• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

"Katliam yapmayın!"

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Ekli dosyayı görüntüle 11674

Sivas Çevre ve Orman İl Müdürü Hamdi Dilmen, avcılara katliam yapmadan avlanmalarını ve avcılığı bir spor gibi yapmalarını önerdi.
Dilmen, av sezonunun bıldırcınla açıldığını, keklik ve tavşan gibi diğer hayvanların av sezonunun da şu an açık olduğunu söyledi. Avcılara çeşitli uyarılarda bulunan Dilmen, ''Doğa hepimizin, bir katliam yapmadan, av bir sporsa spor olarak yapalım. Devletin, Bakanlığın verdiği limitleri aşmayalım'' dedi.

Müdürlüklerinin çalışmalarının yanı sıra, eğitim verdikleri fahri av müfettişlerinin de kendilerine yardımcı olduğunu anlatan Dilmen, emniyet ve özellikle kırsalda jandarma ekiplerinin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

Sivas'ın, avcıların çok fazla tercih ettiği il olduğunu ifade eden Dilmen, kente, Türkiye'nin dört bir yanından avcının geldiğini belirterek, 'Benim ricam, doğamızı sadece biz korumayalım, jandarma, emniyet korumasın, avcılarımız da korusun. Bundan 10-20 yıl sonra keklik neslinin, tavşan neslinin korunmasına onlar da katkıda bulunsun'' diye konuştu.
Avcıları bilinçli bir şekilde avlanmaya çağıran Dilmen, şunları kaydetti:

''Çoğu avcımız bu işin bilincinde, bizlere sağ olsunlar, yardımcı oluyorlar ama içlerinde bazen avcı olmayıp da ava çıkan insanlarımız da var. Tabi yasal işlemler yapıyoruz. Yeri geliyor, ruhsatı yoksa tüfeğine el koyuyoruz veya kullandığı araçlara el koyuyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için de bu konularda kendilerini uyarıyoruz. Ava kapalı bölgelerde kesinlikle av yasak, ağaçlandırma bölgelerinde av yasak. Bizde haritalar mevcut, muhtarlıklarımızda haritalar mevcut. Bir avcımız ilimize geldiği zaman neresi açık, neresi kapalı bunu öğrensin, 'ben bilmiyordum' demesin. Gelsin ilk önce bizden öğrensin, ava açık bölgeye gitsin. Ava açık bölgede de avlanırken kurallara riayet edelim, sonra avcılarımız mağdur olmasın. Biz, ceza yazmaktan veya avcının aracını almaktan, tüfeğine el koymaktan hoşnut değiliz. Ceza kesmek bizim koşumuza gitmiyor aslında, ama kanunların da bize verdiği yetkiye dayanarak mecbur bunu uygulamak durumundayız. Kimse mağdur olmadan, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Sivas, doğasıyla, çevresiyle, yaban hayatıyla, sulak alanlarıyla çok güzel bir Sivas bırakmak için el ele diyorum.''