Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu

Konu, 'ARŞİV' kısmında Emre Özer tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Merhabalar; yaklaşık günde 1000 m3/gün atıksuyu oluşan çinko,krom,nikelaj kaplama yapan tesise ön arıtma kurdurmak istiyoruz.Bununla ilgili tesise yapılması planlanan ön arıtma ya da paket arıtma tesisi için ne gibi önerileriniz olabilir ?
   
 2. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Ağır metaller yüksek pH'larda çözünür halde bulunmaz çökelme eğiliminde olurlar.Suyun pH'ını yükseltecek bir nötralizasyon ünitesi kurulması gerekli.Duruma göre ızgara+kum tutucu başa,nötralizasyon ve çökeltme için hızlı ve yavaş karıştırma havuzu+çökeltim havuzu.Hızlı karıştırma havuzunda sülfür bileşikleri yada kuvvetli alkaliler ilave ederek ağır metalleri katı forma dönüştürür,yavaş karıştırma havuzunda çökelmeyi kolaylaştırmak için polielektrolit ilave eder ve çökeltim havuzunda çökeltirsiniz.Arzu ederseniz çökeltim havuzundan uzaklaştırdığınız ağır metal içeren çamuru,pH'ını yükselterek geri kazanabilirsiniz.
   
  Emre Özer bunu beğendi.
 3. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Atıksuyunuzda krom + 6 bulunuyorsa krom +3 e dönüştürerek çöktürme uygulanması gerekir.Bunun için düşük pH ta sodyummetabisülfit dozlamalısınız.
   
  Emre Özer bunu beğendi.
 4. Ayşegül Yılmaz

  Ayşegül Yılmaz CMNet Üyesi

  Emre Bey , kaplamadan kaynaklı oluşacak 1000 m3/gün lük atıksu hem miktar olarak hem de içerisinde ağır metalleri ihtiva edeceği için önem arz eden bir atıksudur. Özellikle tasarım aşamasında konu çok ciddi ele alınmalıdır ki işletme aşamasında çıkabilecek problemlerin önüne şimdiden geçilebilsin. Zaten tasarımın hatalı olması durumu işletme aşamasında başınızı ağrıtır. Bu yüzden arıtma tesisinin tasarımı , arıtmada kullanılacak kimyasalların seçimi ve bunların uygun şekilde kullanımı tesisten çıkacak suyun istenen deşarj kriterlerini sağlayıp sağlamamasında önemli rol oynayacaktır. Size naçizane tavsiyem bu işi iyi bilen , kaplama arıtması konusunda referansları olan ve bu işi birçok kez yapmış arıtma firmalarıyla irtibata geçmenizdir. Ayrıca anlaştığınız firmayla yapacağınız sözleşmeye çıkış suyu deşarj kriterlerinin sağlanacağı ve tesisin bu şekilde tarafınıza teslim edileceğine dair bir madde eklemenizi öneririm.
   
  Emre Özer ve Gülfem Polat bunu beğendi.
 5. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Teşekür ettim Ayşegül Hanım söylediklerinizi dikkate alacağım.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...