Kapasite sorunu

until_forever

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
25 Ağustos 2011
Mesajlar
5
Beğeniler
1
#1
Arkadaşlar merhaba , öncelikle yeni katıldım hepinize kolay gelsin diyorum.
benim bir sorunum var bi maden firmasında işe girdim ve dosyalarını inceliyorum şimdilik. Proje tanıtım dosyalarında verilen üretim miktarları ile MİGEM'e gönderilen üretim raporları arasında büyük farklar var. Yani yıllık bi ocaktan 20.000 ton üretim olcak diye gösterilmiş fakat 70.000 ton üretilmiş ve devlet hakkı ödenmiş.
Üretilen gerçek rakamda proje beyanında gösterilen rakamda ÇED Gerekli kararına girmiyor.
Bu durumda yeni bir PTD hazırlanıp Kapasite artışı için başvuru yapmak gerekirmi? ve bu durumda şirket cezai bir durumla karşı karşıya mı ?
Şimdiden Teşekkür ederim
 

Erol Bölek

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
21
Beğeniler
13
#2
ÇED görüşü alınmadan yaklaşık 3.5 kat kapasite artışı olmuş. (kapasite raporu yada yerine geçen belgedeki rakamı aşıyor ise)
Şirket iyi niyetini belli edip İl Çevre ile irtibata geçerse ceza yemez. Fakat görmezden gelirse ceza yer. (Aslında cezalık bir durumu var ama şu anki geçiş süreci nedeniyle öncelikle niyete ve uygulamaya bakılıyor)
Öncelikle telefonla/yüzyüze İl Çevre ile görüşüp durumu belirtin, ve gereğini yapmak istediğinizi belirtin. İl Çevre size yeni bir PTD hazırlayıp başvurun diyecektir. Ona göre gereğini yaparsınız.

Sizinle aynı durumdaki bir firma 12000TL bir ceza yemişti ama diğer çevresel durumları da iyi değildi.
 

until_forever

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
25 Ağustos 2011
Mesajlar
5
Beğeniler
1
#3
çok teşekkür ederim erol bey sagolun
 

Yukarı Alt