteyecekler. ozaman değiştirirsin. 2 defa masraf olmamasını öneririm...
 

erman

CMNet Üyesi
Kayıt
5 Nisan 2011
Mesajlar
150
Beğeniler
14
Şehir
Balıkesir
#6
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Ayrıca çalışma saatlerindeki değişim için izin gerekir mi ? Gündüz 8 saat çalışan fabrika, vardiya sistemine geçip 3 vardiya halinde 24 saat çalışacak olsa bunun için herhangi bir yere bildirimi gerekir mi ?
 
Kayıt
31 Ağustos 2010
Mesajlar
152
Beğeniler
80
#7
kapasite raporuyla ilgili bnm de bir sorum olacak..gfb başvurusunu yaptığım tesisin kapasite raporu makine müh. odasından alındığı için bakanlık başvurumu reddetti..kapasite raporu hazırlama yetkisinin sadece TSO da olduğu yazıyor...TSO ile görüştüğümde ise mevcut olan raporunun geçerli olduğunu tesisimde üretim olmadığı için kapasite raporu veremeyeceklerini söylüyor? konuyla ilgili ne yapılabilir?
 
Kayıt
7 Şubat 2011
Mesajlar
277
Beğeniler
147
#8
özliem eger tso raporunun geçerli oldgunu söylüyorsa bunu dilekçe ile yazılı beyan al.
onuda ilgili yere götür dilekçeyle tekrar sun.

ama şunu söylim benimde kapasite raporu ile sorunum var

gfb ile ilgili işlerde taahhüt olsun o tarz belgeler dahi kabul edilmiyor tsodan kapasite raporu sadece geçerli sisteme yükleme yapılırken sadece onu kabul ediyormuş ( bu bilgiyi il evre müd verdi.)
 
Kayıt
11 Ocak 2012
Mesajlar
41
Beğeniler
7
#9
Kapasite raporunu ticaret odası ve sanayi odası düzenleyebiliyor. Eğer üretim yoksa ticaret odası kapasiteden muaf yazısı vermekte, makine parkuru olduğu müddetçe eksper gelip inceleme yapabilir. tabi şu var eğer sanayi odasına kaydınız varsa ticaret odasını kapasite raporu düzenleyemez.
Hangi odaya bağlısınız?
 
Kayıt
7 Şubat 2011
Mesajlar
277
Beğeniler
147
#10
doğan bey o konuyu biraz daha açarmısınız nasıl oluyor yani sonuçta her yer ticaret sicil gazetesine kayıtlı değilmi onun içinde odaya üye öyle olmuyormu
 
Kayıt
11 Ocak 2012
Mesajlar
41
Beğeniler
7
#11
esnaf ve sanatkarlar odasına kaydı olup ta ticari sicil gazetede görünebiliyorsunuz melyun
 
Kayıt
11 Ocak 2012
Mesajlar
41
Beğeniler
7
#12
dediğim gibi hangi odaya bağlı olduğu önemli normalde üretim yapmayan bir tesisin ticaret odasına kaydının olması gerekir, böyle bir durumdada kapasiteden muaf yazısı alınabilir makine parkuru varsa