Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı Atık Yönetim Planı hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  evet arkadaşlar yeni bir konu üzerinde yoğunlaşmak üzere merhaba herkese:)

  Organize sanayi bölgelerinde, işletmelerde çalışan arkadaşlarında bileceği üzere, işletmelerin 3 yıllık katı atık yönetim planı olmaktadır. çalıştğım iş yerinde 2009-2012 katı atık yönetim planı mevcuttur. fakat bunun 2012 yılında bitmesinden dolayı tekrardan yapılması gerekmektedir. tesiste herhangi bir revize işlemi yoktur. bunun için sadece giriş değerlerini, üretim, tüketim, vs.. gibi değerleri değiştirerek aynı formatı hiç bozmadan yapsak bir sakıncası oluyrmu acaba?

  şimdiden teşekkkür ederim ilgilenen arkadaşlara;
   
 2. mamala53

  mamala53 CMNet Üyesi

  benim bir fikrim yok ayrıca o katı atık yönetim planını bana gönderebilir misin ?
   
 3. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Bu bahsettiğin yönetim planı, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine göre hazırlanan 3 yıllık atık yönetim planı mıdır? yoksa OSB içerisinde yer alan sanayilerin hazırlaması gereken ayrı bir katı atık yönetim planı mı var?
   
 4. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  konuya benzerlik açısından entegre atık yönetim planı adı altında konu açlımıştı.oradaki fikirlere bakabilirsiniz. Entegre atık yönetim planı sanırım bahsettiğiniz tüm planları kapsayacaktır. Format açıısndan diğer yönetmeliklerde belirtilen formatlarla benzerlik kurabilirsiniz. Entegre atık yönetim planı hazırlama kılavuzu;

  http://atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/atikyonetimi/Files/Belgeler/kilavuzlar/Entegre Atık Yönetim Planı Hazırlama Kılavuzu.pdf

  iyi çalışmalar..
   
 5. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  Evet tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre hazırlanan 3 yıllık plandır, 2012 yılında bitecektir. sizinde bildiğiniz üzere tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre hazırlanan bu plan 3 yıllık tahmini değerleri kapsamaktadır. aynı şekilde 2012-2015 yılları arasında gerektiği için sadece değerleri değiştirip üzerine koysak herhalde herhangi bir sorun çıkmaz değilmi?
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  evet bir sorun çıkmaz, fakat atık çeşitliliğinde değişim varsa bunu yazın ve atıkları gönderdiğiniz bertaraf tesisi değiştiyse veya bu tesisin yaptığı işlemler değiştiyse bunları işleyin.
   
 7. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Atık Yönetim Planı Hazırlanması

  Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine göre tehlikeli atık (atık, yağ, pil-akü dahil) üreten tesislerin 3 yıllık Atık Yönetim Planı hazırlayarak ilgili Valilikten (İl Çevre ve Orman Müdürlü) onay alması gerekmektedir.Atık Yönetim Planı Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin bir gereği olup planın sadece tehlikeli atıkları içermesi yeterlidir.

  Ayrıca Eğer plan hazırlanış tarihinden sonra yönetmelikte ve üretimde bir atış yok ise durum bu şekilde değerlendirilebilir, Fakat kaynakta azaltma ilkesinin uygulanması açısından tehlikeli atık miktarlarınızda azalma olması gerekmektedir. Ayrıca bu tarz belgelerde beyan esastır sizin isteginiz doğrultusunda beyan edersiniz fazlası olure eksiği olur ekonomik kriz çıkar üretim düşer atık miktarıda düşer bu nedenle normal şartlar altında bir atık projeksiyonu ile çeözmenizi öneririm.
   
 8. pinarodabasi

  pinarodabasi CMNet Üyesi

  Tehlikeli atıklar için oluşturulan 3 yıllık atık yönetim planları yenilenirken, atık miktarı ,atık türü,atığı gönderdiğiniz tesis ,geri kazanım veya bertaraf yöntemi değiştiyse ilgili değişiklikleri yeni atık yönetim planına işleyerek onaya sunarsınız, her hangi bir değişiklik yoksa aynı değerlerle atık yönetim planınızı oluşturabilirsiniz.
   
 9. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim ilginiz için..
   
