Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kauçuk atık sorunu

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Batuhan Aşcı tarafından paylaşıldı.

 1. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre görevlisi olduğum tesisin aylık yaklaşık olarak 250-300 kg civarında kontamine olmamış kauçuk atığı çıkıyor. Atık Kodunu 07.02.99 olarak belirledim. Fakat bu kodla çalışan lisanslı firma bulamadım. Sizlere sormak istediğim; daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlarımız varmı? Bu atığı alabilecek lisanslı firma bilen var mı? Atık kodunu 07.02.13 (Atık Plastik) olarak belirlemek kabul görür mü? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.
   
 2. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba, kontamine olmamış kauçuk atığından anlamamız gereken tam olarak nedir?? Tesisinin üretim konusunu ve atığın asıl içeriğini (tesisin hangi faaliyeti sonucunda çıktığını) belirtirseniz daha kolay yardımcı olabilirim düşüncesindeyim.
   
 3. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Tesisimizde Kaucuk conta ve lastik üretimi yapılmaktadır. Proses aşamasında zımparalama işlemi, kesme, şekil verme işlemleri uygulanmakta. Bu işlemler sonucunda kauçuk talaşı, kauçuk lastik parçaları, ip şeklinde kauçuk atıklar oluşmaktadır. Bu atıklar geri dönüşüm işlemleri ile granül kauçuk haline getirilerek farklı alanlarda kullanılabilyor (halı sahalar vb.). Ayrıca beton fabrikalarıda yakma amaçıyla almakta. Fakat 07.02.99 lisans kodu bulunan herhangi bir geri dönüşüm/bertaraf tesisi bulamadım. Yeni bir atık kodu belirlemek istiyorum. Ama bu atığımızın özellikleri 07.02.13 e uygunmu bilmiyorum.
   
 4. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz kauçuk atıkları için 07 02 99 uygun bir kod olmakla beraber Tehlikeli atık değildir. 07 02 13 kodu atık plastik kodudur ve vulkanize kauçuk plastik değil lastiktir. Bildiğim kadarıyla, vulkanize kauçukun ülkemizde henüz geri dönüşümü yapılmamakta, dolayısıyla lisanslı geri dönüşüm tesisi bulunmamaktadır. Lisanslı bertaraf tesisleri için de; tehlikeli atık kapsamında olmadığından bertaraf etmeniz kaynak israfı olarak değerlendirilir düşüncesindeyim. Dolayısıyla çevre görevlisi olduğunuz tesisin üretim faaliyetleri sonucu oluşan çapak ya da standart dışı ürünleri en iyi şekilde değerlendirmek, ikincil pazara sunmak olur. Sizin için atık olan bu maddeler başka bir sektörün ham maddesi ve bu nedenle atıklarınızı hammadde olarak satmak hem size hemde doğaya kazanç sağlayacaktır.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.
   
 5. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Bizde atıklarımızın geri kazanımını sağlamak tekrar piyasaya sürmek istiyoruz fakat lisanslı herhangi bir firma olmadığından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Yönetmelikte atıkların mutlak suretle uygun koda ait lisansı bulunan bir firmaya verilmesini söylüyor. Artığımıza talip çok hergün başa biri almak istiyor. Fakat lisansları yok. Her atık tesliminde bildiğiniz gibi beyan yapılmakta ve lisansız bir firmaya teslim yapılması durumunun tespitinde son derece can yakıcı cezalar tatbik edilmekte. Atığımız tehlikesiz 07.02 olarak belirlenmiş ama alt kategoride yeri belirtilmemiş. Dahil olabileceği 2 gurup var 07.02.99 ve 07.02.13. Yanlış belirleme yaparsak eğer sıkıntılı bir süreç bizi bekler. Kısacası şuan için sorun var ama çözümü henüz bulamadık.
   
 6. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Öyleyse 'kauçuk atık' olarak değil de 'hurda malzeme (ürün firesi)' olarak değerlendirin.. Atık kapsamında olmayan bir malzeme için atık demek çok doğru olmaz. Ayda 250-300 kg olarak çıkışını yaptığınız malzemeden biz aylık yaklaşık 20.000 kg çıkış yapıyoruz.. Çevre İl Müdürlüğü de bu durumu biliyor ancak herhangi bir uyarıda bulunmadılar.
   
 7. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba, benim de danışmanlığını yaptığım bir firmadan raspa ( traşlama ) işleminden ötürü ömrünü tamamlamış lastik parçacıkları çıkıyor. Proje Tanıtım Dosyasın atık kodu: 16.01.22 olarak tanımlanmış olup tehlikesiz atıktır. Bu atıkları lisanslı firmalara kauçık hammaddesi olarak vermek istiyoruz. Ancak tam anlamıyla bu kodda lisansı olan bir firma bulamadık, ömrünü tamamlamış lastik lisansına dahil olarak almak isteyen firmalar var, fakat bu ilerde bir sorun teşkil eder mi sizlere sormak istedim..
   
 8. cankayat

  cankayat CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Ben konuya ek olarak şunu da belirtmek isterim. İçinde file veya tel bulunan taşıyıcı kauçuk bantların geri dönüşümüyle ilgili de elimiz kolumuz bağlı. Parçalanması güç olduğundan alternatif yakıt olarak da kullanılmıyor. Hurda taşıyıcı kauçuk bantlarla ilgili çözüm üretebilen kimse var mıdır?
   
