• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Karbon ayak izi

Burcu D

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, fabrika bazında karbon ayak izi hesabı nasıl yapılmaktadır? Neleri göz önünde bulundurmalıyım?

Devin Bahçeci - KİŞİSEL KARBON AYAK İZİ REHBERİ
bu kitap size yardımcı olacaktır hanımfendi.

Teşekkür ediyorum ilginiz için. Geniş bir zamanımda okumayı isterim ama yakın zamandaki denetimim için kontrol parametresinde yer alan "tesis karbon ayakizi hesabı yapıyor mu?" sorusunun cevabını hızlı bir şekilde bulmam gerekiyor.

@Burcu_
Kubilay bey kişisel diyor işletmelere de uygun mudur yardımcı olur mu?

@kubiay DUMAN

Baktım kitabı tekrar inceledim kitap zaten gereksiz bilgi yerine çözümlü örnekler var onun üzerinden gidiyor ama bu daha çok bir hane halkının yada bir kişinin karbon ayak izi ile alaklı. Bir işletmenin karbon ayak izini bulurken mutlaka benzer kısımlar vardır ama tesis için daha detaylı bir hesap gerekir.

@Burcu_

Tesiste kullanılan elektrik, doğalgaz, dizel miktarları, araçlarda kullanılan yakıt miktarları, CO2li yangın tüpü miktarlarını alarak yapıyorum ben. denetimlerimde problem çıkmadı ama kapsamlı ve çok ciddi bi denetim geçirmedik bu konuda.

@ilk.ayy
örnek doküman var mıdır elinizce paylaşabileceğiniz ?

Brandium Alışveriş ve Yaşam Merkezi için hazırlanmış olan, 2017 yılı kurumsal karbon ayakizi raporunu ekte bulabilirsiniz. Umarım yardımcı olur.

Burada dikkat edilmesi gereken şey karbon ayakizinin sera gazı emisyon raporu ile karıştırılmamasıdır. Fabrikalar için ( eğer yönetmelik kapsamında ise*) sera gazı emisyon raporu Bakanlıkça onaylanmış sera gazı emisyon izleme planı ve Bakanlıkça yayımlanacak olan tebliğler çerçevesinde hazırlanarak doğrulayıcı kuruluşlara doğrulatılır. Ancak ister Yönetmeliğe tabi olsun ister olmasın her işletme için kuruluş bazında karbon ayakizi raporu hazırlanabilir. Bunun için uygulanması gereken standart ise "ISO 14064-1 “Sera Gazları - Bölüm 1: Sera Gazı Emisyonlarının ve Uzaklaştırmalarının Kuruluş Seviyesinde Hesaplanmasına ve Rapor Edilmesine Dair Kılavuz ve Özellikler” standardı "dır.

*bkz: SERA GAZI EMİSYONLARININ TAKİBİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Ekli dosyalar

• BRANDIUM KURUMSAL KARBON AYAK İZİ RAPORU.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 135
Proje ödevi olarak hocamız karbon ayak izi ni araştırmamı istedi. Bu konuyla alakalı elinde kaynak ,örnek proje olan varsa yardımcı olabilirler mi? Teşekkürler şimdiden.

Merhaba, ben de tezim için bir özel kurumun karbon ayak izini hesaplayacağım. Rica etsem bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Döküman, örnek proje vs. elinizde var mıdır acaba? İyi çalışmalar dilerim.

açıkçası döküman şeklinde bişeyim yok, excelde ıppc ye göre basit bi tablo ile takip ediyorum.

@ilk.ayy anladım teşekkür ederim, peki o tabloyu benimle paylaşma şansınız var mı? genel formatını görmek açısından çok iyi olurdu benim için, lisans tezim olduğu için sıfırım bu konuda :)

@Mustafa.Durak teşekkür ederim, paylaşımınızı bekliyorum:)