 10. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  peki tehlikeli atık yönetim planı örneği olan arkadaş varsa acaba paylaşabilirmi?

  teşekkürler,
   
 11. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  bununla ilgili plan örneği-format yok fakat tıbbi atık kontrol yönetmeliğindeki tıbbi atık yönetim plan formatını baz alabilirisnz.
   
 12. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  tehlikeli atık yönetim planı (3 yıllık atık yönetim planı) formatını bakanlığın sitesinden veya forunda ilgili konu başlığı altında bulabilirsiniz.
   
 13. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  uzun bir zaman diliminden sonra merhaba tekrardan,:)

  Bir sorum olacak acaba katı atık yönetim planı hazırlarken tehlikeli atıkları depolama alanı yapıyoruz kendi bünyemizde, yönetmeliğe göre ayda 1 tondan fazla çıkartanlar valilikten izin almaları gerekiyor bu neye göre anlayamadım? birde 2009-2012 yılları için bizim planımızda 3 tona kadar atık miktarı olup gönderilecektir" ibaresi var bu ne ye göre oluyor ? şuanda 25 tona yakın olduğu vakit gönderiyoruz ? bunun herhangi bir sınırlaması varmı acaba ? teşekkürleri
   
 14. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  tabiki var siz atığınızı en fazla 6 ay depolayabilirsiniz.
  diyelimki ayda 500 kg atığınız çıkıyor. 6 ayda 3000 kg yapar. siz atığınız 3000 kg a ulaştığında göndermelisiniz. eğerki gönderdiğiniz tesiste sıra v.b durumlar var da alamıyorsa o zaman özel izinle bu süre uzatılabiliyor..

  Aylık 1tondan fazla atığınız çıkıyorsa geçici depolama alanı için il çevre ve şehircilikten izin almanız gerekiyor. ama her durumda da atığınızı en fazla 180 gün depolayabilirsiniz.
   
 15. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  bizim atığımız yaklaşık olark ayda 25-30 ton arası çıkıyor. bunun için ne yapmamız gerek ? 3 yıllık tehlikeli atık yönetim planında 2009-2012 yılı için aylık 3 ton demişler fakat biz bunu aylık 25ton olarak yazsak herhangi bir sıkıntı çıkarmı? izin almamız gereklimi ?bu arada depolama diye bir lüksümüz de yok:) zaten aylık 25 ton çıktımı hemen gönderiyorz:) ama bunun bir kısıtlaması varmı ? yönetmeliği okudum onda herhangi bir nekadar depolanma şartı filan yok ?

  bilgi paylaşımınız için teşekkürler,
   
 16. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  yazdığım yazı için herhangi bir paylaşım yapacak yokmu??
   
 17. sema

  sema CMNet Üyesi

  merhabalar. atık yönetim planının başvuru tarihiyle ilgili bir kısıtlama var mı? dün BTSO da yapılan bir organizasyonda 2014 ocak ayında başvuru yapılacak dendi. yönetmeliklerde başvuru tarihyle ilgili böyle bir kısıtlama görmedim. Tamam 3 yılda bir hazırlanıyor ancak başvuru tarihi konusunda bir bilgi yok. mesela biz şu an hazırlıyoruz başvurumuzu yapmak için 2014 ocak ayını mı bekleyeceğiz? konuyla ilgili bilgisi olan varsa acil olarak yardımcı olabilir mi??
   
 18. Nuray Bilaloğlu

  Nuray Bilaloğlu CMNet Üyesi

  örneğin akyazı belediyesiyle anlaşma yaptınız bunun için 3 yıllık plan hazırlanıyor bidahaki plan bu 3 yılın sonunda verilecek yani planın geçerlilik tarihi bitince siz zaten eski planın tarihi bitmeden yollasanızda bakanlık geri yollar o yüzden bitim tarihini bekleyip vermeniz gerek verdikten sonrada bunu takip eden 6 aylık sürelerde gelişim raporları hazırlayıp il çevreye sunmanız gerekiyor
   
 19. sema

  sema CMNet Üyesi

  ilginiz için teşekkür ederim. ancak daha önce hazırlanmamış planlar için sormuştum. ÇMO dan sorumun cevabını öğrendim. herhangi bir tarih kısıtlaması yokmuş;)
   
 20. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  atık yönetim planının geçerlilik süresi yada kapsadığı periyot, ambalaj atıkları için kaç yıldır.bu yıl hazırlanan ve onay alınan yönetim planını nekadar süre sonra güncellemelıyım.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?