Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon salınımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Aynı kömürü sanayide kullanmakla ortaya çıkan karbon salınımı ile elektirk sanralinde kullanılmakla ortaya çıkan karbon salınımı arasında fark var mıdır?
   
 2. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  eğer santralde bacı gazı arıtma sistemi varsa (desülfürizasyon v.b.) karbon salımı yakılan kömürün birimine göre daha farklıdır. ama santralde yakllına miktar sanayide yakılan miktardan çok daha fazla olduğu için toplamda santralden daha çok karbon salınmı yapılmıştır. bu arada atmosfere salınan her gazın bir eşdeğer karbon oranı vardır. olaya sadece dumanın için deki karbon olarak bakmamak lazım, örneğin kükürtdioksit salınımı çok fazla olur termik santrallerde bunu gidermek için birçok termik santralde desülfürizasyon yöntemi kullanılır kömürü kireç taşı ile yakarak dumanın içindeki kükrdü bu sistemler alırlar.
  ayrıca şunuda belirtmekte fayda var. sanayide yakılan kömürün kalite değeri ile (kalorisi) termik santralde yakılan kömürün kalite değeri arasında fark vardır. termik santrallerde linyit kömürü kullanılır ve ülkemizdeki linyiy kömürleri çok kaliteli değildir. termikte ortalama 2500-3500 kalori kömür yakılır (her santaralin tasarımına göre farklılık gösterebilir.) sanayide daha çok toz, fındık gibi kömür kullanılmaktadır. bu kömürün kalitesi eleme işleminden geçtiği için 5000 kalori civarındadır. buda doğal olarak atmosfere yayılan gazda farklılıklar yaratacaktır.
  yani kısacası 1 ton kömür yakıldığında termik santralden sanayiye göre daha az emisyon yayaılır. ancak tek bir ünitesi olan termik santral (160 MW) günden yaklaşık 5000 ton kömür yaktığını düşünürsek toplamda sanayiden daha fazla miktarda emisyon yaymaktadır.
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim adem bey
   
 4. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  rica ederim. ayrıca türkiyenin en modern termik santrali olduğu söylenen çan 18 mart termik santralinde bacagazı arıtma sistemi desülfürizasyon sistemi yakma sistemi hakkında internette araştırma yapabilrisiniz. bununla ilgili videolar dökümanlar var. size daha aydınlatıcı bilgi verir.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...