 9. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  Batuhan Bey Merhaba,
  Yaklaşık 1 sene önce yazmış olduğunuz sorununuza çözüm bulabildiniz mi? Paylaşabilir misiniz? Teşekkürler..
   
 10. Fulya Bulut

  Fulya Bulut CMNet Üyesi

  kauçuk ve karbon siyahı geri kazanımı konusunda faaliyet gösteren bir firmaya, bu konuda çevre izni aldım. Çevre izni başvurusu sürecinde kauçuk kodu bakanlığımızca "07 02 17;07 02 16 dışında zararlı silikon içeren atıklar" olarak belirlendi. Vulkanize olmamış kauçuk atıklarınızı (özellikle lastik fabrikalarından kaynaklanıyor) bu kod ile lisans almış firmalara gönderebilirsiniz. Bahsi geçen firmanın GFB'si "07 02 15;07 02 14 dışındaki katkı maddelerinin atıkları" kodu ile alınmıştı, ancak çevre izni başvuru sürecinde bakanlık kodu 07 02 17 olarak güncelledi ve lisans belgesini bu koda göre düzenledi.
   
 11. Sbüyük

  Sbüyük CMNet Üyesi

  Merhaba Fulya Hnm,
  Vulkanize olmuş kavçuk için ne yapmak gerekir
   
 12. Çiçek Su

  Çiçek Su CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba;
  konuyla ilgili bir sorum olacaktı. kauçuk plastik ve lastikten karbon siyahı ve endüstriyel aromatik bileşiklerin üretimini gerçekleştirecek bir tesis için çevre izin ve lisansla ilgili işlemleri başlatacağız. tesiste granül haline gelmiş plastik kauçuk ve lastik kullanılacak ve kırma işlemleri tesiste yapılmayacak granil halinde dışardan temin edilecek. sormak istediğim tesis ek 2. 4.1.15 e girip emisyon konulu çevre iznine mi tabi yoksa alınması gereken bir lisans konusu varmı teşekkür ederim
   
 13. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Merhabalar, benim de problemim aynı tesiste proses kaynaklı aylık yaklaşık 8-9 ton kauçuk atık çıkmakta ve biz bunu 07 02 13 kodu ile bertarafa gönderiyoruz. Bunu geri dönüşüm için kullanabilecek yada hammadde olarak kullanacak bir tesis var mı acaba?
   
  Ati 54 ve Tuğba Çivioğlu bunu beğendi.
 14. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Bakanlığın vermiş olduğu görüşte, kauçuk atıklarının Atık Yönetimi Yönetmeliği Ek-IV atık listesinde 07 02 başlığı altında tanımlandığı belirtilmiştir. “Bu kapsamda atık üreticileri atığın “Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında Ek-3B analizini” yaptırarak analiz sonucuna göre tehlikeli ise 07 02 16* atık kodu ile geri kazanım/bertaraf tesislerine, tehlikesiz ise 07 02 17 atık kodu ile çevre izin ve lisanslı geri kazanım tesislerine gönderilmesi gerekmektedir.” denilmektedir.
   
  Ati 54 bunu beğendi.
 15. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  @Serkan Çiçekay hangi prosesten çıkmakta kauçuk malzemeniz? Numune alabilme şansımız var mı? Yer neresi?
   
 16. Tuğba Çivioğlu

  Tuğba Çivioğlu CMNet Üyesi

  merhabalar, bizim de kauçuk atıklarımız oluşmakta. hammadde olarak gelen kauçuk metal malzemenin yüzeyi kaplanarak yapılıyor. @Uğur B. sizin firmanız hangisi
   
  Ati 54 bunu beğendi.
 17. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  @Uğur B. kauçuk boy kesme işleminden kaynaklı olarak çıkıyor. arabaların kapı kenarlarında bagaj kenarlarında bulun kauçuk fitil malzemesi. firmam izmitte. adres verir iseniz numune yollayabilirim.
   
 18. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Firma Kırklareli/Babaeski'de olup, firmanın ismi Trakya Anka Çevre Lojistik A.Ş. bilgilojistik@ankacevre.com adresinden de ulaşabilirsiniz. Cumhuriyet mah. 555. sok No:3 Babaeski/Kırklareli
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 19. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba @Uğur B.
  Anladığım kadarıyla kauçuk atık geri kazanımı yapıyorsunuz. Geri kazanımın tam olarak kapsamı nedir? Yani fitilleri kırıp zemin döşeme malzemesi gibi malzemeler mi elde ediliyor yoksa yeniden işlenebilir kauçuk hamuru mu elde ediliyor? Bilgi verebilirseniz memnun olurum.
   
 20. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Kauçuk atık geri kazanımı benim firmam yapmıyor. Sadece toplama ayırmasını yapıyorum. Sadece kauçuk malzemede bir firmanın atık toplama işini yapıyorum. Geri kazanım tesisinde yapılan işlemde kauçuk hamurunun elde edilmesidir.
   
  Yusuf Dulda bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.