• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

KİMYASAL ANALİZLER

Şilan Bağcı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tekstil fabrikası
Merhabalar ,

Bir tekstil fabrikasında çalışmaktayım henüz yeni iş tecrübem olduğu için bazı konularda eksikliklerim var yardımcı olursanız sevinirim .

fabrikamızda baskı işlemi yapılmaktadır , benim kullanılan boyaları ele alıp MSDS içeriklerine göre organik mi değil mi ve ZDHC level kaç olduğunu bu bilgileri doküman haline getirmem gerekiyor ama ben elimde bulunan MSDS içeriklerinde bunları göremiyorum bu kontrolleri nasıl yapabilirim ? Ayrıca kimyasal depo alanlarımız mevcut orada yer alan kimyasallar için uygun bir kimyasal risk analizi nasıl oluşturabilirim ?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim .

Şilan Bağcı
Merhaba,

Organik kavramı günümüzde çok karıştı. Hangi anlamda organik olduğuna bakıyorsunuz?

Ben kimyasalları sınıflandırırken şöyle yapıyorum, fikir verebilir.

- Güvenlik Bilgi Formundan (GBF/MSDS) CAS Numarasına bakıyorum ve CAS numarasından kimyasal aratabileceğim herhangi bir veri tabanından kimyasalın yapısına bakıyorum. Organik bir yapı arıyorsanız zaten kimyasal yapısından anlarsınız. Örnek:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

ZDHC Seviyesini belirleme kısmında ise Güvenlik Bilgi Formlarından yararlanamazsınız. Malzemeyi aldığınız tedarikçiden bunu isteyebilirsiniz. Size satılan kimyasalın ZDHC Level 1-2-3 mü olduğunu siz değil satan belirler.

Örneğin sallıyorum Rudolf Duraner'den kimyasal aldığınızı düşünürsek onlara aldığınız kimyasalın ZDHC bakımından hangi seviyede olduğunu belgelemelerini isteyebilirsiniz. Belgelerler.