• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kauçuk atık sorunu

Batuhan Aşcı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik
Arkadaşlar çevre görevlisi olduğum tesisin aylık yaklaşık olarak 250-300 kg civarında kontamine olmamış kauçuk atığı çıkıyor. Atık Kodunu 07.02.99 olarak belirledim. Fakat bu kodla çalışan lisanslı firma bulamadım. Sizlere sormak istediğim; daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlarımız varmı? Bu atığı alabilecek lisanslı firma bilen var mı? Atık kodunu 07.02.13 (Atık Plastik) olarak belirlemek kabul görür mü? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.

@denizdemirdag Ben piyasa da 19 12 04 ve 07 02 13 tehlikesiz atık koduyla çıkış yapanları ya da teklif isteyenleri gördüm. Ancak kesin olarak emin olmak isterseniz EK3/B analizinden sonra hem kod hem de tehlikelilik açısından net bir bilgiye sahip olabilirsiniz...

@denizdemirdag

Bakanlık kauçuk atıklarını atık kodu belirlemesinde atıkların analizi Ek-3B ye göre yapılarak çıkan sonuç tehlikeli ise 07 02 16*, tehlikesiz ise 07 02 17 atık kodunun kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Kauçuk atık analizlerinin sonucu genel olarak tehlikeli atık olarak değerlendiriliyor. Petrol türevli ürün olması sebebiyle tehlikeli çıkmaktadır.

arkadaşlar bir konuda acil yardım istiyom tat tesisinde çalışmaktayım bir firma bize 07 02 13 kodlu atıklar için para mı alıyorsunuz yada para mı veriyorsunuz dedi ve yeni işe başladıgımdan atıklar hakkında bilgim yok bu atıklar atık plastik olarak geçiyor bu değerli bir atık mı değilmi bana genel bilgi veren olursa çok iyi olur şimdiden tşkler

@Melsa Güneş

Atığın resmini ve miktarını isteyin, patronunuza veya satınalma yetkilinize gösterin. Kolay gelsin. :-)

tat'da çalışıyorsan böyle bir talep geldi ve atık hakkında herhangi bir bilgin yoksa cevap bellidir.
'atığı görmeden bişey diyemem, izin verirseniz atığı ve miktarını görelim, hem tanışmış oluruz :)'

@Melsa Güneş atıklarda (siz para verecekseniz) gerçekten atığın durumu önemlidir, birim fiyatı ona göre belirlenir. o yüzden siz mi gidip bakarsınız onlar mı getirir bilmem, bir numune isteyin veya gidip yerinde görün sonra teklif hazırlayıp göndereceğinizi belirtirsiniz.

Biz kauçuk atıklarımızı İÇTAŞ İstanbul'a döküyoruz.Tehlikesiz atık hüviyetindedir.İÇTAŞ bizden döküm için EK-2 analizi talep etmiştir.Biz bu analizi yaptırdık ve şu an döküm yapabiliyorum.Döküm ücreti 70 tl/ton'dur.Bu konuda nakliye hizmeti talep edenlere de nakliyeci firmamız tarafından hizmet verilebilir.Bana ulaşabilirsiniz

Merhabalar;

Latik geri dönüşüm firmasıyız ve kauçuk atıklar ile ilgili alım yapabiliriz şu an ÖTL lisansımız mevcut ama kauçuk ile ilgili eklemeler yapılacaktır.Ayrıca Lastik geri dönüşümden çıkan karbon siyahını alan firma var mı?Bilen var ise yardımcı olabilir mi?

@sevinç 2259

Lastik alıyor musunuz? Özellikle Kırklareli ve Tekirdağ bölgelerinde arayışım var. Firma bilgilerinizi alabilir miyiz?

@sevinç 2259

Son 16 aydır:

Lisanslı firmayı ara > Yer olmadığı için red cevabı al > Lasder ile görüş > Lisanslı firmaya yönlendirsinler > Lisanslı firmanın lisanslı aracı olmasın > Aracında lisans olan birini bul > En başa dön

Şeklinde ilerliyor işlemlerim :) Kime yalvarsak bu iş için bilemedim.

@Cem Yılmaz

Yardımcı olmak isterim ama yeterince ÖTL tesisi olmaması sorunun kaynağı.Firmamız LASDER den toplu olarak almış.En az 2 yıl ihtiyacımız olmaz sanırım.

@sevinç 2259

maalesef ÖTL geri dönüşüm tesisi açmak isteyene de engel vuruluyor. geçen yıl 5 ay kadar uğraşlarım sonucu maalesef yatırımcı vazgeçti.

@aySbuk

Aynen devlet teşvik edeceği yerde malesef köstek oluyor.Aslında çevre için ÖTL ler büyük sorun.Mutlaka geri dönüşüm tesisleri fazlalaştırılmalı.

@oknt
biz istanbulda bir firmaya verdik 07 02 15 koduyla, ayp onayı da alındı. biraz havada kalan bir soru işaretiydi ama en son onayladılar.